Тази покана винаги е била много изкушаваща. "Най-добрата възможност за лична среща със звездите на Борусия Д е посещение на тренировка - гласеше съобщение на видно място в сайта на "жълто-черните" до преди 2 г. - След тренировки, включително задължителните душ и масаж, повечето от играчите са на разположение за автографи и всякакви подобни желания!"

Сега в сайта пише нещо съвсем друго: "Ако има свободна тренировка, това ще бъде обявено своевременно." Но от началото на календарната година до началото на новия сезон през август подобно нещо се случи само веднъж.

Времената са тежки за феновете на Борусия Д и най-вече за такива като сем. Гут от отдалечения на стотици км Фрайбург, които пътуват до Дортмунд в името на своите любимци. Клубният слоган гласи "Истинска любов". А мама Илона (47 г.) и синовете й Щефан (20 г.) и Йонас (19 г.) са пример точно за тази любов. Пропътували са 480 км, само и само да зърнат звездите на Борусия. Но малко преди целта им биват спрени: "Стоп! Без достъп до клубната база", гласи табелата на оградата на клубната база.
За да получат автографи от Обамеянг и компания, феновете трябва да чакат на улицата пред оградата и да се надяват, че някой от футболистите ще спре колата си напук на "забраната" на клубния сайт. Там се казва: "При напускане на базата с колите си играчите не са на разположение за автографи, защото представляват опасност за движението, особено за малки деца!"
Така се оказва, че вече почти няма възможност нормалните фенове да се насладят на тренировъчната атмосфера, с която са свикнали през годините. Така е почти по всички отбори.
Цялата Бундеслига вече се заключва, а най-екстремно е положението в Дортмунд!

"Истинска любов"? По-точната формулировка би била: Забранена любов! Треньорът Томас Тухел се опитва да обясни, че всичко това се прави в името на отборното благо. "Най-важното е да разполагаме с максимално спокойствие, при което да работим - твърди Тухел. - Желанието ни е да предлагаме на феновете ни възможно най-доброто представяне през уикендите, но за това трябва да имаме нужните предпоставки. Ако тренировките ни са открити, трябва да има какво да предложим на феновете, да раздаваме автографи и да се снимаме, но това е възможно в много ограничени периоди от време, когато играем на всеки 3 дни!"

Фактите обаче сочат друго - до преди няколко години почти всички тренировки в Бундеслигата бяха открити, а сега и 18-те клуба са ги ограничили силно. Макар че шефът на Байерн Карл-Хайнц Румениге продължава да твърди: "Желанието ми е да продължава да има открити тренировки. Това е част от културата в Бундеслигата." И за да бъде поддържана тя, баварците пускат фенове на една своя тренировка седмично. За сравнение положението в Дортмунд е по-скоро като в Англия, Италия и Испания, където феновете почти винаги остават зад оградите. А това е, меко казано, изненада, защото Борусия Д разполага с огромна фенска маса. И на всеки домакински мач агитката наброява 25 000 души в прочутия сектор за правостоящи. Откритата през 2011 г. клубна база в Бракел обаче е прекалено тясна, за да приема огромни фенски маси. Няма нито голям паркинг, нито тоалетни за феновете. Идеята на клуба е това да е място, на което единствено да се работи. Затова на място няма нито ресторант, нито даже фен магазин. И така постепенно се стигна до закриване на тренировките. Тази тенденция започна при Юрген Клоп, а наследникът му Тухел само я продължи. И сега се налага феновете да се изкачват на отстоящ на 100 м хълм, само и само да зърнат футболистите. "Усещането е някак странно", казва по този повод пристигналият от Фрайбург Йонас Гут.

Пълна противоположност на Борусия Д по отношения на феновете е вечният враг Шалке. "Ние не искаме да се заключваме от феновете. А и искаме да се разграничим малко от Борусия Д", казва треньорът Михаел Вайнцирл. Самият той обаче действаше по съвсем различен начин в предния си клуб Аугсбург. Където по негово нареждане тренировъчните игрища бяха омотани с непрогледни черни платна. В Шалке обаче е друго, там по принцип има само по една закрита тренировка седмично. Изключения има единствено тогава, когато има мачове и през седмицата. Иначе раздаването на автографи след тренировки е задължение на играчите. А охраната се грижи единствено пътят към съблекалнята да не е напълно блокиран

Други клубове с традиции като Хамбургер и Борусия М също продължават да приемат тълпи фенове на базите си. "Ние сме клуб, който е близо до феновете си, и искаме да останем такъв - мотивира позицията си треньорът на Борусия М Андре Шуберт. - Но когато имаме мачове през 3 дни, може да се затваряме и по-често."
На места като в Дортмунд и Лайпциг даже са наложени специални правила за ловците на автографи. Автографи могат да се получават след тренировка само край терена. За сравнение - феновете на Байерн дебнат за автографи и на изхода на клубната база на "Зебенер Щрасе". След пристигането му това лято клубният началник Карл-Хайнц Румениге веднага разясни фенските порядки на новия треньор Карло Анчелоти: "Казах му, че искаме да виждаме открити тренировки по 1-2 пъти седмично, защото това е част от културата в Мюнхен - подчерта Румениге. - А той ми отговори: "Щом е част от културата, няма проблеми!" Очарован от поведението на тълпата, след това самият Анчелоти отишъл да ги похвали пред Румениге: "Те не освиркват на тренировка, не викат и са много дисциплинирани. Прекрасно е!"
Румениге бърза да подчертае, че Байерн и Борусия Д са единствените сред големите отбори в Европа, които изобщо имат открити тренировки и не иска това положение да се променя. Което на практика означава, че баварците ще продължават да се готвят пред публика всяка неделя. "Важно е да се показваме пред феновете - убеден е капитанът на Байерн Филип Лам. - Те трябва да знаят какво правим. За играчите обаче е хубаво и през седмицата, когато се подготвят на спокойствие. Това е много важно, особено при тактически занимания." Първият треньор, който започва да закрива тренировките на Байерн, е Ерих Рибек през сезон 1992/93. А режимът се затяга още повече при Юрген Клинсман (сезон 2008/09), когато той изисква затварянето на фенската кръчма Insider на клубната база. При Анчелоти обаче до такива крайности няма как да се стигне. "Карло ни отделя време и много го харесваме", казват в един глас феновете на Байерн.