Бразилецът Мишел Платини потегли с летящ старт пролетния сезон. Непременно трябва да се уточни, че става въпрос за южноамериканското копие. Защото когато гениалният френски оригинал преди повече от четвърт век се подвизаваше по терените с фланелките на Нанси, Сент Етиен, Ювентус и националният отбор на Франция не изненадваше никой с брилянтните си изяви. По-скоро изненада бяха редките моменти когато играта не му спореше.

Да се върнем пак напред във времето към Мишел Платини от ЦСКА. Наистина се получиха повече от впечатляващи първи два пролетни кръга за нападателя на "червените". В два мача отбеляза четири гола. По два на преки съперници в класирането каквито са Левски и Черноморец. И четирите попадения при гостуване на терените на "Герена" и на "Лазур".

Вторият гол на стадиона на "сините" бе майсторски отклонен във вратата на Левски за психологическото 2:0 в началото на второто полувреме. Първото попадение във вратата на Паскал Борел в Бургас бе брилянтно латиноамериканско прехвърляне и отново психологическо преимущество при 1:0 за ЦСКА. Вторият му гол в Бургас за 3:0 за "армейците" бе попадение близнак на това на Стилян Петров на стадион "Крал Бодуен" в Брюксел през есента на 2002 година когато България победи Белгия в евроквалификация с 2:0,а Стенли пак след рикошет отбеляза втория гол за нашите. И пак пред безпомощния поглед на вратаря.

Дотук повече от добре. Платини обаче колкото и да седи в ЦСКА си остава чужденец и няма как да му стане ясно, че публиката на най-титулувания клуб в България не може да се впечатли до такава степен от изявите му в първите два кръга. Просто "червените" фенове се зарадваха,че Платини успя да запише името си сред голмайсторите във вечното дерби с две попадения.

Но нито той, нито Мукаси който също вкара два гола на Левски ще изместят голмайсторски икони в богатата история на ЦСКА като Нако Чакмаков, Иван Колев, Крум Янев, Димитър Миланов, Петър Жеков, Никола Цанев, Димитър Якимов, Георги Денев, Димитър Марашлиев, Цецо Йончев, Спас Джевизов, Стойчо Младенов, Любо Пенев, Емо Костадинов и Христо Стоичков.

Такива исторически препратки и уроци няма как да влязат в главите на идващи и отиващи си чужденци от "Армията". Радващото е,че с двата си гола в Бургас които дойдоха веднага след тези на "Герена" Платини показва засега ново лице. За разлика от първия му период в ЦСКА когато вкара фамозен гол на Фулъм а после го нямаше никакъв, сега показва голова последователност.

И след мача в Бургас Платини упорито продължава да избягва благодарности към човекът който, както казват англичаните, го върна в мача. След двубоя срещу Левски благодари на Любо Пенев, че го е взел в ЦСКА докато Пенев-младши бе треньор на "армейците". А след срещата в Бургас заяви, че се чувства в отлична форма защото съпругата му е в България. Разбира се когато Платини в последната седмица отговаряше обилно на медиите не пропускаше да каже добра дума за Радуканов. Но Платини трябва да споменава името на Милен не между редовете когато отговаря на петия или шестия въпрос, а да започне благодарностите си към настоящия си треньор както го направи за Любо Пенев и за съпругата си.

Защото ако сега Платини е неузнаваем в хубавия смисъл на думата е благодарение тъкмо на Радуканов който пак ще повторим го върна в мача. Преди това Платини първо бе забит като резерва,стана дълбока резерва, а после бе запокитен да се обиграва с юношите на ЦСКА. Преди зимната подготовка в Ксанти и Сиде не се знаеше дали ранимата му бразилска душа ще вземе обратен полет до София или щеше да си рита някъде из долни бразилски дивизии. Милен Радуканов му повярва, намери му най-подходящото място, както и на други отписани. И всеки взе да си върши работата, засега по перфектен начин.

По време на мача в Бургас когато ЦСКА си правеше каквото си иска с така наречения хит Черноморец се видя,че и през есента в отбора е имало футболисти, но не е имало треньор който да ги подреди. И може би това ще е поредната изгубена година в която титлата за "червените" бе нарисувана. Някой ще кажат Радуканов пое ЦСКА късно. Но както се казва по-добре късно отколкото никога...