Отборът на България в състав Виктория  Карпенко, Николина Танкушева, Силвия Георгиева, Венета Христова, Гергана Иванова и Мариана Станкова зае 22-о място в квалификацията от отборното състезание при жените след 10-те потока на Световното първенство по спортна гимнастика в Орхус, Дания. Сборът на нашите представителки е 212,225 точки.

Тоест първата отборна квалификация по пътя към Олимпийските игри в Пекин 2008 вече е преодоляна и от мъжете и от жените, което става за първи път от 12 години насам.

По регламент първите 24 в крайното подреждане в отборното състезание добиват право на участие с пълни състави на следващото Световно първенство през 2007 година в Щутгарт, което е последната квалификация за Олимпийските игри в Пекин 2008.

При изключително силната конкуренция на 33 отбора първото място в отборната квалификация окупира защитаващият световната си титла тим на САЩ с 243,325 точки, с голяма преднина пред Китай - 239,525, Украйна - 235,025, европейския шампион Русия - 234,800 и олимпийския първенец Румъния - 232,600.

Следват изненадата Австралия - 231,700, Бразилия - 230,475, Испания - 229,775, Италия - 229,425 и Франция - 227,950.

За финала на отборната надпревара във вторник, когато ще бъдат разпределени медалите, се класираха първите осем тима от квалификацията.

В индивидуалното класиране на квалификацията първата позиция окупира Челси Мемел (САЩ) - 61,350 точки, пред Ванеса Ферари (Италия) - 61,100 и Яна Бигър (САЩ) - 60,625.

Нито една от българките не успя да се класира нито за финала на многобоя, където ще се състезават 24-те най-добри (на четирите уреда играха Карпенко, Танкушева, Георгиева и Христова), нито за финалите на отделните уреди - прескок, смесена успоредка, греда и земя.

Най-добре от бнашите представителки се представи Виктория Карпенко, която остана 45-а с 55,625 точки. Николина Танкушева е 64-а с 53,950 точки, Силвия Георгиева - 88-а с 51,575 точки, а Венета Христова - 117-а с 48,950 точки от общо 223 състезателки.

Късно вечерта във вторник е финалът в отборното състезание при мъжете. В сряда пък е отборният финал при жените, а в четвъртък - индивидуалният многобой при мъжете и при жените.

Финалите на отделните уреди са в петък и събота. Йордан Йовчев ще преследва медалите на земя и халки в петък (20 октомври).

Президентът на Българската федерация по гимнастика Никола Проданов заяви, че Йовчев е в отлично състояние, като няма никакви болки в рамото и ще се бори докрай за отличия и на двата уреда.