44-ия сезон в Бундеслигата започна с големи очаквания. Особено след чудесното представяне на националния отбор на Мондиал 2006.

В началото на август Вердер победи Байерн на финала за купата на Лигата и специалистите посочиха бременци като естествения фаворит за шампионската титла. Шалке, Байерн и Хамбургер също имаха претенции за сребърната салатиера. Заради липсата на оказалия се незаменим Балак, баварците направиха отчайващ сезон. ХШФ стартира ужасно.

През зимата дори беше застрашен от изпадане, докато клубните шефове най-накрая не се решиха да сменят треньора Томас Дол.

Всеобщият фаворит Вердер тръгна обещаващо. Записа разгромни успехи с по шест гола над Майнц и Бохум и бе на крачка да изхвърли Барселона от Шампионската лига още в груповата фаза. Бразилецът Диего се оказа невероятно попълнение, но на бременци им липсваше постоянство в първенството.

Шалке беше лидер в класирането 14 кръга поред през пролетта, но една загуба от врага Борусия (Д) поднесе в ръцете на Щутгарт сребърна салатиера.

 

ЦИФРИ И ФАКТИ

ПЕТА ТИТЛА ЗА ЩУТГАРТ: С победата с 2:1 над Енерги в последния кръг Щутгарт спечели 5-а шампионска титла в своята история. По този начин швабите се изравниха по трофеи с Борусия (Мьонхенгладбах).

НАЙ-ДОБЪР ГОЛМАЙСТОР: С 20-те си попадения Теофанис Гекас стана първият грък, голмайстор на Бундеслигата. Стрелецът на Бохум изпревари в класацията доказани голаджии като Рой Макай (Байерн) и Александър Фрай (Борусия Д), които се разписаха 16 пъти през сезона. Играчът, станал голмайстор на Бундеслигата с най-малко попадения, е Марсио Аморозо, който през сезон 2001/02 г. опъна противниковите мрежи само 18 пъти. 20-те гола на Гекас обаче са точно половината, вкарани от най-резултатния голмайстор в един сезон. През сезон 1971/72 Герд Мюлер бележи 40 попадения с екипа на Байерн.

24 ГОЛА ПО-МАЛКО: През изтеклия 44-и сезон на Бундеслигата бяха вкарани 837 гола за 306 мача или средно по 2,73 на мач. Това обаче е с 24 гола по-малко от попаденията, реализирани в предишния сезон. Най-много попадения в едно първенство са вкарани през шампионата 1983/84 г., когато са били реализирани 1097 гола. Рекордът за най-малко вкарани попадения държи сезон 1989/90 със 790 гола.

ГОЛМАЙСТОР-РЕКОРДЬОР: Клаудио Писаро реализира може би последния си гол в Бундеслигата при победата на Байерн с 5:2 над Майнц. Но това бе неговото 101-о попадение в елита, с което стана нападателят с най-много голове в немското първенство сред действащите в момента играчи. Постижението нарежда перуанеца на 43-о място в ранглистата на стрелците, където начело е Герд Мюлер с 365 гола.

12 ТРЕНЬОРСКИ СМЕНИ: 12 треньори смениха местоработата си през изтеклия сезон. В края на предишния шампионат тяхната бройка беше 11.

КАРТОНИ: 35 директни червени картона и 28 дошли след показване на втори жълт са извадени от съдиите през изтеклия сезон. Това е значително по-малко от рекордния сезон 1994/95 г. когато на 98 пъти играчите са напускали преждевременно терена. 1130 жълти картона показаха съдиите през 44-ия сезон на Бундеслигата (1226 преди година). Рекордьорът по най-много изгонвания през сезона държи хърватския бранител на Херта Йосип Шимунич, който 3 пъти за 2 месеца видя червения картон в ръцете на реферите.

ЗРИТЕЛИТЕ: Според неофициални данни повече от 11 800 000 зрители са посетили мачовете от 44-ия сезон в Бундеслигата. Средно това прави по 38 847 посетители на мач. Въпреки че това не е официална статистика и се чакат данните на Германския футболен съюз, то тази посещаемост е по-висока в сравнение с предишния сезон, когато средно на мач е имало 11 686 зрители.

ПОБЕДНИТЕ СЕРИИ: Серията от 8 поредни победи в края на сезона донесе на Щутгарт шампионската титла. Постижението на швабите наистина им донесе сребърната салатиера, но е далече от рекорда на Байерн. В периода 19 март - 17 септември 2005 г. баварците записаха 15 поредни победи.

 

ВЪРХОВЕТЕ

ТЕОФАНИС ГЕКАС: Със своите 20 гола гръцкият нападател на Бохум почти сам остави тима си в Бундеслигата.

ЩУТГАРТ: Сензационният шампион показа вдъхновяващ и динамичен футбол. С Гомес, Какау и Хицълшпергер напред и вратаря Хилдебранд, и капитана Фернандо Мейра в отбрана, треньорът Армин Фе имаше на разположение силен и постоянен състав.

ХУУБ СТЕВЕНС: Холандецът наследи намиращия се в тежко състояние Хамбургер от Томас Дол, но успя да задържи северняците в елита. Нещо повече, стабилизира тима и го изведе до място в турнира Интертото. Едва ли някой от феновете се е надявал на евроучастие, след като през зимата Хамбургер бе под чертата на изпадащите.

