Във вторник вечер Левски разби втородивизионния Септември Симитли със 7:0 на "Герена" за Купата на България. След края на двубоя треньорът на сините Станимир Стоилов посочи, че не трябва да се поставят генерални оценки, след като тимът от Югозападна България не е критерий.

Но да се върнем в началото на века, за да погледнем дали след разгромни победи столичани са триумфирали с втория по значимост трофей у нас, пише "Тема спорт".

Първият случай е през 2001 година, когато по пътя към трофея Левски разбива Рилски спортист с 6:0 на "Герена", след това печели и реванша с 1:0 в четвъртфиналната фаза на турнира, а по-късно триумфира във финалния мач след успех над ЦСКА с 3:1 на стадион "Славия".

Следващият триумф за Купата на България след разгромен успех по пътя към трофея за Левски е точно под ръководството на Станимир Стоилов. През 2004 година Мъри и тимът му се налагат с 5:0 като гост на Несебър в 1/16-финалната фаза, а след това сините записват пет последователни победи, които са гарнирани с успех отново над вечния съперник ЦСКА с 2:1 на стадион "Васил Левски". Тогава точни за столичани са новият шеф в клуба Даниел Боримиров и Валери Домовчийски, а Христо Янев бележи от дузпа.

Трио на облекчен режим в Левски

Билал Бари, Марин Петков и Димитър Костадинов се готвиха индивидуално

През 2007 година сценарият се повтаря и Станимир Стоилов печели втората си Купа на България с Левски. По пътя към трофея е победен Локомотив Пловдив с 3:0, което може и да не попада в графата разгроми, но е класика срещу пряк конкурент за купата и това се случва на полуфиналите. Във финалния двубой Левски се наложи с минималното 1:0 над Литекс с гол от дузпа на Седрик Бардон в продълженията.

Трябваха повече от шест години, за да се стигне до нов убедителен резултат по пътя към финала за Купата на България. През сезон 2012/13 в 1/8-финалната фаза е победен категорично Черно море с 4:0 на "Герена", след което сините губят реванша с 0:1, но продължават напред в турнира, за да се стигне до злополучния финал с Берое в Ловеч, който завърши при резултат 3:3 в редовното време и продълженията, а Христо Йовов бе изгонен в края на първото полувреме, но след това заралии спечелиха на дузпи над тима, воден от Николай Митов, и вдигнаха трофея.

През следващата година сините разбиха с 5:0 Пирин Гоце Делчев в началната фаза на турнира, но се препънаха на следващото стъпало, губейки от Ботев Пловдив на четвъртфиналите. Любопитното е, че жълто-черните са водени от сегашния треньор на Левски Станимир Стоилов, а начело на столичани е Антони Здравков.

През 2015 година никой от феновете на сините не иска да си спомни финала в Бургас, когато Черно море стигна до равенството в заключителните минути на двубоя, а след това триумфира с гол на Матиас Курьор в допълнителното време, като преди това Левски поведе с гол на Антонио Аниете. През този сезон сините записват разгромни победи в началната фаза на турнира срещу Спартак Варна със 7:1 и Монтана с 4:0.

Последните разгромни победи на сините в турнира за Купата на България бяха през 2018 и 2019 година, но тогава Левски не успя да стигне до битката за трофея. Първо бе

победен третодивизионният Атлетик Куклен с 6:0, но след това на 1/8-финалите столичани бяха спрени от Черно море. Година по-късно сините отново разбиха Спартак Варна с 5:1, но на полуфиналите преклониха глава пред носителя на трофея Локомотив Пловдив.

Разгромните победи в началните фази на турнира не винаги означават трофей за Левски, но в три от случаите това стана факт, а още по-оптимистичното е, че две дойдоха под ръководството на Станимир Стоилов. Предстои да видим.