Футболът е създаден в двуполюсен модел и не може да съществува извън него. Когато един срещу друг са два съперника, трябва да вземеш страна! Дори ако това са двата отбора, дали най-много наслада на футболния свят, трудно ще намериш неутрален фен, който няма своята позиция във вечния спор. Става въпрос, естествено, за световната класика Аржентина - Бразилия. Поредното й издание ще в събота в Росарио в рамките на световните квалификации в Зона Южна Америка.

Въпросите са вечни. Кой е по-велик - Пеле или Марадона? Коя запазена марка е по-атрактивна - аржентинската игра, за която местните не търсят епитети, а просто я наричат La Nuestra - нашата, или бразилският стил, който за хората в страната е Joga Bonito, което ще рече чисто и просто Красива игра? И още, и още... За да се затвърдят фронтовите линии във войната на комплексите.

Феновете на двете школи не само противопоставят най-обичаните таланти в историята на играта, но дори фактите трудно решават спора за по-успешната от двете нации. Бразилия, разбира се, спечели пет световни купи срещу само две на Аржентина, но Ла Селесион доминира в други турнири. С 15 титли страната е рекордьор в Копа Америка и на два пъти спечели олимпийско злато - единственият трофей, който още убягва на селесао. Аржентина има предимство и в младежките турнири с 6 световни титли до 20 г. срещу 4 на Бразилия.

Доминацията на двете супер сили надскача международното ниво и се пренася на клубно. Аржентинските клубове са спечелили 21 пъти Копа Либертадорес, а бразилските - 13.
Съперничеството е още по-жестоко не на ниво статистика и успехи, а в сравнението на стиловете на двата отбора. Аржентинският състав, загубил световния финал през 1990 г. под ръководството на Карлос Билардо, и бразилският тим на Дунга от 2007 г., спечелил Копа Америка, са изключение. Но много от селекциите на двете страни могат да спорят за най-атрактивен отбор на всички времена.

Бразилия претендира с най-великия колективно изработен гол, дело на Карлос Алберто след пас на Пеле на финала за световната купа срещу Италия през 1970 г. Може обаче да се поспори дали тази чест не се пада на завършената от Естебан Камбиасо аржентинска атака от 25 подавания, включително асистенция с пета на Ернан Креспо, при успеха срещу Сърбия на Мондиал 2006.

Феновете на Аржентина настояват, че рейдът на Диего Марадона през 8 англичани на 1/4-финалите на Мондиал '86 е най-впечатляващият индивидуален гол в историята. Защо обаче да не е изпълнението на Пеле, прехвърляйки шведски защитник, на финала за световната купа през 1958-а?

Въпреки успехите в предишните десетилетия гаучосите са в трудна ситуация на международната сцена понастоящем и нямат значим трофей от 1993 г. Когато двата най-обичани отбора в света се изправят един срещу друг утре вечер в Росарио, залогът е огромен за домакините, които са на последната позиция за директно класиране на световните финали и имат само две точки аванс, а после им предстои рисковано гостуване в Парагвай. Марадона ще направи своя дебют като треньор в Ел Класико. Докато той и Дунга кръстосат на терена най-острите си шпаги, разбирайте Меси и Кака, съперничеството отново ще надскочи рамките на просто един мач и ще ни потопим в глобалната история на един велик двубой.

А това е прекрасен повод да си спомним за някои от култовите класики в последните десетилетия.