Легендарният треньор на ЦСКА Аспарух Никодимов даде интервю пред "Тема Спорт". В него той говори за предста­вянето на "армейците" до момента през сезона, работата на Едуард Йорданеску, както u предстоящото гостува­не на Ботев (Пд) и дербито с Левски на 15 октомври.

Г-н Никодимов, ЦСКА продължи безгрешната си се­рия на "Армията" срещу Бе­рое и победи с 4:0. Залъгва ли категоричният резултат?

- Мисля, че отборът показа по-силна игра, отколкото в предишните мачове, дори и тези, в които победи. Забеля­за се по-добра стиковка меж­ду отделните състезатели и звена, футболистите се движеха повече, пресираха про­тивника дълбоко в половина­та му, често отнемаха топ­ката, преди Берое да развие нападенията си, контролира­ха темпото, но ранният гол също помогна. Дали беше дузпа или не - реферът решава, така е преценил. При всички положения ЦСКА щеше да по­беди, защото беше по-добри­ят отбор по всички показа­тели. Смятам, че червените спечелиха двубоя в средата на терена. Солидната преса бе непрео­долима стена за Берое. Не ис­кам да акцентирам върху от­делни футболисти. Рано е да почваме да ги хвалим, защото още нищо не са направили. Прибързано ще е и да отпис­ваме когото и да било от със­тава. Най-важното е момче­тата да играят като отбор, а не като отделни единици. Струва ми се, че вече има из­вестна сработеност, но все още не е това, което трябва да бъде. Срещу Ботев Плов­див в Коматево ще се види дали мачът с Берое е проблясък или нещата тръгват в правилната посока. В двубоя с Берое се видя, че бековете бя­ха активни, Недялков винаги помага в офанзивен план. По­някога обаче крайните за­щитници не се покриват доб­ре и дори в един момент ста­розагорци можеха да израв­нят. Трябва да се внимава с включванията. Аз твърдя, че те първо са защитници и след това трябва да мислят за атаката. Виждате, че са мно­го офанзивно настроени и за­това се случва да ни бие Локо­мотив София и Верея. На мо­менти много се оголваме, а подсигуряването още не се прави по най-добрия начин, тъй като оптималният синх­рон не е постигнат.

Смятате ли, че Станис­лав Манолев разочарова с изявите си до момента в ЦСКА? Очакваше се много повече от него, но често до­пуска грешки, а и не е ефективен в офанзивен план.

- Не сме го гледали отдавна и не знаем на какво ниво е. По принцип той е изостанал с подготовката. Станислав е опитен играч и иде намери се­бе си в най-скоро време. Ясно е, че формата му не е най-доб­рата, но ще навлезе в ритъм. Иначе техническите способ­ности ги има, вече и такти­чески е зрял. Сигурен съм, че иде подобри играта си в след­ващите мачове.

С оглед лекия прогрес в иг­рово отношение, оптимист ли сте, че лошата серия на отбора като гост ще прик­лючи срещу Ботев?

- Все пак футболистите ве­че се поопознаха, ще се види срещу Ботев дали има прог­рес. Ако играят по същия на­чин, както в предишните гос­тувания, или нямат психика за голям футбол, или толкова си могат. Необходимо е да по­кажат характер. Случва се да искаш нещо, но когато психи­чески си затормозен, не мо­жеш. Нетипично е за ЦСКА да играе трудно като гост и да няма победа, но тези момче­та още не са разбрали какво е значението на този клуб. В отбора почти няма футбо­листи, които да са закърмени с тази идея и да са наясно за какво иде реч. Тези момчета сега идват отнякъде и не зна­ят за големите мачове, кои­то ЦСКА е играл в Европа. Та­ка че не са съвсем наясно как­во представлява този клуб. Но могат да усетят армейс­кия дух, когато стадионът се напълни и полека-лека да се осъзнаят къде са.

Какво е мнението ви за Едуард Йорданеску, който замени Христо Янев на треньорския пост? Виждате ли развитие на отбора под негово ръководство?

