Легендарният тим на Аякс направи сериозна крачка към класирането на полуфинал в Лига Европа. Селекцията на Петер Бош постигна комфортен успех с 2:0 при домакинството си на Шалке 04, което дава големи надежди на холандския гранд преди ответния сблъсък на "Велтинс Арена".

В герой за домакините се превърна техният плеймейкър Дави Клаасен, реализирал и двете попадения в днешната среща.

Снимка 288611

След равностойни начални мигове, интересно в Амстердам стана след 23 минути футбол. Амин Юнес демонстрира скоростната си техника и навлезе в наказателното поле на Шалке. Там той бе съборен от върналия се в отбрана Шьопф и за рефера Карасев не остана нищо друго освен да посочи дузпата. С отговорната задача се нае капитанът Клаасен, който с безпощаден удар не остави никакви шансове на Ферман.

Радостта за Аякс можеше да бъде още по-голяма в 32-ата, когато колумбиецът Давинсон Санчес засече с глава центриране на съотборник, но прати коженото кълбо в горната греда.

Усилията на домакините все пак дадоха своя резултат в 52-ата минута. Джъстин Клуйверт се справи с двама бранители на Шалке, след което пусна пас по конец за дебнещия на дузпата Клаасен, който с елегантен удар направи 2:0.

Снимка 288612

До края Аякс тотално доминираше над своя опонент и само може да съжалява, че не успя да разгроми Шалке с далеч по-убедителен резултат. С пропуски се отличиха Юнес и Траоре, а Дони ван де Бек удари горната греда.

АЯКС - ШАЛКЕ 04 2:0

1:0 Клаасен-дузпа (23"), 2:0 Клаасен (52")

СТАДИОН: "Амстердам Арена"

СЪДИЯ: Сергей Карасев

АЯКС:Онана, Виергевер, Фелтман, Санчес, Клаасен, Зиеч, Синкгравен, Ван де Бек, Траоре, Юнес, Клуйверт (резерви: Бур, Нури, Тете, Давид Нерес, Долберг, Де Лихт)

ШАЛКЕ 04: Ферман, Хьоведес, Настасич, Колашинац, Керер, Калиджури, Гроетцка, Мейер, Бенталеб, Шьопф, Бургщалер (резерви: Нюбел, Коноплянка, Аого, Стамбули, Бадщубер, Хунтелаар, Авдийай)