Фернандо Алонсо спечели състезанието за Голямата награда на Европа на пистата във Валенсия, 8-ми кръг от световния шампионат във Формула 1. Испанецът хвърли в екстаз зрителите по трибуните, тъй като започна надпреварата от незавидната 11-та позиция, но въпреки това успя да финишира първи.

По този начин пилотът на Ферари стана първият състезател, който успява да триумфира в две състезания от началото на сезона. Успехът изстреля Алонсо еднолично на първа позиция в класирането при пилотите.

Втори на финала се нареди Кими Райконен, а трети остана Михаел Шумахер, за когото това бе първи подиум след завръщането му във Формула 1.

Бърз поглед към статистиката показва, че за последно Алонсо, Райконен и Шумахер са завършили в този вид на почетната стълбичка през вече далечната 2005-та година!

Иначе състезанието днес се превърна в тотално разочарование за световния шампион Себастиан Фетел и за пилота на Макларън Люис Хамилтън, които отпаднаха в течение на надпреварата.

Състезанието във Валенсия бе изпълнено с много драматични обрати, като победителят Алонсо стартира от 11-та позиция. Двукратният световен шампион Себастиан Фетел започна от полпозишън и дълго време задържа първото място, но в 33-та обиколка отпадна.

От това се възползва Алонсо, който излезе начело, а след отпадането на Грожан, тройката се допълваше от Хамилтън и Райконен. Две обиколки преди края задните гуми на Хамилтън тотално се изхабиха и той бе задминат от финландеца.

Само минути по-късно британецът бе закачен от Малдонадо при опит за изпреварване и също отпадна, като Хамилтън бе бесен от случилото се. През това време Михаел Шумахер направи изключително силен финал и в последните шест обиколи се изкачи от девето до трето място.

Алонсо взе втората си победа от началото на сезона и поведе в генералното класиране, Райконен остана втори, а Шумахер се пребори за първи подиум след завръщането си във Формула 1.