Задавали ли сте си въпроса на какво се дължи общественият и социален подем в младото Княжество България в годините след Освобождението. Една от причините за него е фактът, че наши сънародници, получили своето образование в чужбина, решават да се завърнат в своята родина и да дадат принос за нейното развитие. Именно подобен е профилът на новия помощник-треньор на ЦСКА Александър Гицов, който за кратката си кариера показа забележителни резултати в Австрия.

Роденият на 27 октомври 1987 г. специалист има всичко друго, но не и типичната за треньор биография. В детските и юношеските си години тренира в Септември и Славия, но скоро любовта към футбола отстъпва на образованието, тъй като той е приет в Националната гимназия за древни езици и култури (НГДЕК). Някои ще кажат, че способността да превеждаш "Анабазис" на Ксенофонт, "Записки за Галската война" на Юлий Цезар или Асеманиевото евангелие не ти помага по никакъв начин в живота. От практична гледна точка това може би е така, но класическото образование дава богата обща култура и съвсем различен начин на мислене.

След завършването на НГДЕК Гицов избира да продължи развитието си в Австрия, където учи публична администрация. В същото време получава възможност да тренира деца в академията на Пост Виена. През 2014 г. започва работа в Хорн, където е начело на тима до 15 и 16 г., преди да се издигне до помощник-треньор на първия отбор и директор на академията. В този момент той решава да направи следващата крачка и през 2019 г. се мести във Флоридсдорфер, известен още като ФАК Виена. Става въпрос за представителния тим на 21-ви район на Виена, който в миналото е населен с множество работници от Чехия, Унгария и дори България, а за кратко цветовете му защитава Трифон Иванов. През 1918 г. тимът става шампион на Австрия в конкуренцията на Рапид Виена, но близо век живее в сянката на своето минало. Докато в тима не идва Александър Гицов.

От ЦСКА разказаха страхотна история на четири братчета, милеещи за клуба (ВИДЕО)

От ЦСКА разказаха страхотна история на четири братчета, милеещи за клуба (ВИДЕО)

Обстоятелствата го извеждат до треньорския пост на представителния тим, който спасява от изпадане в първия си сезон във Втора лига, а през 2020/21 го извежда до най-високата позиция в новата му история - 9-ото място. На 34 години той се превръща в най-младия треньор в австрийския професионален футбол, но продължава да работи усилено. През сезон 2021/22 Флоридсдорфер завършва на второ място във Втора лига, само на 5 точки от спечелилия промоция Аустрия Лустенау. В турнира за националната купа столичани правят фурор и достигат до четвъртфинал, където отпадат от Волфсбергер. През цялото време българинът работи в тандем със словенеца Митя Морец, познат от престоя си в ЦСКА и Славия в периода 2008-09. Двамата определят себе си като еквивалент на шведското дуо Томи Сьодерберг и Ларс Лагербак в интервю за "Тема спорт" - първата българска медия, която посещава Гицов във Виена.

"За мен е отлична възможност да работя с Митя, тъй като той е играч със сериозна кариера и чрез опита си може да внесе нещо, което аз нямам - погледа на човек от съблекалнята. Имаме ясно разпределени задачи - аз отговарям за разузнаването на съперника, тактиката и офанзивната част, докато той се занимава с четворката защитници и статичните положения. Стараем се да се допълваме", споделя тогава Гицов. Той и екипът му залагат на пълноценното използване на технологиите и неслучайно всяка среща се заснема в реално време. "В непрекъснат контакт съм с хората от техническия екип и им казвам кои конкретни ситуации да отрежат. Аз ги получавам на лаптопа и 5 минути преди почивката отивам в съблекалнята, за да може те да са готови за показване на телевизора на полувремето", допълва той. Пренасянето на този елемент на родна територия ще зависи до голяма степен от техническото обезпечаване, което ще бъде осигурено на членовете на екипа на Нестор Ел Маестро.

Именно роденият като Нестор Йевтич специалист е причината Александър Гицов да дойде на "Българска армия". През сезон 2019/20 британският гражданин е начело на Щурм Грац и тогава българинът идва на специализация при него за няколко дни по време на зимната пауза в първенството. Това в комбинация с реномето, което впоследствие той си изгражда, го прави логичен избор за място в щаба. По подобие на Ел Маестро Гицов също е изключително емоционален, което не е добра новина за четвъртите съдии от мачовете в родния елит. "Много съм емоционален, мразя да губя и се старая да предам това и на отбора. Понякога обаче такова поведение не е добър съветник и съм бил критикуван за отношението си към съдиите. Старая се да подобрявам това", споделя тогава Гицов. Ако има място, където всички - от ръководителите, до обикновените фенове, мразят да губят, то това определено е ЦСКА и от тази гледна точка той е попаднал на правилното място.

Разбира се, футболът е колективен спорт и неговата работа ще бъде следена под лупа в контекста на резултатите, които ще постигне отборът. Примери от недалечното минало като Павел Дочев пък показват, че невинаги успешни зад граница български специалисти успяват да се адаптират към родната джунгла. Това, което е ясно, е, че ЦСКА привлече млад и перспективен роден треньор, който е готов да използва натрупания опит зад граница у нас. А може би именно с хора като него ще дадем нужния рестарт, от който по всеобщото мнение се нуждае български.

Притежава диплома от Лондон

Александър Гицов е абсолютен антипод на много български треньори, които си мислят, че всичко във футбола им е ясно, и в хода на своето развитие не спира да се усъвършенства. В периода 2017/18 година той е регионален директор към футболната асоциация на Долна Австрия, а навлизането му в същинското треньорство не му пречи да записва различни курсове и специализации. През 2021 г. получава диплома от лондонския университет "Биркбек" за футболен анализ. В случая говорим за математическите модели и приложението им във футбола, като Гицов изследва в детайли работата на академиите на Еспаньол и Манчестър Сити. По подобие на много именити специалисти той не ограничава интересите си само върху футбола и признава, че е голям почитател на треньора на баскетболния Партизан Желко Обрадович.

Ходи на мачове на ЦСКА от дете

Винаги докачливите по въпроса за клубни пристрастия на работещите на "Армията" червени фенове могат да са спокойни - Александър Гицов е на правилното място. Специалистът редовно посещава мачове на ЦСКА още в гимназиалните си години, а дори и по време на австрийския си период, следи случващото се на "Българска армия" и по възможност присъства на двубои в Борисовата градина. Сега Гицов гледа с професионален поглед върху развитието на родния футбол и в свое интервю споделя, че би дошъл в България само ако организацията в клуба, който му предлага оферта, позволява да си върши добре работата. В международен план Александър симпатизира на Ювентус, а за свой мотив да се захване с треньорството посочва бившия наставник на Порто и Челси Андре Вияш-Боаш.