Обществена дискусия, свързана с промяната на собствеността на ПФК Левски, води до нуждата от обяснение: Какво представляват акциите, как става тяхното прехвърляне и до какво ще доведе това? Още повече, досегашната информация е, че мажоритарният дял акции ще бъде изпратен от Дубай по... куриер. Без да се споменава как ще бъде осъществено самото прехвърляне и кой ще бъде новият собственик на "синия" клуб.

Васил Божков се разделя с акциите на Левски, праща ги по куриер в София

Васил Божков се разделя с акциите на Левски, праща ги по куриер в София

Добри новини за столичния гранд

Капиталът на ПФК Левски е 30 669 974 лева. Акциите са с номинал 1 лев, като обикновените поименни акции са 30 419 974, а поименните привилегировани акции са 250 000.

Мажоритарният акционер Георги Попов притежава 86.6% от капитала. 10% се държи от Тръст "Синя България", а оставащите малко повече от 3% са притежание на други дребни акционери. От това личи, че Георги Попов на практика е почти едноличен собственик на капитала на дружеството.

Акционерът има следните права:

1. Право на глас в Общото събрание.

2. Право на дивидент.

3. Право на ликвидационен дял.

"Като ценна книга, акцията материализира два вида права - вещно право на собственост и членствени права, произтичащи от акцията. Членствените права са неделими. Те не могат да се упражняват отделно от акцията. Изключение Търговския закон допуска за залогодателя. Възможно е без да се държи акцията да се упражнява правото на глас, ако това е предвидено в договор и отделното упражняване е временно".

Снимка 444205

Източник: iStock

Поименните акции не са ценни книжа, а ценна книга на заповед - и бидейки такива се прехвърлят с джиро, а не с цесия. Винаги тези акции са налични. Те съдържат задължително името на първия собственик на лицевата страна.

Прехвърлянето може да бъде възмездно и безвъзмездно. При поименните акции е необходимо да се слючи договор за покупко-продажба на акции, който съдържа задължението за прехвърляне. Самото прехвърляне и неговия транслативен ефект се постига чрез джиросване, което води до промени на собствеността дори самите поименни акции да не са чисто физически предадени на купувача.

Най-разпространеният способ за безвъзмездно прехвърляне на акции е дарението на акции. За осъществяване на сделката е необходимо да се приеме дарението от новия собственик. Това най-често е близък на предишния собственик.

При всяко прехвърляне се записва името на новия притежател, а самото прехвърляне става чрез джиро. Джирото се състои в това името на новия собственик да се изпише на гърба на акцията и да се постави подписът на предишния притежател (прехвърлител). Заедно с това обикновено се сключва договорът, в който е описана причината за прехвърлянето (покупко-продажба или дарение).

Съществува и заложно джиро. То се използва, когато собственикът иска акциите му да бъдат използвани като обезпечение за задължения на акционера. Залогът се учредява чрез джирото с уговорка "за гаранция", "за залог" или с друг израз, който означава обезпечение. Особеното при заложното джиро на поименни акции, че за заложния кредитор няма правата съгласно чл. 473 ТЗ, т.е. той не може да упражнява имуществените и неимуществените права на акционера. Предвидено е изключение само относно правото на глас в общото събрание и то трябва да е точно уговорено в договора за залог.

Промяната в собствеността на поименните акции трябва да бъде отразена до 7 дни в книгата на акционерите.

Чрез правото на глас мажоритарният собственик (в случая с дял от 86.8%) на практика сам избира членовете на Надзорния съвет. ПФК Левски е с двустепенна функция на управление. Има Надзорен съвет, който се избира от Общото събрание. След това този Надзорен съвет назначава членовете на Управителния съвет. Те от своя страна биват освобождавани от отговорност от Общото събрание.

Снимка 410564

Източник: LAP.bg

В момента членове на Надзорния съвет са: Георги Попов, намиращ се понастоящем в Обединените арабски емирства, Александър Тумпаров, един от основателите на "Еврофутбол" и Михаил Тодоров.

Ето какво сподели Александър Тумпаров веднага след избирането му на отговорния пост на 06.03.2019 година:

"В най-близко бъдеще трябва да се осигурят средства за стабилизирането на клуба. Запознали сме с дълговете на клуба. Ако трябва да се търси отговорност, ще се търси такава. Дано не се стигне до там. Не мисля, че сме влезли в клуба, за да взимаме заеми".

Попов, Тумпаров и Тодоров са хората, от които зависи приемането или отхвърлянето на евентуални оставки на членовете на Управителния съвет. Интересен факт е, че изпълнителният директор Павел Колев беше назначен в Управителния съвет от предишния Надзорен съвет: Спас Русев, Евгени Русев (син на Спас Русев) и легендата Кирил Ивков. Спас Русев притежаваше 49.89%, но напусна клуба след миналогодишното Общо събрание, проведено на 6 март. Двамата Русеви и Ивков избраха на 18.01.2019 година УС в състав: Павел Колев, Ели Шопова и Найден Димитров, които от своя страна определиха за Изпълнителен директор - Павел Колев.

Намиращият се в Обединените арабски емирства Георги Попов може да упълномощи свое доверено лице, което да го представлява в заседание на Надзорния съвет. В това пълномощнно трябва конкретно да бъде описано, точно какви права има довереникът. Например: как конкретно да гласува и какви становища да взима по казусите от дневния ред на събранието.

Промяната на мажоритарния собственик не може веднага да повлияе на текущата работа на акционерното дружество. За целта новият собственик трябва да свика Общо събрание в едномесечен срок с конкретен дневен ред. Тогава може да бъде избран нов Надзорен съвет, който да направи съответните промени в управлението и конкретно в Управителния съвет.

Снимка 399899

Източник: LAP.bg

ПФК Левски беше регистриран като акционерно дружество през 1998 година. Оттогава председатели на Надзорния съвет са били:

1998-1999: Томас Лафчис

1999-2001: Владимир Грашнов

2002-2004: Майкъл Чорни

2004-2015: Тодор Батков

2016-2019: Спас Русев

2019-: Георги Попов.