Литекс е носител на Купата на България за сезон 2008/2009 г, надигравайки състава на Пирин с 3:0 на финала. Ловчанлии демонстрираха по-голям опит и повече майсторство в завършващата фаза, защитавайки трофея си от миналата година. „Оранжевите" се откриха през първото полувреме, добавяйки два през втората част и осуетиха мечтата на благоевградчани за първо отличие от турнира.

Първата чиста ситуация се откри пред Дока, който игра егоистично и след пробив отляво стреля в тялото на излизащия Макенджиев. Въпреки това Литекс поведе с гол на Вилфред Нифлор в 20-ата минута. „Оранжевите" пробиха защитата на благоевградчани след центриране от левия фланг на Михаил Венков, топката беше свалена към Нифлор, който от малкото наказателно поле стреля в долния ляв ъгъл за 1:0.

Пирин имаше шанс да промени развоя на срещата след половин час игра. „Зелените" изпълниха два последователни ъглови удара пред вратата на ловчанлии, но отбраната в оранжево се справи, изчиствайки кълбото далеч от наказателното поле.

Играчите на Литекс получиха много добра възможност да удвоят аванса си в 36-ата минута. Главният съдия Стефан Спасов отсъди нарушение на половин метър пред наказателното поле. Изпълнението на пряк свободния удар рикошира в стената и не доведе до голова ситуация.

Страстите на терена се нажежиха в 39-ата минута, когато ветеранът Радостин Кишишев влезе опасно в краката на Коемджиев. Съдията даде нарушението и показа жълт картона на „Тинката", а междувременно няколко играчи се струпаха в близост един до друг, спорейки около ситуацията.

„Орлетата" имаха шанс да изравнят в 42-ата минута. Нарушение на Крум Бибишков на дъгата на пеналтерията донесе пряк свободен удар от удобна дистанция срещу вратата. Кирил Николов стреля, но в стената, а опитът за добавка завърши с шут в аут, който не притесни Голубович.

В последните минути Пирин се активизира и опита да притесни опонента си. Грубостите зачестиха и доведоха да нови възможности за центрирания към наказателното поле. Високите топки бяха избивани с лекота от ловчанлии, които удържаха аванса си до края на полувремето.

Втората част започна с промяна в състава на Литекс. На почивката Станимир Стоилов реши да извади Пламен Николов, за да пусне Александър Барт. С подновяването на играта „орлетата" опитаха да пресират съперника си, затруднявайки го да изнесе топката.

Мъри предприе и втора промяна в 52-ата минута. В игра се появи бразилецът Том за когото се твърдеше, че пропуска финала. Той влезе на мястото на Шандор. Колегата му Шенсой реагира и две минути и по-късно предприе първата си смяна. На мястото на Кирил Николов за Драги Коцев.

Първата сериозна атака на Пирин дойде в 56-ата минута. Резервата Коцев проби отдясно и центрира, а Делев засече с глава, но се получи рикошет в главата на Манолев и топката излезе в ъглов удар.

След час игра темпото на игра спадна, но съставът на Пирин продължи да търси начин да изненада тима от Ловеч. „Зелените" стигнаха до няколко ъглови удара, но след тях така и не последва опасност за Голубович.

В 69-ата минута Шенсой потърси втора промяна, пускайки Наков на мястото на Любомир Витанов. Секунди по-късно Крум Бибишков излезе на изгодно положение, но атаката бе спряна поради засада на нападателя.

Ловчанли ликуваха в 72-ата минута. Бразилецът Дока комбинира на двоен пас с Крум Бибишков, нахлу в наказателното поле, надбягвайки защитата и простреля Макенджиев за 2:0. Попадението до голяма степен сложи край на интригата в мача.

В 74-ата минута след контраатака Сандриньо можеше да сложи точка на спора, но Макенджиев излезе навреме и майсторски изби. Шенсой прибегна и до третата си смяна, вадейки Паланков, за да пусне Стоянов.

В минутите до края темпото спадна значително и ловчанлии се възползваха, довършвайки съперника с трети гол. Крум Бибишков получи добър извеждащ пас отляво, напредна на скорост и стреля под плонжа на Макенджиев за класическото 3:0 в 86-ата минута. Секунди по-късно Нифлор беше заменен от младия Цветанов.

Допълнителните три минути, назначени от Стефан Спасов, не предложиха нищо по-интересно пред двете врати. По-опитният състав на Литекс задържаше по-дълго топката. Дока направи добър пробив отляво, но се увлече във финтове и уби опасността в действията си.

Пирин - Литекс 0:3 (0:1)

0:1 Нифлор (20 мин)