Бойни бронирани машини със задвижване 6х6 може да се произвеждат съвсем скоро в България, стана ясно на представянето на предложението на американската Textron Systems и немската Rheinmetall Group, провело се днес в София.
Двете компании са сред най-мощните в световен мащаб за машини, оръжия и оборудване за армията.
Те представиха своето съвместно предложение, с което участват в мащабната процедура, обявена от Министерството на отбраната, за купуването и поддръжката на 100 бойни машини и 138 специални и осигуряващи машини, с които да бъде оборудвана една механизирана бригада, какъвто ангажимент имаме по линия на НАТО. Прогнозната стойност е до 1.2 млрд. лева. До момента в процедурата има седем участници.
Ако офертата на Textron и Rheinmetall спечели, обединението има готовност да започне разработка и производство на специална нова машина в България. Участници в изграждането ще бъдат български фирми, както и БАН, УНСС и ТУ. Техническият университет вече дори е разработил 6 прототипа на бойна машина със задвижване 6х6, които са били одобрени от компаниите. Спецификациите на машините ще бъдат определени в партньорство. Освен за Българската армия, машините ще се продават и в световен мащаб.
Идеята се е родила още преди 2015 г., когато е сключено споразумение между Textron и БАН.
По думите на Хенри Финерал, изпълнителен директор на американската компания, окончателният прототип на новата бойната машина може да бъде готов до 20 месеца след сключването на договор. Производството ще създаде хиляди работни места, включително за висококласифицирани кадри.
Обединението има план да въведе и нова учебна програма в наши университети, които да обучават студенти относно безпилотни системи.
На представянето присъстваха военните аташета на САЩ и Германия у нас, както и бившият ни посланик в Щатите Елена Поптодорова.
Част от бойни машини COMMANDO Select, които Textron предлага да продаде на нашата армия, също ще бъдат сглобявани в България. У нас те ще бъдат доокомплектовани с радио и комуникационно оборудване, системи за подобрено виждане в неблагоприятни условия, както и друго оборудване, което България пожелае. Системи са производство на немската Rheinmetall Group.
Колесните машини COMMANDO Select са създадени на една база и могат лесно да бъдат дооборудвани в зависимост от нуждата на военните с различни видове оръжия, а могат да бъдат ползвани и като линейки и други. Те могат да бъдат доставени до 10 месеца след сключването на договора.
През 2007 г. Textron вече достави няколко машини, които България ползва в Афганистан.
По думите на акад. Стефан Воденичаров, председател на БАН, както и на Сдружението на българската отбранителна индустрия, страната ни трябва да настоява поддръжката и производството на боеприпасите да се случва в България. Той отбеляза още, че обикновено около 2/3 от средствата, които държавите дават при подобни сделки, отиват именно по тези две пера.
Проф. Стати Статев, ректор на УНСС, допълни, че възвращаемостта на България при сключването на договора може да надмине 3 пъти по негови оценки.
58eng
на 27.06.2017 в 15:34:07 #2И комунисти също!
Българан
на 27.06.2017 в 15:25:00 #1Преди 1989-та във военните заводи до Червен бряг се произвеждаха бронирани машини, самоходни гаубици и танкове, ама едни идиоти затриха производството им. Сега други полуидиоти ще преоткриват топлата вода! Седерасти, гейберасти и други пребоядисани комунисти са за разстрел! Какво стана с електрокарите и мотокарите?! Само оръжия ли можем да произвеждаме!?