Нетният отток капитали от еврозоната достигна максимума си за цялото време на съществуването на общата валута. Тази тенденция ще доведе най-малкото до паритет между еврото и долара през следващата година. А при негативен сценарий - стойността на общата валута пада под тази на американската, смятат анализатори.
Изтичането на капитал от еврозоната за 12-те месеца до септември 2016 година е достигнало рекордни размери, пише The Wall Street Journal, позовавайки се на данни на Европейската централна банка.
За този период европейските инвеститори са купили акции и облигации извън пределите на зоната за 497,5 млрд. евро ($516,5 млрд.). В същото време международни инвеститори са продали или изчакали погасяване на облигации, емитирани от еврозоната за 31,3 милиарда долара.
По такъв начин чистият отток на капитали от еврозоната достига 528,8 млрд, евро, което е максимален размер от въвеждането на общата валута през 1999 година.
На този фон еврото продължава да спада по отношение на долара. Редица анализатори, анкетирани от деловото издание, предполагат, че през 2017 година двете валути ще постигнат паритет.
Например анализаторът на TD Securities Нед Рампелтин очаква падане на курса на еврото под този на долара още през първите месеци на следващата година. Експерти на Morgan Stanley и Goldman Sachs предполагат, че паритет на двете валути ще се установи до края на 2017 година.
В Deutsche Bank прогнозират, че курсът на евро се падне през 2017-а минимум до $0,95 на фона на увеличаващото се изтичане на капитал от Европа.
На 14 декември Федералният резерв на САЩ покачи основните лихвени ставки до 0,5-0,75% за първи път от декември 2015 година. И даде сигнал са ускоряване вдигането на лихвите догодина, докато в същото време базовата лихва на ЕЦБ остава на нулево равнище.
Преди заседанието на Фед, по данни на Consensus Economics, анализатори прогнозираха, курс на еврото $1,057 към края на 2017 година. Но курсът на долара подскочи с 2,5% спрямо общата валута, след като регулаторът оповести намеренията си да вдигне ставките три пъти догодина, вместо заявените от Фед през октомври две такива стъпки.
За последен път такава динамика се е наблюдавала за няколко месеца през 1979 и 1997 години, когато доларът е нараствал с 30 и 20% съответно, отбелязва стратегът на Deutsche Bank Джордж Саравелос. Според експерта, ралито на долара обаче може да има сериозни последствия, разпалвайки инфлацията в други страни и съкращавайки износа на САЩ.
Шефът на инвестиционната компания Burnbrae Group Джим Мелон, преди няколко дни каза за Bloomberg, че засилващото се недоволство на жителите на ЕС от провежданата политика може да разруши блока до пет години.
По прогноза на Мелон, курсът на еврото се слезе под паритет с долара "някога през следващата година", но той не бърза да продава евро, защото се надява да заработи от краткосрочни колебания на валутния пазар.
Niles
на 29.12.2016 в 16:59:39 #1@Qabbalah - govorish gluposti. The Federal Reserve ne e chastna banka. Ne tryabva da vyarvash na glupostitie koito Nikola Nikolov pishe v svoite knigi, nito v prikazkite koito sigurno chetesh online.