На 83 години почина великият български футболист и червена легенда Крум Янев. Сега, дуетът Янев и Колев се пренесе на небето, откъдето неговият блясък ще свети още по-силно.

Крум Янев е роден на 9 януари 1929 година в Пловдив и почива на 24 август 2012 година в София.

През периода 1945 до 1950 играе в родния Пловдив. Още като ученик е забелязан от деятели на пловдивския Левски който е предтеча на местния Спартак. Израства в ДЮШ на този клуб. За малко се подвизава в Славия-Ченгелов, който по-късно се превръща в Локомотив(Пд).

След това Янев се завръща в Левски (Пловдив). За да поеме отново към Славия-Ченгелов където прави много силни мачове.

На Крум Янев предстои отбиване на военната служба и заиграва в ДНА (Пловдив). По онова време така е прекръстен Ботев (Пд).

Видян е от вездесъщия треньор на ЦСКА Крум Милев известен с прякорите си Чичето и Палаврата, и заедно с вратаря на ботевци Георги Кекеманов са привлечени на „Армията".

През 1950 година Янев, заедно с вратаря на ботевци Георги Кекеманов, пристига на „Армията".

Играе с „червения" екип от 1950 до 1960 година. Шампион на България е през 1952, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960. Носител на Купата на съветската армия е през 1954 и 1955 година.

Янев е част от великия отбор на ЦДНА, прочул се по цял свят: Георги Найденов -Жоро, Кирил Ракаров- Кирчо, Манол Манолов-Симолията, Никола Ковачев -Тулата, Стефан Божков-Стевето, Гаврил Стоянов-Гацо, Димитър Миланов-Пижо, Георги Димитров-Червения, Панайот Панайотов-Гацо, Иван Колев-Ването, Крум Янев-Палакмана. Техен треньор бе Крум Милев, известен с прякорите Палаврата и Чичето.

Янев прави невероятен дует с Иван Колев, който съставлява основната физиономия на славния армейски отбор.

Янев има 16 участия във вечното дерби. Отбелязал е 5 гола във вратата на Левски. На 23 септември 1953 година ЦСКА побеждава Левски с 5:0 и Крум Янев вкарва петия гол във вратата на „сините". Това е и първото вечно дерби, което се играе на националния стадион „Васил Левски".

Крум Янев има 31 участия в националния тим. Носител е на бронзов медал от Олимпийските игри в Мелбърн през 1956 година.

Крум Янев има звезда в Алеята на славата на „Армията".

След като приключва кариерата си в ЦСКА играе за малко време в Спартак (София).

Крум Янев е известен с прякора Палакмана. Неговият баща, който също играе футбол, се занимава с отглеждането на вид гълъби, които се наричат палакмани. Така и Крум Янев се сдобива по наследство с прякора си.

Приживе Крум Янев говори за своята дълга и славна футболна кариера. Ето интересни подробности от неговата изповед.

„В началото бях доста стреснат, когато се озовах до толкова големи звезди в армейския отбор. Аз бях обикновен войник, а до мен играеха вече утвърдени състезатели. Всичко съм постигнал с много, много труд." разказва Крум Янев.

Раждането на прочутия дует Янев-Колев не става ей така, просто от въздуха, а на калните и прашни тренировъчни игрища под зорките очи на треньора Крум Милев и неговия помощник Борис Трънков.

„С Ването понякога оставахме два часа след тренировките, за да заучаваме нашите комбинации, с които на мач бяхме неуловими и резултатни. Тези занимания ни сплотиха много. Постоянно бяхме заедно и на срещите на ЦДНА и на националния тим. Толкова често, че дори и със семействата си понякога се виждахме по-рядко. С Иван Колев винаги сме били като братя".

Всеки играч на „червените" има своя звезден миг в пребогата история на ЦСКА. За Янев това са трите осминафинала с Атлетико (Мадрид) през 1958 година за Купата на европейските шампиони. В първата среща в Мадрид Атлетико побеждава ЦСКА с 2:1. Във втората в София „армейците" печелят с 1:0. По новите правила ЦСКА трябва да е краен победител с гол на чужд терен. Но тогава правилника изисква да се играе трета среща. Двубоят е в Женева и завършва 3:1 за Атлетико, след като ЦСКА повежда с гол на Янев в 18-ата минута. Три минути по-късно швейцарския съдия Моле присъжда пресилена дузпа за „дюшекчиите", след като Ракаров е спънал Коляр извън наказателното поле. Вава стреля, но Найденов виртуозно спасява. В 38-ата минута Иван Колев с мощен шут прави 2:0, но Моле се намесва отново и отменя редовния гол. В 41-ата минута Вава изравнява. Вратарят Георги Найденов е контузен в лявото рамо, но продължава геройски да брани армейската врата. ЦСКА удържа равния мач до края на редовното време и след това в продълженията Калехо и после Вава от дузпа фиксират крайното 3:1 за испанския тим.

