Отборът на Левски завърши при резултат 0:0 може би последната си, а и най-престижна контролна среща през това лято. В Правец "сините" не успяха да се победят с кипърския колос АПОЕЛ. Нулевото реми обаче далеч не означава, че този спаринг беше скучен.

Първо той беше под въпрос заради силния дъжд, който отложи неговия старт с около 20 минути. Самата проверка беше белязана от няколко голови положения и за двата състава. За АПОЕЛ Чабак не успя да вкара на празна врата, а пък левскарите пробваха няколко опасни далечни изстрела. Срещата бе прекъсвана на два пъти. Първо заради расистки скандирания спрямо играчи на гостите, а по-късно и заради червени картони, които получиха футболист и треньорът на кипърския тим.

Снимка 625501

Източник: startphoto.bg

Ако не изиграе още една контрола до началото на efbet Лига, Левски стартира новия сезон с домакинство на ФК ЦСКА 1948.

Грозен расистки скандал беляза контролата на Левски

Феновете на Левски се проявиха

Левски стартира срещата с необходимото самочувствие. Освен домакински натиск, "сините" демонстрираха желание и за ранен гол. Той бе "облечен" в шут от средна дистанция на капитана Анди Краев, който обаче не затрудни Вид Белец.

Незнайно защо футболистите на АПОЕЛ реагираха доста гневно на съдийско решение на Димитър Буров, което доведе до кратко меле между селекциите на двата състава. В крайна сметка съдията овладя ситуацията и играта продължи.

Снимка 625510

Селекцията на Николай Костов организира бърза атака през зоната на Уелтън. Звездата на Левски направи всичко необходимо, за да осигури перфектен пас за Роналдо. Бразилецът все пак беше изпреварен със стотни от секундата от бранител на АПОЕЛ и вместо с гол, "сините" се задоволиха само с корнер.

АПОЕЛ загатна, че също има футболни достойнства в 22-ата минута, когато добра акция на кипърците стигна до Кингсли Сарфо, който от границата на наказателното поле не съумя да затрудни Андреев.

Опасно пред вратата на левскарите стана в 29-ата минута, когато центриране във вратарското поле на Андреев принуди Георги Квилитая да прекрачи правилата. Провинението му бе видяно от рефера Буров, заради което последвалият много опасен изстрел до дясната му греда не влезе в официалната статистика.

Снимка 625509

Андриан Краев отново реши да стреля от сериозна дистанция, а силна топка по земя внесе доста голям хаос в защитата на АПОЕЛ. Така и не се намери играч на Левски, който да направи нещо значимо с коженото кълбо.

АПОЕЛ пропусна златна възможност да поведе в резултата след 35 минути в Правец. Янис Фефтацидис изпълни пряк свободен удар, който затрудни максимално Пламен Андреев. Отбитата от стража топка стигна до краката на Исам Чебак, който обаче направи по-трудното и от няма и метър кълбото срещна горната греда.

Приятелската среща между Левски и кипърския АПОЕЛ излезе извън границите на добрия тон. Вина за това имаха подкрепящите "синия" клуб в Правец.

В края на първата част, група фенове на столичния гранд започнаха с расистки подмятания по адрес на атакуващия халф на съперника Кингсли Сарфо. Африканецът видимо се ядоса от случилото се и отказа да продължи участието си в контролата.

Снимка 625506

Това принуди рефера Димитър Буров да проведе разговор с двамата старши-треньори, а Хосе Кордоба и намиращият се вечно на работа в клуба - Валери Божинов, дори отидоха до привържениците в опит да ги успокоят.

За радост напрежението беше потушено и проверката продължи по план.

След неуредиците покрай расистките скандирания, Левски намери по-бързия начин отново да се концентрира върху събитията на терена. В 42-ата минута Уелтън демонстрира непримиримост и след като се измъкна от двама защитници на АПОЕЛ, отправи шут в близкия ъгъл на Белец. Словенецът внимаваше и отрази решително.

Снимка 625505

Втората част стартира с нова доза предупреждения. Този път съдията Димитър Буров реши да демонстрира дипломатичност и поговори с безкомпромисните ултраси на Левски. Нужно е да споделим, че сериозно засегнат от расистките подмятания се оказа и защитникът на Левски - Хосе Кордоба.

Уелтън създаде първата добра ситуация за Левски след паузата. Негов пробив по крилото завърши с неточен изстрел в далечния ъгъл, а малко по-късно Белец беше поставен на изпитание и при силен удар на Джавад Ел Джемили.

Патрик-Габриел Галчев даде заявка, че може да се превърне в изпълнител №1 на преки свободни удари за Левски, след като в 51-ата минута добре завъртя кълбото над стената, но отново вратарят на АПОЕЛ се прояви и отрази.

Снимка 625504

Отборът на АПОЕЛ изглеждаше изключително агресивен и сякаш нормално червен картон застигна техен играч, когато Сушич "оперира" Уелтън край тъчлинията. Съдията Буров го изгони от игра, но това вбеси сериозно треньорът на островитяните Рикардо Са Пинто. Португалската легенда също беше изгонен, колкото и ексцентрично да бъде подобно действие в контролен мач. В изблик на нерви, ибериецът почти се сби с човек от щаба на Левски, но за радост и този напрегнат миг беше туширан и играта продължи.

Левски получи заслужени аплодисменти от своите фенове, след като вековниците направиха страхотна триходова комбинация в 80-ата минута. Митков подаде за Стефанов, а той заложи топката за Марин Петков, който не можа да повтори гола си с екипа на националния отбор срещу Литва. Този път изстрелът му профуча покрай дясната греда на днешния опонент.

Левски - АПОЕЛ 0:0 (Развой на срещата по минути)

Ето какво се случи в Правец

В самия край на срещата Левски можеше да достигне и до победата в тази контрола. Ивелин Попов обаче стреля в стената при изгодна позиция от фаул. Малко преди това пък реферът Буров реши да не отсъжда дузпа за символичните домакини въпреки нарушението спрямо Асен Чандъров в наказателното поле на АПОЕЛ.

Снимка 625503

Ако не намери нов опонент през следващите дни, Левски ще стартира директно с участието си в efbet Лига, посрещайки у дома бронзовия медалист от предходната кампания ФК ЦСКА 1948.