Футболистите на ЦСКА ще излязат в поредната си битка в евротурнирите утре вечер. "Армейците" гостуват в Белград на направилия геройско реми в София Хайдук (Кула).

Двубоят ще се състои на стадиона на Цървена звезда "Мала Маракана", а не на терена в град Кула, който се намира в областта Войводина. Причината е, че съоръжението на Хайдук няма лиценз от УЕФА и е невъзможно да приеме мач от евротурнирите.

Статистиката сочи, че не за първи път на ЦСКА му се налага да гостува на неутрален терен.

Седем са срещите в евроисторията на най-титулувания български клуб, когато "червените" не играят на стадиона на своя съперник, а на друго място. Цифрите сочат, че ЦСКА обикновено се измъчва в подобни срещи.

Независимо от класата на противника и независимо дали в крайна сметка печели, губи или завършва наравно. В тази графа влизат и мегасблъсъците с Атлетико (Мадрид) през 1959-а и Интер през 1967 година в турнира за КЕШ.

Тези мачове обаче са от по-друг характер, тъй като се явяват трети и поради тази причина се провеждат на неутрален терен. За тях е писано предостатъчно и няма смисъл да връщаме назад лентата. Само ще припомним, че в историческия полуфинал с Интер срещата по регламент трябва да се играе извън България и Италия.

След кратки преговори обаче, "армейското" ръководство се съгласява третият сблъсък да е на Апенинския полуостров. Но естествено не на стадион "Сан Сиро" в Милано, а в Болоня. Заради направения жест "червените" получават подарък от Интер - автобус, който за времето си е бил повече от луксозен. Возилото е снабдено с климатик, хладилник и телевизор. Нещо нечувано за края на 60-те години.

Да се върнем обаче към мачовете на неутрален терен. През есента на 82-а жребият определя Монако за съперник на ЦСКА. Първата среща трябва да е в Княжеството, но точно тогава при автомобилна катастрофа загива принцеса Грейс.

Вариантите са два - ЦСКА да спечели служебно, или двубоят да се състои на друго място във Франция. "Армейците" естествено избират втората възможност. На стадиона в Ница мачът е повече от напечен, но в крайна сметка приключва 0:0.

В ответния сблъсък в София ЦСКА печели с 2:0 след продължения и продължава напред.
"Червените" постигат равенство и при следващия си двубой на неутрален терен.

През 1989-а година ЦСКА играе със Спарта не в Прага, а в Търнава поради ремонт на стадиона в чешката столица. ЦСКА дръпва напред с 2:0 след голове на Стоичков (12-а минута),  Емил Костадинов (55-а минута) и се вижда краен победител.

Чехите обаче стигат до реми. Те намаляват резултата след една абсолютно измислена дузпа, която Билек превръща в попадение. 7 минути преди края таранът на Спарта Томаш Скухрави изравнява. След две седмици ЦСКА буквално съсипва съперника. Гостите се отървават само с три гола, дело на Стоичков от дузпа, Емо Костадинов и пак Стоичков (от пряк свободен удар).

И другата битка на неутрален терен приключва наравно. Този път обаче съперник на ЦСКА е изключително непретенциозният Белшина. Също като Хайдук (Кула) и беларусите не получават лиценз на стадиона си и посрещат ЦСКА в Минск.

След уникално ходене по мъките двата тима не си вкарват гол и спорът остава неразрешен. В София логичното се случва - 3:1 за ЦСКА след голове на Мартин Петров, Вальо Найденов и Валентин Станчев.

През есента на 2001 година ЦСКА пак пътува за Минск, където играе с друг местен клуб - Шахтьор. Тимът от Солигорск също не може да лицензира стадиона си. Този път ЦСКА печели с 2:1. Вторият двубой е почти протоколен. В София момчетата, водени от Паро Никодимов, надделяват с 3:1.

Ако ви направи впечатление, всички посочени мачове на неутрален терен са първи, а не реванши. Има обаче един случай, в който вторият двубой на "червените" се играе не на стадиона на неговия съперник, а в друг град. Годината е 1980-а. Противникът - полският Шомберки.

Тимът е от малкото градче Битом, където спортното съоръжение е под всякаква критика. Половината от дървените седалки са изгнили и изпочупени. Има обаче и друга причина, поради която мачът е преместен в Хожув на стадион "Рух". В Битом, както между другото и в цяла Полша тогава, вървят масови протести против комунистическия режим на генерал Войчех Ярузелски.

Точно в този период на политическата сцена се е появила "Солидарност" на Лех Валенса. В Битом обстановката е една от най-неспокойните, докато в Хожув все пак може да се провеждат спортни състезания.

ЦСКА, след като е спечелил първия мач в София с категоричното 4:0, записва втори успех и на реванша. Но той никак не идва лесно. Поляците притискат "армейците" почти през цялото първо полувреме и едва не вкарват гол. През втората част Спас Джевизов ги наказва и ЦСКА измъква минималното 1:0.

Ето че в четвъртък на "червените" пак им предстои реванш на неутрален терен. Но за разлика от срещата с Шомберки, сега тимът от Борисовата градина няма комфортен аванс. Всъщност няма никакъв аванс, защото срещата в българската столица приключи 0:0...

МАЧОВЕТЕ

1958/59, КЕШ, 1/8- финал, трети мач
Атлетико (М) - ЦСКА 3:1 сл.прод.
(1:1 в редовното време)
На стадион "Сервет" в Швейцария
1966/67, КЕШ, 1/2-финал, трети мач
Интер (Ит) - ЦСКА 1:0
На стадион "Комунале" в Болоня
1980/81, КЕШ, 1/8-финал, реванш
Шомберки (Пол) - ЦСКА 0:1
Първият мач приключва 4:0 за ЦСКА
1982/83, КЕШ, 1/16- финал, първи мач
Монако (Фр) - ЦСКА 0:0

На стадиона в Ница заради смъртта на принцеса Грейс
В реванша ЦСКА бие с 2:0
1989/90, КЕШ, 1/8-финал, първи мач
Спарта (Пр) - ЦСКА 2:2
На стадиона "Спартак" в Търнава, а не в Прага
В реванша ЦСКА бие с 3:0
1998/99, УЕФА, Първи пр. кръг, първи мач
Белшина (Блрс) - ЦСКА 0:0
На стадион "Динамо" в Минск, а не в Бобруиск
В реванша ЦСКА бие с 3:1
2001/02, УЕФА, Първи пр. кръг, първи мач
Шахтьор (Солигорск) - ЦСКА 1:2
На стадион "Динамо" в Минск, а не в Солигорск
В реванша ЦСКА бие с 3:1
Общо: 7 мача, 2 победи, 3 равенства, 2 загуби, г.р. 6:7