Редовният сезон в Първа лига приключи и сега предстоят битките на истината в плейофите. Левски завърши на четвъртата позиция в класирането и програмата отреди да се изправи срещу третия ФК ЦСКА 1948 Сф в първия сблъсък от финалния спринт в първенството. Двубоят в Бистрица е в неделя от 20:00 часа. Сините пропуснаха шанса да се доближат само на точка зад предстоящия си съперник, след като допуснаха загуба с 0:1 от Локо Пловдив в последния кръг. Сега задачата пред Елин Топузаков и футболистите му е битка до последната секунда и класиране в евротурнирите. Това може да се случи при определени условия, ако Левски завърши на четвъртата позиция, ще играе решителен бараж със седмия в крайното класиране, а някой измежду Лудогорец и ФК ЦСКА 1948 Сф спечели Купата на България. Но това ще стане ясно съвсем скоро.

"Тема Спорт" ще разгледа как сините стартираха в плейофите. Този формат дебютира в Първа лига през сезон 2016/17. Вече шест кампании тази схема на първенството се запазва, а в три случая Левски е играл бараж, а в два от случаите не печели квота за евротурнитите. Миналият сезон сините взеха европейска квота като носители на Купата на България.

Нека започнем от първия случай. През споменатата кампания 2016/17 година сините влязоха в първата шестица и първият двубой им отреди да се изправят срещу Локомотив Пловдив на "Герена". Столичани спечелиха с разгромното 5:0 след четири гола на Божидар Краев и едно попадение на Антонио Аниете. Левски завърши на третата позиция в крайното класиране, което им отреди бараж със седмия Верея. Очакванията на феновете бяха за лесен двубой и безпроблемна победа, но не така стояха нещата. Божидар Краев откри в 44-тата минута, но Иван Бандаловски изравни дълбоко в добавеното време. Резултатът не се промени в продълженията и всичко бе решено след изпълнение на дузпи и 9:8 за сините.

През следващия сезон 2017/18 Левски отново бе в шестицата и започна плейофите с домакинство на Берое. Заралии стартираха отлично и поведоха чрез Педро Еуженио в 3-тата минута. Малко по-късно Роман Прохазка пропусна дузпа, а в 49-ата Камен Хаджиев удвои за гостите. Петнайсет минути преди края на мача Серджиу Буш намали, но в крайна сметка старозагорци се поздравиха с успеха. Сините отново финишираха на третата позиция в класирането и трябваше да играят решаващ бараж. Жребият им отреди ново домакинство, а този път съперник бе Черно море. За разлика от предишната година сините минаха лесно през моряците и спечелиха с 4:1 след голове на Обертан, Буш, Панайотов и Горанов от дузпа.

Сценарият през сезон 2018/19 се повтори за трети път и Левски влезе в първата шестица. Този път съперник в първия кръг от плейофите бе Ботев Пловдив. Сините отново бяха домакини, но за втора поредна година не стартираха с успех. Давиде Мариани откри в 35-ата, но в началото на второто полувреме настоящият защитник на сините Кристиан Димитров изравни и резултатът не се промени до края на двубоя. В края на кампанията Левски завърши на третата позиция и пак трябваше да реши класирането си за евротурнирите с бараж. Този път опонент в него бе Етър. Сините отново бяха абсолютният фаворит, но спечелиха трудно с 1:0 чрез гол на Валери Божинов в 72-рата минута.

През сезон 2019/20 Левски отново бе сред най-добрите шест. Програмата отреди плейофите да стартират с дерби срещу ЦСКА. За първи път сините бяха в ролята на гост, макар и символичен такъв. Червените откриха след автогол на Янис Каргас в 16-ата минута, но в 35-ата Горанов изравни от дузпа. Левски поведе в добавеното време на първата част след гол на Тиам, но през втората ЦСКА изравни от точно изпълнена дузпа на Кери. Сините отново излязоха напред в резултата с гол на Славчев, но червените върнаха попадение в края чрез Соу и головото шоу остана без победител. В крайното класиране Левски остана четвърти, а със спечелената купа петият Локо Пловдив си осигури квота за Европа и сините останаха без участие.

На следващата година столичани останаха извън шестицата и плейофите стартираха с гостуване на Царско село, спечелено с 2:0  след голове на Марин Петков и Борислав Цонев. В края Левски завърши осми зад Черно море и не успя да се добере до европейските клубни турнири за втора поредна година. През миналата кампания сините се завърнаха в шестицата и отново на старта на плейофите се изправиха срещу ЦСКА. Двата тима изиграха скучно дерби и то остана без победител след нулево равенство. В края на кампанията Левски завърши на четвъртата позиция, но си осигури квота за Европа след спечелването на Купата на България.

През сезоните 2013/14 и 2014/15 също имаше плейофната фаза, но в по-различен формат, като в първия случай Левски бе в горната половина и стартира със загуба с 0:1 от ЦСКА, а на следващата остана извън топотборите и започна с равенство 1:1 с Хасково. В началото на века - 2001/02 отново имаше плейофна фаза в тогавашната Висша лига, като сините триумфираха с титлата, а на старта бе победен Славия с 3:1 на "Герена".

Но да направим рекапитулация на настоящия формат и видим как започва Левски. От шест случая в три е бил домакин и толкова пъти гост, като равносметката са само две победи - срещу Локо Пловдив и Царско село (б.а. в битката за седмото място), две равенства и една загуба. В неделя ще видим дали сините ще забуксуват на старта на плейофите, или ще се промени тенденцията от последните години.