Лидерът в класирането Манчестър Юнайтед и шампионът Челси ближеха раните си в неделя, след като през уикенда претърпяха загуби, които съживиха борбата за титлата.

Препъването на Юнайтед, победен от Арсенал с 1:2, и на Челси, който загуби от Ливърпул с 0:2, остави първите четири отбора в Англия, разделени от 12 точки.

Контрастът с миналия сезон, когато водещ букмейкър изплащаше още през септември залозите, че Челси ще дублира титлата си, не може да е по-голям. Провалът на Юнайтед при опита да победи Арсенал и да направи разликата пред Челси 9 точки беше несъмнено оскърбителен за Алекс Фъргюсън, но последните 10 минути на мача бяха невероятни за гледане.

Голът с глава на Рууни в 53-ата минута изглеждаше безценен, преди Робин ван Перси да изравни, а Тиери Анри да добави победен гол в добавеното време. Е, все още Фъргюсън може да гледа челото на класирането със задоволство.

С 57 точки Юнайтед има 6 повече от Челси, от когото преди година след 24 изиграни мача изоставаше с 15 точки. Като тежест към десетгодишното противопоставяне с мениджъра на Арсенал Арсен Венгер в неделя дойде и загубата от най-отдалечения в класирането съперник в борбата за титлата.

Подобно поражение от Челси на "Стамфорд Бридж" през април може да навреди на опита на Фъргюсън да спечели първа титла от 2003 г. насам.

Загубата от Арсенал (0:1) през септември предизвика играчите на Юнайтед да започнат победен щурм, а хитрият им мениджър със сигурност ще изиска и сега същата реакция.

По-важното е, че има истинско обединение на хората от управлението на клуба и тези, които излизат на терена - нещо, което в момента липсва в Челси. Загубата на Юнайтед в Северен Лондон дойде след серия от пет победи и едно равенство. Поражението на "сините" на "Анфилд" бе предшествано от четири равенства и едва две победи - една, от които срещу четвърторазредния Макълсфилд за ФА Къп.

Освен това основни играчи на "сините" са с тежки контузии - капитанът Джон Тери и Джо Коул. От друга страна, медиите постоянно информират за търканията между Жозе Мауриньо и клубното ръководство.

Ливърпул с 46 точки и Арсенал с 45 са все още далеч от борбата за титлата въпреки успехите през уикенда. При все това те имат основания да претендират за второто място, което ще им даде възможност за директна промоция в Шампионската лига. Донесли еуфория на феновете на Арсенал и Ливърпул, двете победи със сигурност зарадваха и хиляди неутрални зрители.