ЦСКА изпраща най-слабия есенен полусезон в своята велика иначе история. Осмо място за най-титулувания ни футболен отбор е позор. Защитата на "армейците" пък е най-слабата на тима през XXI век... Изобщо, положението на терена не е дори прилично. Въпреки, че в последните два мача наистина се видя положителна промяна в играта. Александър Томаш и подопечните му са задължени да отстранят Спартак (Варна) и да стигнат финал за Купата на България, защото това е единствен шанс сезонът да бъде спасен. Две години поред без участие в европейските клубни турнири ще е голям удар по ЦСКА. На фона на всичко това, от клуба твърдят, че мащабната лятна селекция е успешна и трябва време на футболистите да се адаптират. Дали е така, именно времето ще покаже. Но след полусезона, статистиката на новите е ужасна - много нули и един... Годуин Коялипу.

Беше привлечен националният вратар на България Иван Дюлгеров. Дошлият от Черно море страж записа 10 мача за първенство с екипа на ЦСКА, в които допусна 13 гола и се отчете с едва 2 "сухи мрежи". Допусна грешки, една от които при изравнителния гол на Крумовград, който дойде в последните секунди на срещата. Далеч по-убедителен е Густаво Бусато, който се доказа като лидер на ЦСКА и изключително важен футболист.

Снимка 673159

Източник: startphoto.bg

Не липсваха грешки и от централните защитници - Лумбард Делова и Лиъм Купър. Вторият дойде със статута на звезда от Англия, а заплатата му е огромна за българските стандарти. Делова игра в 17 мача, а Купър - в 11. Феновете имат сериозни претенции към втория, и с право. Преди централните защитници на ЦСКА бележеха голове и асистираха за такива. Сега двамата, взети заедно, нямат нищо на сметката си като попадения и голови пасове, но това е най-малкото. Все пак, и те имат вина, че "армейците" така и не се възползват от статичните положения, особено многото корнери, които печелят. Към тях прибавяме и левия бек Мика Пинто, който за своите 9 мача също не направи нищо запомнящо се. В Европа бековете завършват полусезоните с доста асистенции, той няма дори една. Самият Томаш го коментира и като "много чуплив".

Снимка 689719

Източник: startphoto.bg

Дефанзивният халф Джеймс Ето'о не е никак лош за Първа лига, но не е голямата звезда, от която се нуждае ЦСКА. Поне за момента не се е защитил на терена като такава. Въпреки трите му асистенции в 13 мача. Но с оглед представянето на споменатите до момента, той е по-скоро добър трансфер. Много се пишеше, че дори Лацио го е пожелал, но треньорът на римляните категорично отрече. Бил е първи в списъка на ЦСКА за лятна селекция и няма да бъдем крайни към него. Защото се доказа в Ботев (Пловдив). Очакваме да го направи и при "червените". Но, когато защитата ти е толкова слаба и допуска много голове, виновен е и дефанзивният халф.

Че е достоен за екипа на ЦСКА през есенния полусезон не показа и атакуващият халф Илиан Илиев. И той е в "клуб 0" - нито гол, нито асистенция в своите 10 мача за отбора през есенния полусезон на Първа лига. Същото е положението и с централния нападател Аарон Исека, който дойде за много сериозна трансферна сума. За 11 мача, така и не съумя поне веднъж да отбележи или да подаде за гол на свой съотборник.

Снимка 681928

Източник: startphoto.bg

Стигма до крилата Джейсън Локило и Зюмюр Бютучи. На фона на останалите, вторият си е направо "звезда" със своите два гола и една асистенция за 11 мача. За Локило също бяха платени доста пари, но това момче изглежда няма сила дори да изпрати топката до вратата. Все пак има два голови паса за 13 мача, но това е твърде малко за крило на ЦСКА.

Истинско трансферно попадение е само централният нападател Годуин Коялипу, който започна да чупи рекорди още с първия си полусезон при "червените". Машината за голове отбеляза 14 в 16 мача от шампионата и добави една асистенция. Ако не друго, ЦСКА поне намери голмайстор. Друг е въпросът колко е добре отборът да зависи само от головете на един грича. Защото в предните сезони почти всички имаха попадения, а сега съвсем не е така.

Снимка 692706

Източник: startphoto.bg

ЦСКА трябва да действа много внимателно по време на зимния трансферен прозорец. Да залага на качество, а не на количество. Очакванията са този път да дойдат най-много трима нови, но те да са истинска класа, а не като Исека и компания. Въпросът е какво ще правят "армейците", ако така нареченото "аклиматизиране" на всички тези нови футболисти не се случи и през пролетта. Защото, ако този сезон е преходен, то ще е пагубно, ако и през следващия ЦСКА е само пълнеж в Първа лига.