Снощи в Порто се игра последната среща от квалификациите за световно първенство по хандбал във Франция, което ще се проведе през януари следващата година. Исландия се класира след минимална загуба от Португалия с 21:20. В първата среща в Рейкявик Викингите бяха спечелили с 26:23 и надделяха с общ резултат 46:44.

Срещата беше нещо като римейк на футболния двубой от преди два дена. В хандбала ролите са обърнати. Исландците са световна сила, а португалците са аутсайдери търсещи място под слънцето. Минималмната загуба в първата среща даде самочувствие на иберийците да повярват, че могат да направят изненада.

Още от началото на срещата те успяха да поведат с три гола разлика, които можеха да се окажат достатъчни с оглед ниската резултатност в срещата. Исландците се отказаха от бързата игра, с която са известни и приеха дългите разигравания предпочитани от домакините.

Първото полувреме завърши при резултат 10-7. Веднага след почивката резултата стана 11-7, но тогава исландците започнаха да намаляват разликата и 9 минути преди края изравниха 17-17. В този момент публиката в залата в Порто загуби вяра и замлъкна.

Все пак Португалия имаше своите шансове като поведе с 20-17 след блестяща игра на вратаря, който спаси няколко трудни топки включително и 7-метрово хвърляне. В последните минути северняците показаха хладнокръвие и с блестяща комбинация намалиха на 20-19 и решиха срещата.

Визи за Франция спечелиха: Швеция, Македония, Полша, Русия, Унгария, Исландия, Словения, Беларус и Дания. Предварително се бяха класирали: домакините от Франция и първите 3 от Евро 2016 - Германия, Испания и Хърватия.