Южна Корея запази лидерската си позиция в класацията на Bloomberg за 2019-а, въпреки подобрените оценки на Германия в образованието и редица други показатели. По този начин най-голямата европейска икономика почти се изравни с азиатската държава по бързо навлизане и използавне на новите технологии.
В класацията за иновативност България е сред Топ 50 в света, заемайки 41-во място. По този показател сме преди Сърбия и Хърватия, но отстъпваме на Гърция, Руминия и Турция.
Годишният индекс за иновации на Bloomberg за седми пореден път анализира десетки критерии, като използва седем показателя, включително разходи за научни изследвания и развитие, производствени възможности и концентрация на високотехнологични публични компании.
Класацията се базира на данни от ежегодния Световен икономически форум в Давос, Швейцария, където световните елити обсъждат бъдещето на глобализацията, ролята на държавата и начина, по който иновациите я развиват.
Източник: www.bloomberg.com
В индекса на Bloomberg Германия почти настига шесткратния шампион Южна Корея по добавена стойност от производствената и изследователската интензивност. Това се дължи в голяма степен на индустриални гиганти като Volkswagen AG, Robert Bosch GmbH и Daimler AG.
Въпреки че Южна Корея удължи печелившата си серия, нейната преднина се скъси отчасти заради по-ниските резултати в патентната дейност.
Швеция, Китай
Швеция, която беше подгласник на победителя през 2018 година, сега е на седмо място. Патентната дейност помогна за по-високия резултат на Китай и Държавата Израел, която от 5 възможни точки по този критерий взе пет. Страната от Близкия Изток надмина Сингапур, Швеция и Япония.
За да запази първата си позиция, Южна Корея има нужда от свежи инвестиции в стратегическите технологии и регулаторна програма, която насърчава стартиращите фирми, според Коон Гох, ръководител на изследване за Banking Group Ltd. в Сингапур. Той вижда предизвикателство обаче, в преместването на иновациите отвъд "силно концентрираните големи хабели"(големите компании в Южна Корея, които имат различни сфери на бизнес ) или семейните конгломерати.
Несигурно издигане
Изкачването на Германия в класацията на Bloomberg също изглежда несигурно, тъй като най-големият износител в Европа се бори с недостига на квалифицирани работници и промяна на имиграционната политика, според Юрген Микелс, главен икономист на Bayerische Landesbank. По думите му, страната трябва да усъвършенства стратегията си за високотехнологичните сектори, включително индустрии, като автомобилния сектор, цифровите комуникации и изкуствения интелект.
Обединеното кралство падна с едно място и е на 18-та позиция, като за първи път е по-назад от Китай.
Оценката на Китай говори за раздовяване във втората по големина икономика в света: по критерия патентна дейност, тя е втора, което се дължи на Huawei Technologies Co. и BOE Technology Group, но все още изостава от най-иновативните страни в общата продуктивност.
САЩ се изкачи с три места и вече се нарежда осма
След като най-голямата икономика в света за първи път през миналата година не беше изобщо сред първите 10.
Частичните иновации няма да бъдат възнаградени по начина, по който са били", каза Албер Бурла, главен изпълнителен директор на голям производител на лекарства по време на конференцията JP Morgan Healthcare.
"Трябва да сме сигурни, че ще променим начина, по който работим, за да можем да премахнем бюрократичните процеси. Иновациите и бюрокрацията са като водата и петрола, не могат да се смесят", добавя Бурла.
Сред икономиките, оценявани през 2019 година, най-големите губещи са Тунис и Украйна, които изпаднаха от топ 50. Десет икономики дебютираха в класацията през 2019 година.
Една от тях са Обединените арабски емирства, която заема 46-то място, а Бразилия се присъедини към класирането на 45-та позиция, след като не намери място сред първите през миналата година.
Сред новите участници в рейтинга са и някои от най-големите нововъзникващи икономики в света: Индия, Мексико, Виетнам и Саудитска Арабия.
Процесът по оценяване през 2019 г. е започнал с повече от 200 икономики. Всяка от тях е получила оценка по скалата 0-100, базирана на седем равностойни критерии. Държавите, които не са предоставили данни за най-малко шест от тези критерии, са били елиминирани. Така списъкът се съкращава до 95 страни. Bloomberg публикува данни за първите 60 икономики.