Аякс смачка гостуващия Твенте с 3:0 в дербито от 22-ия кръг на холандската Ередивизи. Така амстердамци се доближиха на 6 точки от днешния си противник, който остава на второ място в подреждането с 55 точки. Лидер с 58 е ПСВ Айндховен.

Николай Михайлов отново остана извън групата на тима от Еншеде заради контузия. Така обаче Ники изпусна отличен шанс да играе на "Амстердам Арена", тъй като титулярът Сандер Бошкер получи травма и бе заменен на почивката от Кеес Пауве.

Мачът започна добре за гостите, които изпуснаха две отлични положения чрез Кенет Перес.

Малко неочаквано Аякс първи стигнаха до гол след един удар на Деми де Зеув от границата на пеналта. От този момент нататък на терена имаше само един отбор и това бе този на домакините. Звездата на Аякс Луис Суарес пък правеше каквото си поиска.

Именно той бе главният "виновник" и за втория гол малко преди почивката. След един чудесен негов изстрел, топката срещна гредата и отскочи към Ван дер Вийл. Защитникът стреля, Бошкер изби, но кълбото се озова в краката на Марко Пантелич, който нямаше как да сбърка - 2:0.

През втората част картината на терена не се промени много. Аякс играеше много вдъхновено и превъзхождаше по всички показатели. Урби Емануелсон и Деми де Зеув получиха травми и бяха заменени, но дори това не успя да смути играта на столичани. В 75-ата минута дойде и време за третия гол, който бе дело на резервата Денис Ромедал. Дебют за Аякс в този мач направи новото уругвайско попълнение Николас Лодейро.

Загубата пък бе първа за Твенте този сезон. Любопитното е, че предишното поражение на тима в Ередивизи бе пак от Аякс, в последния кръг на миналия сезон. Тогава на вратата на Твенте бе Ники Михайлов.