ДИЕГО: 22-годишният техничар накара цялата Бундеслига да се влюби в него. В историята ще остане и голът му срещу Алемания от 63 метра.

ЕНЕРГИ (КОТБУС): Минимални разходи, максимален успех. С най-малкия бюджет в Бундеслигата, Енерги успя да запази мястото си в елита. Румънското атакуващо дуо Мунтяну/Раду бе една от най-добрите нападателни двойки през сезона, а младият треньор Петрик Дандер опроверга скептиците.

БЕРНД ШНАЙДЕР: Изявите на халфа на Леверкузен напомняха на най-добрите му години, когато си спечели прозвището "белия" бразилец. Само благодарение на представянето му "аспирините" отново си спечелиха място за купата на УЕФА.

МИРКО СЛОМКА: Треньорът на Шалке имаше сезон, изпълнен с трудности, но той се справи с тях и заслужи удължаването на договора си. Разреши проблемите си с вратаря Франк Рост и медийния бойкот. Единственото, което не успя, е да спечели титлата.

МЛАДИТЕ ВРАТАРИ: Мануел Нойер и Рене Адлер изгряха през сезона. Младоците успяха да изместят рутинираните и превърнали се в символ за отборите си Франк Рост и Ханс-Йорг Бут. Дебютът им за националния отбор е само въпрос на време.

 

ПРОВАЛИТЕ

БАЙЕРН (МЮНХЕН): За първи път от 10 години баварците пропускат да се класират за Шампионската лига. Дори смяната на треньора Фелис Магат с Отмар Хитцфелд не помогна. Несъмнено голяма част от играчите няма да са в тима през следващия сезон.

ЙОСИП ШИМУНИЧ: Хърватинът превърна грубостта в свое второ име. Стана лидер по най-много получени червени картони през сезона, а карате ударът му срещу Шулц от Вердер няма да бъде забравен скоро.

БОРУСИЯ (МЬОНХЕНГЛАДБАХ): Високо котирани, слабо играли. За втори път в историята си Борусия изпадна във Втора Бундеслига. Политиката на президента Кьониг се сочи като главния виновник за това. Дори клубната легенда Юп Хайнкес не успа да се справи в тази ситуация.

ДИТЕР ХЬОНЕС: Мениджърът на Херта за пореден път показа неспособността си да се справи с работата си. Феновете го обвиниха в преследване на лични интереси и настояха за смяната му с Михаел Преец.

МЛАДИТЕ НАЦИОНАЛИ: След успешното представяне на Мондиал 2006 мнозина очакваха от младите национали силен сезон. Това обаче не бе така. Лукас Подолски, Филип Лам и Бастиян Швайнщайгер не бяха на ниво. Единственият светъл лъч е Марсел Янсен от Борусия (М).

МИРОСЛАВ КЛОЗЕ: От голмайстор на световното първенство до обиденото дете на Вердер. След проведените тайни преговори с Байерн феновете го нарочиха за слабото представяне на бременци. В крайна сметка Клозе бе бледа сянка на себе си.

ТРЕНЬОРСКИТЕ СМЕНИ

30 август 2006: Петер Нойрурер (Хановер); наследник: Дитер Хекинг
7 септември 2006: Дитер Хекинг (Алемания); наследник: Михаел Фронцек
18 декември 2006: Берт ван Марвайк (Борусия Д); Наследник: Юрген Рьобер
31 януари 2007: Юп Хайнкес (Борусия М); наследник: Йос Лухукай
Феликс Магат (Байерн); наследник Отмар Хитцфелд
1 февруари 2007: Томас Дол (Хамбургер); наследник: Хууб Стевенс
11 февруари 2007: Томас фон Хесен (Арминия); наследник: Франк Гайдек
12 март 2007: Юрген Рьобер (Борусия Д); наследник: Томас Дол
14 март 2007: Франк Гайдек (Арминия); наследник: Ернст Мидендорп
10 април 2007: Фалко Гьотц (Херта); наследник: Карстен Хайне
19 май 2007: Клаус Аугенталер (Волфсбург); наследник: все още не е обявен
Михаел Фронцек (Алемания); наследник: все още не е обявен

 

БЪЛГАРСКОТО УЧАСТИЕ

Чавдар Янков и Мариян Христов бяха двамата българи в Бундеслигата. Халфът на Хановер записа 28 мача (2 като резерва) за първенство и вкара два гола, но на треньора Дитер Хекинг му отне доста време да намери точния пост на юношата Славия. През по-голямата част от сезона Чак бе притеснен и от факта дали ще остане в тима и през следващия сезон, след като "червените" и "белите" все не успяваха да се споразумеят за цената му.
Мариян Христов отново нямаше късмет с контузиите. За целия сезон изигра два мача (влизаше като резерва). В началото на годината треньорът Аугенталер заяви, че няма да поднови договора на снажния ботевградчанин и че няма да разчита на него. По ирония на съдбата се оказа, че след изтичането на сезона и Ауге, и Мариян ще трябва да си търсят нови отбори.