Отборът на Монтана направи сериозна крачка към класирането на финал в турнира за Купата на България. Домакините опровергаха първоначалните очаквания и заслужено победиха Литекс с 2:0. В герой се превърна нападателят Сергей Георгиев, който наниза и двата гола в мрежата на ловчанлии. Този резултат е най-малкото, с което селекцията на Любо Пенев се измъкна от стадион „Огоста". Разгромът можеше да бъде факт, ако Иван Коконов не бе ударил греда, а Петър Атанасов бе акуратен в двата случая, когато остана сам срещу вратаря на съперника.

Така Монтана е на 90 минути от заветната битка за трофея. На реванша, Литекс трябва сериозно да подобри играта си, ако иска да се бори за националното отличие.

Статистиката сочи, че тимът от Северозападна България вече е отпадал от турнира, когато е печелел първата си среща с 2:0. Това се случи миналата година, когато те победиха Левски на свой терен, но след това паднаха тежко с 0:4 на „Герена".

Емил Велев пък е на път да се превърне в специалист по Купата на България. В кариерата си той изведе Локо (Пд) и Славия до финал, докато с Локомотив (Сф) стигна до полуфиналите.

Минути преди началото на срещата, гостите от Ловеч бяха сполетени от неприятната новина за контузията на вратаря Евгени Александров. Така „оранжевите" останаха само с един вратар - титулярът Александър Конов. Селекцията на Любослав Пенев стартира полуфиналната битка далеч по-активно. Гостите наложиха преса, която обаче не донесе някакви сериозни голови положения пред вратата на домакините.

На стадион „Огоста" имаше обидно малък брой зрители. Дори и те обаче не заслужаваха ужасяващата продукция през първите 20 минути. На терена цареше хаос, несръчност и липса на каквито и да е креативни заложби.

Изненадващо за всички, Монтана успа да открие резултата в 22-ата минута. Опитният Иван Стоянов се възползва от грешка на съперников бранител и съумя да навлезе остро в наказателното поле на Литекс. Последва диагонално негово подаване, което достигна до Сергей Георгиев. На празна врата за него не представляваше никаква трудност да накаже селекцията на Любо Пенев.

Проблемите за ловчанлии можеха да станат още по-сериозни, ако късметът не бе на тяхна страна в 30-ата минута. Иван Коконов се оказа непокрит при едно центриране на Данчо Тодоров. От няколко метра обаче той прати топката над горната греда на Конов. Грешното му отиграване вбеси до краен предел Емил Велев, който емоционално му демонстрира как е трябвало да действа във въпросната ситуация.

До почивката младият страж на Литекс - Александър Конов трябваше да се намесва още веднъж. Вратарят успя да отрази тежък изстрел на ветерана Станислав Генчев в долния десен ъгъл.

Второто полувреме можеше да стартира по фантастичен начин за домакините. Оливие Боне прояви страхотен поглед върху играта, извеждайки зад гърба на отбраната Петър Атанасов. Нападателят реши да финтира Конов и бе на път да успее, ако в последния миг младокът не бе протегнал дясната си ръка, с която успя да чукне коженото кълбо. Грешникът Петър си навлече гнева и на своя колега Сергей Георгиев, който очакваше подаване на празна врата.

Монтана продължи да пропилява с лека ръка голови положения и в 58-ата минута. И пак финалния удар не успя да нанесе Петър Атанасов. Фенът на Левски се възползва от един зле организиран опит за изкуствена засада, който го остави сам срещу Конов. Младокът обаче отново отчая своя опонент с перфектна изява.

Късметът продължи да съпътства ловчанлии и в 62-ата минута. Иван Коконов отправи удар от дистанция, който се удари в страничния стълб. Този път стражът на Литекс нямаше да има никакъв шанс за намеса.

Логичното все пак се случи в 69-ата минута, когато Сергей Георгиев реализира втория си гол в мрежата на ловчанлии. Асистентът също бе добре познат - Иван Стоянов. Крилото центрира от ъглов удар, отбраната на Литекс забрави за Георгиев, който с глава прониза "оранжевите". Лична вина може да се търси тук на не достатъчно добре позиционирания Иван Горанов.

До края нивото на игра спадна драстично. Милчо Ангелов можеше да отбележи безценен гол за гостите, но Ивайло Василев се намеси решително и спаси. Така Монтана е на 90 минути от финал за Купата на България. Литекс пък трябва да подобри значително играта си за реванша, ако иска да елиминира своя опонент.

МОНТАНА - ЛИТЕКС 2:0 (Развой на срещата по минути)