Българските клубове често са много активни както летния, така и през зимния трансферен прозорец. Родните тимове, които задържат за дълго футболистите си вече са рядкост. Играчи тип Франческо Тоти и Паоло Малдини през новия век в България почти няма.

Рекордната продажба на Кирил Десподов от ЦСКА в Каляри разбуни духовете у нас. До момента български футболист не бе напускал шампионата ни срещу подобна сума - близо 4 милиона евро. Все пак да продаваш след първия полусезон е нож с две остриета. Особено звезда. Някои футболисти се заместват трудно.

Съставът има нужда от адаптация, а до решителните пролетни мачове не остава време. Ще разгледаме зимните продажби на ЦСКА от началото на десетилетието. Повечето суми са гръмки, но не повлияха ли твърде много на представянето през втория полусезон?

2017/2018

Антон Недялков (Далас) - 1,5 милиона долара

Основна роля за сделката е изиграл Христо Стоичков. Крайният бранител бе ключова фигура във формацията на Стамен Белчев, но така и не успя да се адаптира в САЩ. През лятото се завърна у нас - подсили прекия конкурент на "армейците" за първото място. Лудогорец.

Утвърди се при шампионите и си заслужи титулярно място.

Бе посрещнат "на нож" в "Борисовата градина" преди 2 месеца, при първото му завръщане след трансфера. Феновете издигнаха нецензурни лозунги по адрес на Недялков и скандираха, че е предател.

Снимка 364169

Източник: Twitter

2014/2015

Серджиу Буш (Шефилд Уензди) - 800 хиляди евро

Румънецът вкара 10 гола за ЦСКА, 2 от които срещу Левски. Набързо се превърна в лидер на "червените", но толкова и бързо напусна клуба. Продължи кариерата си в Англия, а в момента играе... на "Герена".

Нападателят така и не може да намери познатата форма.

Често не попада дори в групата на отбора заради слабото си представяне. Измъчван е и от контузии в коляното.

Снимка 295176

Източник: LAP.bg

2011/2012

Янис Зику (Поханг) - 2,5 милиона долара

Румънецът предизвика фурор у нас и в рамките на един полусезон вкара 14 гола. Стана първият чужденец в ЦСКА с попадения в дебютните си 3 мача (във всички турнири).

Скаутското звено на клуба трябва да бъде поздравено, че успя да договори толкова класен стрелец.

Подписа с корейския Поханг и донесе свежи пари в касата на "червените", която набъбна доста през тази зима.

Снимка 256493

Спас Делев (Мерсин) - 1 милион евро

Бързоногият нападател бе още един от разпродадените основни футболисти. Талантът от село Ключ се присъедини към 8-ия в класирането турски отбор (по това време).

Впоследствие разтрогна договора си поради неизплатени заплати и се завърна на "Армията". Делев игра още за Лас Палмас, Локомотив (Пловдив) и Берое. От 2016 година е част от полския Погон (Шчечин).

Снимка 325709

Източник: Twitter

Мишел Платини (Динамо Букурещ) - 700 хиляди евро

Бразилски ас на "червените". Не успя да се утвърди при "кучетата" и бе пратен под наем в Астра Плоещ. След това се завърна в ЦСКА, а после игра за Лудогорец и Славия. В момента се подвизава в бразилските щатски първенства.

Платини е един от играчите, които оставят след себе си противоречиви емоции. Отбеляза дебютния си гол в Лига Европа срещу Фулъм на пълния "Васил Левски" (1:1). Вкара 2 попадения в Мач №1 на България и то на "Герена" (3:1). Много пъти пък беше бледа сянка на себе си, а присъствието му на терена протоколно.

Снимка 292979

Източник: Личен архив

Грегъри Нелсън (Металург Донецк) - 500 хиляди евро

Полузащитникът обвини Драголюб Симонович за напускането си. "Дуци бе голямата причина аз да напусна. Той на практика ме принуди да приема офертата на Металург (Донецк). Каза ми, че ако остана, няма да разчита на мен, няма да играя и едва ли не - няма да ме брои за жив", заяви холандецът след напускането на Симонович.

Той се чувстваше добре в България и го доказа при завръщането си у нас. Нелсън игра един сезон в Ботев (Пловдив), а след това се присъедини към казахстанския Кайсар на Стойчо Младенов. В момента се състезава в Индия.

Снимка 273612

2009/2010

Иван Иванов и Иван Стоянов (Алания) - 3 милиона евро

Двамата заминаха за Владикавказ в първите дни от новото десетилетие. Впоследствие защитникът стана шампион на Швейцария (Базел) и бе обявен за футболист №1 на България (2013). Два пъти спечели сръбското първенство с Партизан, но в последно време кариерата му тръгна надолу.

Снимка 241728

Източник: pao fc

Наскоро разтрогна с турския Алтай.

Стоянов пък се завърна в родината. Спечели две шампионски титли и три пъти вдигна Купата на България. Игра за Лудогорец, след това отново в ЦСКА. Сякаш позагубил блясъка си - последователно облече екипите на Верея, Монтана и Ботев (Пловдив). В момента е футболист на Етър.

Снимка 231484

Тодор Тимонов (Анжи) - 350 хиляди евро

Друг трансфер на "червените" в Русия. Принца на Пловдив се представяше силно при Любослав Пенев, но с идването на Йоан Андоне загуби титулярното си място. Румънецът докара няколко свои сънародници, които не се задържаха дълго на "Армията".

Представители на Анжи го харесаха на контрола в Турция и Тимонов замина за дагестанската република.

След някои от тези продажби ЦСКА даде по-слаб отпор на конкурентите на върха в елита ни. През това изпълнено с драма десетилетие клубът все още няма титла на страната. Предстои да разберем как ще се представят "армейците" без Кирил Десподов.

Официално: ЦСКА продаде Кирил Десподов на Каляри за рекордна сума

Официално: ЦСКА продаде Кирил Десподов на Каляри за рекордна сума

Крилото подписа до 2023 година с опция за удължаване