- На приказки Йорданеску го докарва добре, но още се иска да се свърши практичес­ката работа. Когато неща­та се наклонят в полза на иг­рата, тогава ще потръгнат нещата. Много говорят за годините му, че е само на 38, но мен на тази възраст ме определиха, че вече съм се износил, защото бях три сезона и половина начело на ЦСКА. Тогава ме освободиха с тази теза, че когато един човек е 3-4 години в един клуб, се е из­черпал. Така че възрастта му е и малко, и много. Аз ста­нах рано старши треньор, нямах 34 години. Йорданеску има известен опит преди ЦСКА. Ако искаш млад трень­ор, харесал си го, проучил си го, ще трябва търпение и да му се довериш, а не да го сме­няме през два мача. В крайна сметка той идва тук, в Бъл­гария, и се сблъсква с различ­ни нрави и друг начин на живот. Португалците, с които има работа в съблекалнята, пък още по-друг тип нрав имат. Първо Йорданеску трябва да овладее съблекалнята, но е нужно време и търпение, а ние в България, особено в ЦСКА, сме винаги нетърпели­ви и искаме да натиснем коп­чето и всичко да стане за миг, а това няма как да се слу­чи.

Йорданеску акцентира, че ЦСКА ще се бори за титла­та. Узрял ли е отборът за тази цел?

- Всичко е възможно по принцип. Не бива да отписва­ме ЦСКА. Има много време, плейофи ще се играят... В да­дения момент сме под ниво­то на Лудогорец. Но не се знае какво ще се случи, защо­то разградчани може да дръп­нат назад или да се развият още, така че затова бе тол­кова важно ЦСКА да вземе те­зи мачове навън, които мина­ха, защото сега щяха да са с още в точки отгоре. Когато си в ритъм и имаш по-голям актив, ти идва и самочув­ствието, а гонещият е малко по-стегнат, защото всяка грешка може да е фатална.

След гостуването на Бо­тев идва и вечното дерби с Левски. Сините се намират в много добра форма. Доколко ЦСКА е подготвен да спечели тези два мача?

- Двете срещи са много важни, защото, ако не ги взе­мем, не трябва да говорим за титла. Разликата ще стане голяма не само от Лудогорец, но и от Левски, които макар и трудно да играят, си бият, трупат си актив. На „Герена" и факторът "Люпко Петрович" оказва влияние. Той е опи­тен човек и играе за резулта­ти, защото преди месец и не­го започнаха да го сменят. В момента гледа да се закрепи и да събира точки, а не толко­ва каква е играта. Ако му се отдаде възможност зимата да направи селекция, и предс­тавянето им чисто спортно-технически ще стане по-доб­ро, и ще са по-атрактивни. Но първо Люпко гледа да си върже гащите и засега успява.

Новото ръководство на ЦСКА има мащабни планове за реконструкция на базата в Панчарево и подобрения на "Българска армия". Не са мал­ко хората, които считат, че тези неща са дори по-важ­ни от резултатите през то­зи сезон...

- Това е хубав ход от стра­на на Гриша Ганчев и съдруж­ниците му. Те започват да градят къщата от основите, а не както сме свикнали - от покрива. Знам какво е да имаш терени, на които да се готвиш, и какво е да нямаш. Бил съм в отбори, в които сме ходили по ливади и села да тренираме. Друго е, както едно време при социализма, не хваля този строй, но база­та е много важна, защото оттам насетне мислиш само как да работиш с футболис­тите. Знам какви руини са на Панчарево, преди две години бях там и видях с очите си. А като си спомня какво беше преди... Това е един от най-важните ходове за ЦСКА, а ве­че за играта на първия отбор ще мислят треньорите. Така че ръководството си върши работата. В крайна сметка смешно е клуб като ЦСКА да няма модерна база, толкова години никой не беше сложил една тухла. Зад фасадата "ЦСКА" се крият много хубави, но и много лоши неща, както за базите, така и за хората, които са го управлявали по неправилния начин в послед­ните години.

Клубът направи и серио­зен подбор в ДЮШ. Може ли най-накрая червената школа да се възроди?

- Естествено. Ръковод­ството има опита. ЦСКА ви­наги е имал силни юноши. Ос­новата е в базата и школата и след 4-5 години да се види плодът. Сега в отбора има чужденци, но ръководството има идеята да изгради гръб­нак и да вкара покрай тях иг­рачи от школата. Виждате, че и сега в ЦСКА играят някол­ко многообещаващи българс­ки футболисти като Недял­ков, Чорбаджийски, Стойчо Атанасов, Александър Георги­ев, който има техника и ско­рост, но трябва малко да вдигне главата.

Заб.: Интервюто е на "Тема Спорт". Колегите са решили да изписват името на клуба без "тире София". ТОПСПОРТ го предлага без редакторска намеса. Заглавието е на ТОПСПОРТ.