От ЦСКА подават контестация до УЕФА по повод скандалното съдийство с настояване мачът да се преиграе.

Френският „Л'Екип" изтъква пет пункта, по който Атлетико е уязвим.

Грубости, отменен редовен гол на Колев, с който резултатът става 2:0 за ЦСКА, несъществуваща дузпа срещу българите, тъй като нарушението е извън наказателното поле, Вава не напуска терена след като е отстранен (рита без топка Стоянов), опит за подкуп от страна на испанския отбор.

На 5 януари 1959 година комисията разглежда контестацията и се позовава на член 12 от правилника, според който решенията на съдията са окончателни и не подлежат на обжалване. По въпроса за опитите за подкуп е заета неутрална позиция, тъй като те били недоказани.

Ето какво си спомня приживе Янев за тези епохални мачове с Атлетико:

„В първата среща на „Висенте Калдерон" паднахме наивно с 1:2. Като че ли сега изтичвам до тъчлинията и казвам на Крум Милев, че ще се върна в средата на терена,  за да запазим равния резултат 1:1. Чичето обаче беше сигурен, че ще ги бием насред Мадрид и ни каза да продължим да играем красиво и нападателно. Имахме подплатено самочувствие на голям европейски отбор, но получихме наивен гол и загубихме първата среща. В София стадионът бе препълнен въпреки студеното време. Бихме ги с 1:0. По новите правила ние трябваше да сме победители, но тогава не важеше правилото за гол на чужд терен. Така се стигна до третия решаващ мач в Женева и там Жоро Найденов, Бог да го прости, направи чудеса. С изкълчено рамо спасяваше всичко. Не можа обаче да ни опази от пристрастията на съдията Моле, който отмени гол на Иван Колев при 1:0 за нас. Накрая загубихме с 1:3, но след края на мача целия стадион в Женева ни ръкопляскаше".

Крум Янев има внук Иван, който известно време игра футбол, бе журналист в „Меридиан Мач", а сега работи в спортния тотализатор при своята леля Мария и дъщеря на Крум Янев. За него Крум-старши разказваше: "Никой не му е показвал как се правят шпагати, а ги прави перфектно. Притежава уникална футболна злоба".

Покрай първите стъпки на внука си във футбола Янев се връщаше в спомените към своите дебютни моменти в ЦСКА:

„Учил съм се от унгарските образци като Пушкаш, Кочиш и Цибор".

Тук трябва да се отбележи, че ЦСКА е побеждавал най-силния отбор на Хонвед, с футболните светила, преди голяма част от тях да избягат на Запад след кървавите събития в Унгария през 1956 година.

По онова време всеки футболист на „червените" е бил канен да играе от Бразилия, до Западна Европа.

„Имаше много моменти, в които ни предлагаха да останем в чужбина, или поединично, или дори целия тим. След три турнира в Швеция през 1953, 1954 и 1955 година, първият мениджър в Европа - французинът от полски произход Юлиус Украинчик, ни направи уникално предложение. Той бе уредил целия тим на ЦДНА да остане в Швеция и да обикаля в Европа подобно на баскетболния „Харлем Глоубтротърс". Щеше да осигури стабилно бъдеще на всички нас. Бяхме станали епопея, след като в Швеция победихме бразилския Сантос с титулярите му. Върнахме се обаче в България заради  семействата си. Невероятно предложение получихме всички играчи на ЦДНА и когато спечелихме бронзовите медали с „А" отбора на Олимпийските игри в Мелбърн през 1956 година".

Като всеки голям футболист от онова време и на Крум Янев не му стигат официалните мачове. Покойната му съпруга Аглая  разказваше приживе една случка: "Крум никога не се щадеше. Веднъж след тежък мач се върна в Пловдив и отиде да  рита махленски футбол с циганите. Но той винаги е бил влюбен до болка в топката".

Футболистите на ЦДНА празнуват победите във военния стол на улица „6 септември". А при победа на националния отбор отивали при бай Слави в луксозната за времето си кръчма „Ашингер".

Крум Янев е част от отбора на ЦДНА, който побеждава Левски с 5:0 на 23 септември 1953 година.

„През 1953 година целия тим на ЦДНА бе мобилизиран да се подготвя за световното първенство в Швейцария през 1954 година. Титулярите бяхме извадено от първенството и на наше място играеше войнишкият състав. За директния сблъсък със „сините" обаче от техния клуб поискаха да излезем с титулярния състав, защото иначе дербито щяло да се обезсмисли. И така на 23 септември 1953 година ги натупахме с 5:0. Кирчо Ракаров вкара първия гол от центъра. Трябва да кажа обаче, че спортната злоба си оставаше само на игрището. С много футболисти от тях и до ден днешен се поздравяваме като достойни съперници".

Това е малка част от славната история на един голям човек. Името на Крум Янев ще остане завинаги изписано със златни букви в историята на ЦСКА и българския футбол.

В дуета с Ването Колев и за великия отбор на ЦДНА Крум Янев бе диригентът на голямата червена филхармония.