ТОПСПОРТ представя поредната глава от книгата за най-паметните мачове на ЦСКА в Европа - "Червената одисея". Тя излиза на пазара утре - 25 юли. Именно утре ЦСКА играе с Осиек мач от Лига Европа.

Припомнете си как "армейците" се справиха с италианския Парма през 1991 година.

XIX глава

ЦСКА - "Парма" 1991 г.

Парушев каза: Адио, "Парма"!

Италианците удържат нулево равенство в София. Георги Велинов блестящ на реванша, спасява дузпа. Аспарух Никодимов излъгал съперника с хитри смени. Отборът на магната Калисто Танци рухва в краката на армейците.

В началото на 90-те години за ЦСКА настават нелеки дни. След продажбата в чужбина на най-добрите си футболисти като Христо Стоичков, Любо Пенев и Емил Костадинов отборът остава без големите си лидери. Крамолите в съблекалнята водят до оставката на треньора Димитър Пенев под натиска на тарторите. "Оттогава ЦСКА тръгна по наклонения път, по който върви и до днес...", отбелязва тъжно в автобиографията си Пената.

Новият президент на ЦСКА Валентин Михов не се колебае много кого да наеме за треньор. Около осем години след подлото му отстраняване, на "Армията" се завръща Аспарух Никодимов. Разчита се, че именно той ще успее да възвърне старата слава на армейския отбор.

През този първи сезон Паро поставя основите на новия си тим, като включва в състава Ивайло Андонов, Анатоли Нанков, Викторио Павлов, Дончо Донев, Стойчо Стоилов. Макар и да завършва втори след шампионите от "Етър", Никодимов успява да подсили през лятото ЦСКА с няколко важни фигури. Това са сливенският техничар Йордан Лечков и неговият съотборник Велиян Парушев, звездите на столичния "Локомотив" Павел Дочев и по-късно включилият се Кирил Метков, както и завърналият се от чужбина вратар Георги Велинов. Макар и втори, ЦСКА придобива право да играе в турнира за Купата на УЕФА. На жребия се пада с италианците от "Парма".

Още преди началото на турнира босът на "Парма" Калисто Танци и треньорът Невио Скала афишират амбициозен план - да станат носители на купата. Градът, създаден през XVI век като херцогство от тогавашния папа Павел III, не е от най-изявените футболни центрове на Апенините. Но в началото на 90-те футболният "Парма" вече е под опеката на концерна "Пармалат". Хранително-вкусовият гигант пристъпва към реализирането на проекта "Ил Гранде Парма", според който градският отбор трябва да бъде сред най-силните в Италия.

Още през първия си сезон начело на клуба Калисто Танци успява да изведе "Парма" на шесто място в Серия А, което гарантира и първото му участие в европейските турнири. Невио Скала ангажира в състава си големи имена като Алесандро Мели, Антонио Бенариво, бразилския вратар Клаудио Тафарел и шведа Томас Бролин.

Жребият не се посреща с особен възторг от червената общност, тъй като ЦСКА дотук играе много трудно срещу представителите на Италия. Само веднъж е елиминирал "Ювентус" (0:2, 4:1), и то в далечната 1960 г. След това в турнирите на УЕФА отпада от "Интер" (1:1, 1:1, 0:1 - 1967), "Ювентус" (2:1, 0:2 - 1975) и "Рома" (0:1, 0:1 - 1983). А на тяхна територия има отбелязан един-единствен гол в общо пет гостувания дотук.

Тодор Праматаров, нападател на ЦСКА в онези години, разказва: "Помощник-треньорът Цветан Йончев отиде до Италия, за да ги гледа. Когато се прибра, всички се скупчихме около него да научим с какъв противник ще се играе. "Няма страшно, момчета. Това е отбор от средното ниво на Европа", каза Йончев. Първоначално ние останахме изненадани, тъй като очаквахме суперлативи за италианците. Сега си давам сметка, че Йончев беше участвал и вкарвал голове при елиминирането на шампионите на Англия и Испания, затова отборът на "Парма" едва ли му се е видял чак такова страшилище, каквото ние очаквахме...".

В домакинския мач на "Българска армия" пристигат 20 000 зрители, в това число и солидна група италианци. Те посрещат своя тим с фойерверки и скандирания "Форца, Парма!", заглушени - разбира се - от трибуните с българската публика. На терена Невио Скала предприема предпазлива тактика, типично в духа на италианския футбол - да не се допусне гол. ЦСКА има доста повече положения, изпълнява шест корнера, но накрая реферът Реймонд Люис от Гибралтар свири финалния сигнал при нулево равенство.

"Пред самодоволния поглед на Калисто Танци "Парма" завърши 0:0 в дебютния си мач в Европа. Но българският отбор се изяви като доста силен, а нападателите Йордан Лечков и Христо Марашлиев създадоха няколко опасности пред италианската врата. Вън от съмнение е, че реваншът на стадион "Тардини" няма да бъде лек", прогнозира пратеникът на вестник "Унита" Валтер Куанели.

"Този мач беше голямо изпитание за нас, тъй като играехме срещу отбор от Италия - страната домакин на последното световно първенство, завършила на трето място. Имаха авторитетни имена в състава си, докато ние бяхме новосформиран тим. Накрая ги натиснахме много, но нямахме късмет да вкараме гол", спомня си нападателят на армейците Ивайло Андонов.

Треньорът Аспарух Никодимов добавя, че е бил изнервен от крайния резултат. "Всъщност ги изпуснахме в София. Хората на стадиона обаче бяха много доволни. Казаха така: каквото изпуснахте тук, ще си го вземете там", разказва Паро.

На реванша в Италия отборът на ЦСКА е посрещнат много топло от италианците. Дори организират за българската група посещение в завода на "Пармалат". На следващия ден обаче отборът едва се добира до стадиона за началото на двубоя. "Имаше задръстване, шофьорът караше с 40 км/ч. Успяхме да стигнем едва 35 минути преди началото! Дори полицейската кола, която беше пред нас, не успя да ни закара по-бързо. Нямаше време даже за масаж", разказва друг от участниците, Анатоли Нанков. Пратеникът на "Старт" Методи Манченко се възмущава, че италианците не знаели нищо за България. Студент по право например се учудил, когато научил, че страната ни има излаз на море.

"Казах на момчетата, че италианците ще се опитат да вкарат гол още в началото и да си решат мача. Нормално очаквах, че ще задържат топката през повечето време, все пак имаха играчи, които това го владееха добре. Но ние не трябваше да се предаваме - това е традицията на ЦСКА, когато играе в чужбина", казва Аспарух Никодимов...