Бразилският пилот на Ферари Фелипе Маса спечели първата си победа във Формула 1 в състезанието за Гран при на Турция.

Световният шампион Фернандо Алонсо финишира на второ място и увеличи с две точки преднината си пред Михаел Шумахер, който остана на трето място, в класирането при пилотите.

С първата победа на Маса и третото място на Шумахер Ферари се доближи на две точки до Рено в класирането при конструкторите.

Точки от състезанието в Турция взеха още Дженсън Бътън, Педро де ла Роса, Джанкарло Физикела, Ралф Шумахер и Рубенс Баричело.

Стартът

Фелипе Маса стартира перфектно и поведе колоната, Алонсо успя да изпревари Шумахер, но още в първия завой Михаел си върна позицията. Джанкарло Физикела пък се завъртя и предизивка страхотен хаос, при който Ник Хайдфелд се удари в болида му, а Кими Райконен спука задна лява гума след контакт със Скот Спийд.

Физикела и Хайдфелд влязоха в бокса за смяна на предните спойлери, а Кими за смяна на гумата.

В първият тур, след като се върна на пистата Райконен излетя на завой номер 8 и разби болида си.

В първите обиколки Маса бързо започна да трупа преднина пред Шумахер и Алонсо и в деветата обиколка бе взел аванс от 3 секунди пред Михаел и 10 пред Фернандо.

В 13-ия тур Витантонио Люици се завъртя на завой номер 2, болидът му остана на състезателната линия и на пистата излезе кола за сигурност.

Грешката

В този момент екипа на Ферари извика и двамата си пилоти в бокса. Маса влезе пръв, а Михаел Шумахер остана да чака зад него, докато механиците обслужваха болида на бразилеца. Алонсо обаче също влезе в пит-а и успя да излезе на пистата малко пред Шумахер.

След рестартирането на състезанието в 16-ата обиколка лидер беше Маса, а Алонсо беше по-бърз и успя да вземе преднина на Шумахер, който имаше проблеми с втория си комплект гуми и беше по-тежък от испанеца.

В 28-ия тур Михаел Шумахер сгреши на завой номер 8 и загуби още близо 5 секунди.

След 30-ата обиколка пилотът на Ферари започна да дава много по-добри времена и бе най-бързия пилот на пистата.

В 38-ия тур Маса, който имаше преднина от седем секунди пред втория влезе в бокса. Алонсо го последва, а Михаел поведе колоната и започна да топи преднината на първите двама.

Борбата между Алонсо и Михаел

В 42-ия тур обаче той също влезе в пит-а и излезе на секунда зад Алонсо. От тук до края на състезанието започна борба за втората позиция между двамата, но пилотът на Ферари не успя да изпревари световния шампион.

Така Фелипе Маса спечели първа победа във Формула 1, а Алонсо взе аванс от още две точки пред Михаел Шумахер в борбата за световната титла.