Началото на март може да доведе до революция в прилагането на футболните правила, пише в. "Труд". Тогава ще заседава Бордът по правилата към ФИФА, който е единственият оторизиран орган за промени. Ще се даде възможността на съдиите да имат право да гледат видеоповторения при спорни ситуации за дузпи и голове. Предложението вече мина всички други инстанции, включително и Техническия комитет.

Инициатор на нововъведението е бившият елитен арбитър от Английската Висша лига Дейвид Елъри. Ако предложението бъде одобрено, видеоповторенията ще влязат в сила от следващия сезон в Англия и във футболни федерации, които изразят желание. Ако опитът се окаже успешен, промените ще станат задължителни за всички и ще се прилагат на световното първенство в Русия през 2018 г.

Главният мотив за промяната - сега на големи турнири и мачове се използват основно от 18 до 22 телевизионни камери. Съдията не може да види това, което е очевидно за милиони, а после обира негативите.

Идеята е още в много суров вид и подробностите тепърва ще бъдат изчиствани. Правото за ползване на видео ще бъде ограничено до 2-3 пъти на мач, но това ще доведе до увеличаване на продължителността на двубоя, като добавеното време може да стигне дори до 10 минути.

Освен това съдията може да не забележи спорна ситуация. Затова се дава право на страничните съдии да му сигнализират да поиска видеоповторение. Още не е ясен и точният начин, по който ще стане преглеждането на записа. Водещият вариант е да се взират двама - арбитърът и четвъртият съдия, но темата тепърва ще се дискутира.