Полският Виве Тарги Киелце спечели хандбалната шампионска лига след изключителна драма на финала в Кьолн. Поляците надделяха на унгарския МКБ Веспрем след изпълнение на седемметрови хвърляния след като редовното време завърши наравно 29-29. В продължението отново не бе излъчен победител 35-35. При наказателните удари поляците се оказаха с по-здрави нерви и спечелиха с 4-3. Маргуч и Терзич изпуснаха за унгарците. Тупич не вкара за победителите. Баскът Жулен Агинагалде вкара победната дузпа за Киелце.

В 45-тата минута Веспрем водеше с 28-19 и финалът на срещата изглеждаше портоколен. Тогава Шмал затвори полската врата. Унгарците не вкарваха атака след атака, а поляците лека полека намаляваха разликата. Така минути преди края Киелце изравни за 28-28 и дори изпусна дузпа за да поведе в резултата. В този период Алилович, вратярят на Веспрем, спаси два наказателни удара. Унгарците поведоха с 29-28 и имаха последна атака, която опропастиха. В последните секунди Киелце имаше възможност за контраатака, която не стана поради объркване. Талант Дучибаев, треньорът на бъдещите шампиони, взе почивка 9 секунди преди края. Планираната комбинация се получи и 4 секунди преди края резултатут беше изравнен 29-29.

Двете 5 минутни продължения отново преминаха през обрати. Първо поляците поведоха за първи пър за 30-29. После унгарците обърнаха резултата и имаха числено преимущество. В което обаче допуснаха изравняване за 33-33. Секунди преди края Киелце изглеждаше победител, но този път Веспрем изравни 2 секунди преди сирената. И се стигна до дузпите.

Снимка 236670

Източник: media2.giga.de

За първи път от 1989-а година на финала на най-престижния европейски турнир играха два отбор от източна Европа. През последните години доминацията на германските и испанските отбори бе пълна. До миналата година когато Барселона победи на финала Веспрем с 28-23.

За първи път полски отбор спечели този трофей. В миналото Вибржеже Гданск и Шльонск Вроцлав имат загубени финали. И двата финалиста бяха ръководени от треньори с испанско гражданство. Макар и с испански паспорт Талант Дучибаев е един от най-големите хандбалисти на СССР от миналото.

В хандбала се наблюдава възвръщане на превъзходството на източна Европа след спечелена купа при дамите от ЧСМ Букурещ. Румънките победиха на финала унгарките от Гьор ЕТО с 29-26.

В среща за третото място днес в Кьолн, Париж Сен Жермен победи германския ТХВ Кил с 29-27

Датски отбор стана известен със снимка с купа (СНИМКА)