Офицерски спортен клуб АС-23 (Атлетик Слава 23) е български футболен клуб, съществувал в София през периода 1923 - 1944 година. Отбор на български офицери от охраната на цар Фердинанд. Домакинските си мачове е играл на собственото си игрище в Борисовата градина, на "Атлетик Парк", сега стадион "Българска армия". Шампион за 1931 година и носител на Купата през същата 1931 и 1941.

С обединението на АС-23 и Шипка през есента на 1944 година се създава предшественика на сегашния ЦСКА - Чавдар. Обединителният протокол е съставен на 9 ноември 1944 година в столицата от представители на временните ръководства на АС-23, Спартак и Шапка-Победа. За председател е избран генерал Владимир Стойчев, от квотата именно на АС-23.

Любопитното е, че Чавдар играе с небесносини копринени екипи. По идея на бившия функционер на Шипка Михаил Михайлов, който работи в Министерството на отбраната, към Чавдар се присъединява Централен дом на войската (ЦДВ) и от 15.02.1948 година МО доминира в ръководството. Председател вече е началникът на Централния дом на войската майор Иван Мирски.

Снимка 544923

Източник: Фейсбук

След обединение със Септември (София), на 5 май 1948 е създаден Септември при ЦДВ, сега ЦСКА. Това е безспорната връзка на АС-23 с "червените", които през годините се превърнаха в най-успешния български футболен клуб.

Голямото съперничество на ЦСКА винаги е било и ще бъде с отбора на Левски. През миналия сезон "армейците" обърнаха баланса от мачовете за първенство срещу "сините" в своя полза. Левскарите обаче винаги ще помнят разгромните си победи - 7:1 и 7:2.

ТОПСПОРТ ви връща назад във времето, за да ви припомни един крайно интересен като резултат двубой между АС-23 и Левски.

Есенния полусезон 1938/39 е приключил, а "сините" са първи в създадената през 1937 година Национална футболна дивизия. Клубът чества четвъртвековен юбилей, има две титли до момента. Феновете се надяват именно през тази кампания да видят любимците си на първото място за трети път. Всичко тръгва надолу след приятелски мач с офицерския тим АС-23.

Мъчат е на игрище "Левски", а теренът е доста кален. Двата отбора използват най-добрите си футболисти. "Сините" са в състав: Симеонов, Тановски, Цветков, Иванов, Русев, Габровски, Стамболиев, Костов, Николов, Дойчинов, Андреев. АС-23 залага на: Дермонски, Балъкчиев, Спасов, Петров, Витошки, Бушев, Тодоров, Ангелов, Пачеджиев, Аструг, Йорданов.

Левски повежда с 1:0 с гол на Костов, но до края на полувремето резултата става 1:2 за "армейците". Никой не предполага какво ще се случи през второто. Играчите на АС-23 правят на пух и прах съперника и го разгромяват с 11:4! Любомир Ангелов-Старото е над всички с петте си гола. Той е реализатор и на националния отбор на България по онова време.

На другия ден има обширен репортаж от мача във вестник "Спорт". АС-23 и Славия са най-добрите български отбори, сигурни са журналистите от изданието.

Вместо да спечели трета титла, Левски се сгромолясва чутовно в шампионата след въпросната срамна загуба с 4:11. През май, малко преди края на първенството, "сините" дори са застрашени от изпадане.

"Жертвите вероятно ще бъдат някои измежду варненци или дори... есенния лидер Левски. Жестока е съдбата", пише в. "Спорт".

АС-23 громи Левски за втори път на 16 юни 1939 година. Този път с 9:3. Това се случва в благотворителен мач в подкрепа на болния футболист Иван Григоров-Ванчето.

Славия: С ЦСКА финализираме трансфера на Кръстев в края на седмицата

Славия: С ЦСКА финализираме трансфера на Кръстев в края на седмицата

"Ръководствата се разбраха"