По много икономически и социални показатели България изостава в сравнение с повечето държави членки на Европейския съюз (ЕС). Има обаче един положителен пример в тази посока - разходите за някои от основните стоки и услуги у нас са далеч под средното ниво за съюза.
Разбира се, това не може да се оценява едностранно, защото от значение са, както доходите на българските домакинства, така и покупателната способност в страната.
И все пак по отношение на цените, данните на статистическата служба "Евростат" към 2016 година, показват, че в 6 от общо 10 основни групи стоки и услуги, разходите в България са в дъното след всички други страни членки.
Това важи в най-голяма степен при плащанията за наеми и режийните разходи, като тези у нас са над 70% по-ниски от средното ниво за ЕС. По този показател на другия полюс е Швейцария.
Повече от половината на средното равнище в съюза са и цените в ресторантите, заведенията и хотелите в нашата страна, сочат данните. От друга страна на първо място е отново Швейцария.
Най-евтино в България се продават още дрехите и обувките, мебелите и стоките за дома, транспортните услуги, както и алкохола и цигарите.
Изчисленията на "Евростат" показват, че особена тежест в бюджета на европейците имат харчовете за лични автомобили. В тази категория България е близо до средното ниво за ЕС, като цените у нас са само с 14,3 на сто по-ниски. Най-малки се оказват те в Чехия.
По-напред в класацията е нашата страна и при разходите за храни и хранителни продукти, услуги в областта на комуникациите, включително в сферата на спорта и развлекателните дейности.
Изчисленията в статистиката са направени на база на индекса за нивото на цените (Price Level Index), който отразява нивото на разходите за отделни стоки и услуги в една държава членка в сравнение с останалите в ЕС. Показателят се пресмята на база на паритета на покупателната способност.
qwertyuiop
на 07.07.2017 в 00:23:10 #4Поредната платена статия, представяща реалността само от един аспект. в случая цените. При сегашното ниво на заплатите в България тези цени са прекалено високи. В Германия, Холандия, Англия, и др. държави от ЕС със минимална заплата човек може да си позволи повече продукти отколкото човек който работи в България на средна заплата.
dimitar-dimitrov-ic1MZswj
на 06.07.2017 в 20:26:19 #3И?Защо тогава българите ходят да работят из скъпите държави ? Ако предположим ,че средно 50% е по-евтино, значи са идиоти или нещо сметките са нагласени . Колко и какви стоки може да купи българинът със една средна работна заплата от 1000лв и една минимална при тези цени . Колко часа месечно трябва да работи за да си плати наема , храната , сметките и колко години за да си купи жилище и кола . Те това ми сметнете .
Octavius
на 06.07.2017 в 19:52:01 #2Пичове, това изследване е пълен майтап. 1. По-евтината храна в България - навярно вземат за основа на калкулациите "имитиращите продукти", а никъде не слагат нормалната храна. Защото, ако ядеш нормално, пазаруването на храна за дома излиза по-евтино и в Германия, и в Испания, и в Гърция... 2. По-ниските разходи за лични автомобили са, защото нормалните българи могат да си позволят само кола втора употреба или много нисък клас... Даже нова Дачия е по-евтина в Румъния, а и на други места, отколкото в България... 3. По-малки разходи в комуникациите? Това дори не мога да измисля как точно са го изчислили, при положение че минута разговор на Мтел доскоро беше по-скъпа отколкото в Австрия... 4. Наеми и режийни - 70 % надолу???? В сравнение с кое място? В едно предградие в Бавария къща под наем струваше 700 Евро / месец, което включва ток, вода, парно, гаранционни ремонти от наемодателя, гараж, данък смет и данък сгради.... Къща ! С двор ! 5. Цените на транспорта са наполовина - това изобщо не го разбирам. В Чехия бензина е по-евтин от нашият, примерно. И там карат основно нови коли. Кое е по-евтино при нас? Автобусите на по 50 години? 6. По-евтини алкохол и цигари - ето тук е напълно възможно да е вярно, и няма никакъв повод за гордост... Освен че пием евтини боклуци, всеки може да си ги купува в неограничени количества... 7. Разходите за дрехи и обувки са по-малки - абе, спорно е. Ако сравнявате разходите на средностатистически българин и германец, той харчи малко повече, да. Обаче той си купува произведени у нас добри дрехи в общия случай, а ние си купуваме турски с ниско качество... Дали някой все пак Ви вярва на изследванията? Я напишете разликите в стойността на труда на час... Осигуровките... Застраховките... Лихвени проценти... Социални услуги... И ще се окаже, че в доста отношения те живеят в комунизма, а ние в тъмните векове...
babaiaga
на 06.07.2017 в 18:43:42 #1Мхм, а нещо за заплатите да кажете? Или не е важно, че са около 20 пъти по-малки?