Четвъртото издание на Купата на Съветската армия, мачовете, от което се играят през пролетта на 1949 година, остава в историята по няколко причини. На практика то се явява последното преди големите промени в спорта, в частност и в целия живот като цяло, които предстоят само след няколко месеца. В същото време трите финала поставят началото на утвърдилото се като вечно дерби в българския футбол Левски - ЦСКА.

Кой щеше да стане шампион през 1944 година?

Политическата ситуация прекратява първенството преди четвъртфиналните мачове

Това е първата година, в която има облагодетелствани отбори в мачовете за Купата. Десетте тима от републиканската футболна дивизия се включват директно на осминафиналите. За останалите шест места, на зонален принцип, се изиграват огромно количество срещи по много сложна схема.

Пролетният сезон в началото на март се открива точно с такива двубои в цялата страна, които се играят при повишен интерес. Получават се много странни резултати. В Панагюрище, местният Оборище губи с 0:10 на почивката от Спартак (Пазарджик). Това кара футболистите да не берат повече срам и те не излизат за второто полувреме. Пазарджиклии се оказват голямата изненада на предварителните кръгове, като успяват да спечелят Южната зона след успех като гост над Спартак (Пловдив) с 1:0.

До финала в Югозападната зона достигат Балкан (Ботевград) и Рудничар (Перник). След равенство 3:3 в първия мач, перничани смазват напористите си домакини с ... 10:4.

В Североизточната зона, която е най-голяма по територия, схемата е много сложна. Там има три групи: Балканска, Дунавска и Варненска. След много перипетии Спартак (Варна) успява да се справи с Локомотив (Горна Оряховица) и Септември (Силистра), за да си осигури място сред най-добрите.

На югоизток Партизан (Ямбол) и Локомотив (Стара Загора) се налага да играят втори финал, спечелен от домакините от Ямбол на 31 март с 3:1.

На 19 март трите плевенски тима Генерал Винаров, Локомотив и Спартак се обединяват под името Септември. Тимът продължава пътя на Локомотив и печели Северозападната зона след успех над Михайлов (Михайловград).

Представител на София става тимът на Динамо, който няма нищо общо с Левски.

Снимка 477989

Източник: Фейсбук

В осминафиналите, които тогава се казват първи краен кръг, Левски и ЦДНВ гостуват съответно в Пазарджик на Спартак и в Ямбол на Партизан. Срещите се играят в първата неделя на април. Победата за Левски е с 4:1. ЦДНВ се справя с 4:0 с Партизан, който изиграва общо 5 мача през март, за да стигне до тази фаза на надпреварата.

Изненадите са в Плевен и Перник. Рудничар елиминира елитния Ботев (Варна), наричан тогава "най-добрия тим на провинцията" с 2:1. Септември се справя с амбициозния тим на Славия (Пловдив) с 2:1. Победното попадение е дело на Спиров в 54-ата минута.

Софийският Славия успява да се измъкне при гостуването си в град Марек на местния Марек. В първия мач резултатът е равен 0:0 след 120 минути игра. На другия ден софиянци побеждават с 2:0.

В единствения мач в София зоналният първенец Динамо пада нещастно с 1:4 от гостуващия Бенковски (Видин). В Бургас Ботев елиминира един от фаворитите за трофея Локомотив (София) с 2:1, докато във Варна Спартак (София) се измъква с гол на Андронов в 78-ата минута срещу зоналния победител в Северозточната зона Спартак (Варна).

Две седмици по-късно е вторият краен кръг, който се явява четвъртфинал;

В двата софийски сблъсъка, които се играят в три последователни дни, играят бъдещите финалисти. Левски разбива със 7:0 в съботния мач на 16 април ентусиазираните младежи от Рудничар (Перник). Гостите се хвърлят да играят като равен с равен от първите минути и биват жестоко наказани.

На другия ден ЦДНВ и Спартак дават 1:1. Преиграването в понеделник също е много оспорвано. Отборът на войската повежда с 2:0 с голове на Стефан Божков. Станков намалява след почивката, но Божилов прави резултата 3:1 в 64-ата минута. Спартаклии успяват само да върнат едно попадение отново чрез Станков.

В Плевен единстеният, продължаващ напред "зонален тим" Септември, се справя с Ботев (Бургас) под дъжда. 8 хиляди зрители стават свидетели на победното 3:1, като всички голове падат след почивката.

Славия разгромява с 4:0 елитния Бенковски (Видин) с 4:0 в мач без интрига.

Снимка 477983

Полуфиналите трябва да се играят в празничната неделя на 1 май. Софийската среща между Левски и Славия отново предизвика страхотен интерес и става централно събитие за деня.

В-к Народен спорт: "Последните колони на първомайската манифестация още дефилираха, когато трибуните на стадион Юнак започнаха да се пълнят".

Левски побеждава с 1:0 с гол на Цветков в 28-ата минута. Надмощието на Славия докрая не дава резултат. С този мач на практика става смяната на караула, като "армейският" тим заема мястото на "славистите" като вечен съперник на Левски.

