Боряна Калейн и Стилияна Николова започнаха силно участието си на Европейското първенство по художествена гимнастика в Тел Авив (Израел). Двете се класираха за финалите на обръч и на топка, а България поведе убедително във временното класиране на отборната надпревара.

На топка Калейн игра страхотно и получи най-високата оценка на този уред 34.650 точки, от които 17.2 за трудност, 8.550 за изпълнение и 8.900 за артистичност. На обръч тя е с втора оценка от 34.950 (17.4, 8.700, 8.850) точки, след като показа отлично артистичната си композиция.

16-годишната Николова, която за първи път участва на Европейско първенство за жени, беше оценена на топка с 33.700 точки (16.3, 8.650, 8.750), след като представи много силно съчетанието си. На обръч тя получи 34.450 (17.0, 8.700, 8.750) и също игра без грешка. Оценките й са трети по сила и на двата уреда.

На топка втора е София Рафаели от Италия с 33.700 точки, колкото на Николова, но Рафаели има повече за изпълнение. Италианката е с най-висока оценка в пресявките на обръч - 36.150 точки.

Квалификациите при жените днес и утре определят първите 24 за многобоя, осемте финалистки на всеки уред и оценките се взимат за отборното класиране.

В пресявките за многобоя Калейн и Николова заемат във временното подреждане съответно второ и трето място със сбор 69.600 и 68.150 точки. Начело е Рафаели с 69.850 точки.

Във временното отборно подреждане България е лидер със 137.750 точки. Следват Италия със 132.800 точки, Германия със 126.850 точки, Украйна със 125.250 и други. Отборното класиране се сформира от осемте оценки в квалификациите при жените и двете от многобоя при ансамблите.

От 19.30 до 21.30 часа днес са финалите на отделните уреди при девойките. Елвира Краснобаева ще спори за отличията на обръч и топка, а Дара Стоянова е сред осемте най-добри на бухалки. Вчера двете спечелиха бронзов медал отборно за България.

По програма утре Европейското първенство продължава с квалификацията при жените с бухалки и с лента, след което ще станат ясни първите 24, които ще участват в индивидуалния многобой, както и осемте финалистки на всеки от четирите уреда. Калейн и Николова са във втория поток, който започва в 12:05 часа.

Българският ансамбъл по художествена гимнастика трябва да пристигне днес в Тел Авив. Възпитаничките на Весела Димитрова ще проведат своята подиум тренировка в петък вечерта от 21.12 часа.

В събота ще бъдат излъчени абсолютната европейска шампионка в многобоя при жените, носителят на титлата в многобоя при ансамблите и отборният победител (жени/ансамбъл), а в неделя са финалите на отделните уреди при жените и при ансамблите, акцентира БТА.