Новото крило на ЦСКА още съжалява за напускането на Залцбург и отказа да премине в Ла Лига

Левият флангови футболист Зюмюр Бютучи бе част от ударната вълна трансфери на ЦСКА в дните около затварянето на пазара. 27-годишният косовар, дошъл като свободен агент, веднага приковава вниманието с високата стойност от 3 милиона евро, поставена му от авторитетния сайт Transfermarkt. Според изданието именно той е най-скъпият футболист в състава на ЦСКА. С над 250 мача в елитните първенства на Норвегия и Турция и получаването повече от 60 000 евро на месец в последния си клуб, привличането на Бютучи изглежда като много силен трансферен удар на ЦСКА. И възниква логичният въпрос защо играч с подобна визитка е без отбор и пристига в български клуб, неучастващ в Европа и намиращ се в историческа игрова криза. А отговорът е, че до момента крилото не успява да реализира безспорния си потенциал заради низ от грешни решения, които самият той признава.

Зюмюр Бютучи е роден в Белгия в семейството на косовски имигранти, но се премества в Норвегия на 2-годишна възраст. Любопитно е, че не играе организиран футбол, преди да навърши 10 години. Започва в школата на Лура от Санднес, преди да премине в най-големия отбор в града - Санднес Улф. През 2011 г. изиграва няколко мача за резервния състав в трета дивизия. Тренира и с представителния тим, но няма право да играе в Първа дивизия заради младата си възраст. През септември същата година изкарва едноседмични проби в Нюкасъл, но агентът му заявява, че въпреки интереса от големи чужди клубове най-добре за развитието му ще е да остане в Санднес Улф. Няколко месеца по-късно подписва първи професионален договор, едва на 15 години, а треньорът Асле Андерсен заявява, че никога не е виждал толкова талантлив нападател. Бютучи блести и с юношеските гарнитури на Норвегия и продължава да привлича интерес от Англия, Германия, Нидерландия. Крилото обаче е категорично, че няма да замине без семейството си. На 28 май 2012 г. той се превръща в най-младия футболист в историята на местния елит, като се появява на терена в 77-ата минута на мача с Хогесунд, когато е на 15 години и 261 дни.

На 23 август 2012-а Бютучи прави първата голяма крачка в кариерата си и подписва с РБ Залцбург, който плаща около 500 000 евро за правата му. "Тогава директор беше Ралф Рангник и той имаше много ясен план какво и как трябва да се случва. Отборът играеше "гегенпресен". Когато привлякоха мен, взеха и Валон Бериша и ни обясниха, че след 4 години ще ни трансферират в Лайпциг, който ще е в Бундеслигата. Тогава те играеха в трета германска дивизия. Но всичко, което ни каза Рангник, се случи", разказва години по-късно Бютучи. Малко след трансфера в Австрия обаче косоварът прави първата голяма грешка в кариерата си. Той няма право да играе за първия отбор до януари 2013-а и е изпратен на лагер с тима до 19 г. в Бразилия, където взима драстично решение.

"По-късно осъзнах грешката си. Тогава бях млад и не мислех за някои неща. Ако бях със здравия си разум, никога нямаше да си тръгна. В Залцбург изпълниха всички условия, като ми дадоха къща и семейството ми беше с мен. Но след две седмици от лагера в Бразилия не бях щастлив, беше ми много скучно и исках да се прибера. След среща с директорите, на която искаха да ме накажат, взех решение да напусна. Когато имах разговор само с Ралф Рангник и му споделих намерението си, той много се ядоса. А и баща ми имаше чудесен живот в Австрия. Получи кола, не плащаше за гориво. Нормално, не беше щастлив от решението ми и имахме проблеми известно време, но сега всичко е наред", споделя още Бютучи.

Той се завръща под наем в Санднес Улф, но така и не успява да се наложи в състава. В същото време решава да приключи с юношите на Норвегия и започва да играе за родината на родителите си. В началото на 2015-а авантюрата му със Залцбурт приключва и официално, след като Викинг плаща 100 000 евро, за да го има в редиците си. Вече на 18 играта на косоваря става все по-зряла и той се утвърждава в местния елит. Изкарва цели 6 години във Викинг, като изиграва 154 мача за тима във всички турнири, в които се отчита с 23 гола и 30 асистенции.

Договорът му изтича в края на 2020-а и от многото опции пред себе си Бютучи избира да подпише с амбициозния турски Коняспор. Този път решението му е правилно, защото две години по-късно той отново привлича сериозен интерес към себе си. Тогава обаче прави нова грешка.

"Когато те потърси клуб като Олимпиакос, не мислиш много. Имаше два клуба, които ме искаха много - Олимпиакос и Реал Валядолид от Ла Лига, но те бяха в лошо положение и се бореха да не изпаднат. Мислех си: "Голям клуб, голяма стъпка, супер". Но не мислех за други неща като национализма. Докато играех, феновете идваха със сръбски знамена и скандираха "Косово е Сърбия". Иначе животът в Атина беше фантастичен. Хубав град, море, добри хора и вкусна храна. Но когато собствените ти фенове обиждат теб и родината ти, е ужасно", обяснява Бютучи, който изиграва едва 3 мача за Олимпиакос през пролетта на 2023-та, макар че гърците са платили 1 милион евро за него.

За крилото следва завръщане в Турция през миналото лято и всичко изглежда добре. Анталияспор е амбициозен клуб, а годишната му заплата е 750 000 евро. Проблемът обаче е, че няколко месеца по-късно тя спира да му бъде изплащана и въпреки че е твърд титуляр в състава, през април Бютучи напуска отбора и слага поредната обеца на ухото си.

Сега, след 4 месеца без отбор и достатъчно време да оцени житейските си избори, Бютучи реши да продължи футболния си път в ЦСКА с надеждата, че най-накрая ще започне да постига големите неща, които специалистите му предричат преди вече повече от десетилетие. Талантът със сигурност е налице, но е нужно и дребно намигване от съдбата.

Стана ясна продължителността на договора на Бютучи с ЦСКА

Стана ясна продължителността на договора на Бютучи с ЦСКА

От мениджърската му аганция разкриха подробности