В същия ден в Плевен зрителите стават свидетели на десетголово шоу. Домакините от Септември дори повеждат рано чрез Трифон Георгиев в 3-та минута. Тимът на Войската бързо прави пълен обрат до 21-ата минута след две попадения на Коце Благоев и едно на Ганчо Василев, "Септемврийците" Марин Константинов и Иван Матеев изравняват преди почвиката. Второто полувреме е за софийския тим, който бързо прави резултата 5:3 след попадения на Димитър Миланов и Стефан Стефанов. Плевенчани опитват нов обрат и Димитър Палев в 79-ата минута дава надежди за такъв. Само три минути по-късно Димитър Миланов "полива със студен душ" публиката за крайното 6:4.

Снимка 477982

Финалът е насрочен за 8 май, неделя. Обстановката на стадион Юнак е изключително приповдигната. Времето е топло, но облачно. Септемврийчета поднасят букети на футболистите, които са строени в центъра. Точно в 17 часа самолет пуска топката на игрището и половин минута след това Стефан Божков дава началния удар пред събралите се 35 хиляди зрители.

В-к Народен спорт: "Известно време топката върви бързо от крак на крак без да се чувства, че някой я овладява. Играта се води в средата на игрището и темпото е сравнително бавно".

Времето е топло и облачно. Теренът е описан като: "поръсен и мек". Клеят, на който се провеждат срещите е бил поливан, за да стане по-добър за игра.

Фаворизираният отбор на Левски прави опасни атаки, но в 6-ата минута Стефан Стефанов вкарва първия гол за ЦДНВ. Шампионите не се предават и цял мач осъществяват тотален натиск. Изравнителното попадение пада едва в 81-ата минута. Васил Спасов-Валяка изпълнява пряк свободен удар. Топката достига до Коце Георгиев, който вкарва срещата в продължение. То не води до ново попадение и се налага преиграване, насрочено за 16 май.

След първия финал двата отбора отиват на подготовка в софийското село Банкя. Там се налага да участват в изборите за народни съвети и да дадат своя глас за по-нататъшното развитие на социализма. Те заедно с шампионите по борба и председателя на ВКФС ген. лейтнант Владимир Стойчев с голям ентусиазъм се включват в мероприятието.

В-к Народен спорт: "Левскарите идват да гласуват с песен на уста и със сиящи лица. "Здравейте, противници", поздравява Димчев сърдечно играчите на ЦДНВ и добавя: "Я елате насам да изпеем нещо."

Борислав Цветков Тодоров - Жук: "Давам гласа си за ОФ, защото с него и с хилядите други гласове ще укрепнат основите на демократичния режим у нас".

Димитър Миланов Стоянов: "Гласувам за ОФ, защото искам да подпомогна изграждането на социализма в България".

"Процедурата по гласуването върви извънредно бързо. Председателят с мъка успява да отбележи имената на нетърпеливите футболисти. Лицата на всички са усмихнати, щастливи, горди."

Снимка 477988

В понеделник, 16 май е вторият финал. Времето е облачно и дъждовно. Теренът от своя страна е добър, защото е леко навлажнен. Въпреки че левскарите са по активни, първият гол пада в тяхната врата малко преди почивката и е дело на Кирил Богданов. В 51-ата минута Димитър Миланов вкарва второ попадение и финалът изглежда на практика решен.

В-к Народен спорт: "След покачването на резултата в самото начало на второто полувреме, логично се очакваше енергична и решителна игра от тима на ЦДНВ. Но в отбраната на този тим се получи объркване, което тимът на Левски умело използва два пъти и резултатът бе изравнен".

Двете попадения на Арсен Димитров падат много бързо в 56-ата и 59-ата инута. След изравняването двата отбора имат своите шансове, но се примиряват, че ще трябва да играят и трети мач.

В-к Народен спорт: "Наистина и пред двете врати до изтичането на времето се разиграват някои критични положения, но те се характеризират с последователни пропуски от страна на Димитров и Кардашев и на Миланов".

Третият мач от този епичен финал е веднага на другия ден - 17 май, вторник. Отново стадион "Юнак" се пръска по шевовете час преди началото на срещата. Времето е топло, но облачно. Теренът този път е мек.

Почти веднага след започването на срещата реферът Стефан Данчев показва бялата точка и Божилов открива резултата за "армейците" още във втората минута. В трети пореден мач те повеждат, но не е било съдено да спечелят ценния трофей. След двубоя работата на съдията е оценена като "ръководството се справи добре със задачите си, като пропуските бяха малки, незначителни и не се развиха на развоя на състезанието".

В-к Народен спорт: "Играта е много оспорвана: "Вчерашната среща беше по-напрегната от онзиденшната".

Събитията, както в първия мач се пренасят трайно пред вратата на ЦДНВ. Атаките на Левски следват една след друга, но гол не пада и времето изтича. В 78-ата минута Васил Спасов-Валяка прави характерната си солова атака и забива топката неспасяемо във вратата.

В продълженията отново Левски е по-добрият тим. Седем минути преди да се наложи четвърти мач, героят от предишния ден Арсен Димитров вкарва "златния" гол след разбъркване пред вратата на съперника. Купата на Съветската войска за трети път отива във витрината на пощенския клуб.

В-к Народен спорт: "Под овациите на многобройната публика и скандирания" Сталин, Сталин", "Да живее непобедимата Съветска войска", подполковникът от Съветската войска връчи Купата на капитана на Левски - Методиев. Състезателите на ЦДНВ също поздравиха новите носители на Купата".

Два месеца по-късно Левски узаконява своя дубъл, завършвайки шампионата в републиканската дивизия без загуба. През септември всички клубове са разтурени и се поставя ново начало на спортния живот в България.