Защитникът на чилийския национален отбор по футбол Гонсало Хара и известен с провокативното си поведение на терена. В четвъртфинала на Копа Америка срещу Уругвай той изкара червен картон на Едисон Кавани в 61-вата минута на мача, когато по доста неприличен и неочакван начин атакува звездата на урусите от кръста надолу. В отговор футболистът на Пари Сен Жермен го плесна през лицето, а съдията Сандро Ричи му вдигна втори жълт и съответно червен картон. Това помогна на Чили да се наложи с 1:0 и да стане първият полуфиналист в турнира.

Това обаче не е първата провокация на Хара и тя също е срещу друга от звездите на Уругвай -  Луис Суарес, който не играе на Копа Америка заради наказание. През 2013 двамата се изправят един срещу друг в световна квалификация, а всичко завършва с червен картон за Суарес, който удра съперника си. Причината – в даден момент Хара го стиска за гениталиите.

Треньорът на Уругвай Оскар Табарес защити Кавани след случилото се. „При изгонването на Кавани всички можете да видите какво се случи всъщност. Говоря за снимките и телевизионните кадри, всичко се вижда“, каза специалистът.

„Мога да разбера защо главният съдия не забеляза провокацията, но помощникът му имаше възможност за види всичко от своята позиция. Ние контролирахме играта, ала когато останахме с 10 души, нещата станаха доста по-трудни. Така намалихме атакуващата си сила“, оплака се Табарес.