"Топспорт" предлага хроника на бойкотите в ЦСКА за пари. Не са един и два примерите, когато в Борисовата градина са били забавяни заплати или траншове. В повечето случаи футболистите са си замълчавали, изчаквайки края на финансовата криза. Но има и моменти, в които на играчите им писва.

Кольо Истината

1997 година: Някъде към края на октомври и началото на ноември играчите са готови на бунт заради неполучени премии. С финансовите въпроси в ЦСКА през това време се занимава Николай Вълканов - вицепрезидент на "Мултигруп" и дясна ръка на боса Илия Павлов. Той използва цялото си дар слово, за да разубеди футболистите. Така бойкотът е ликвидиран още в зародиш. Но закъснението на парите продължава още няколко дни. След намесата на други членове на Управителния съвет на ЦСКА, които уведомяват намиращия се в Щатите Павлов, премиите са преведени. Футболистите лепват прякор на Вълканов - Кольо Истината, защото с изключително умелите си лъжи можел да убеди и най-големия песимист, че говори верни неща...

"Мултигруп" финтира Емо и Туньо с хиляди

1998 година: През януари в ЦСКА се завърнаха Емил Костадинов и Трифон Иванов. Емо бе напуснал мексиканския Тигрес, а "железният" бранител - Аустрия (Виена). Ветераните облякоха отново червената фланелка, за да поддържат форма за световното първенство във Франция. Тогавашните им работодатели от "Мултигруп" обаче ги излъгаха с няколко хиляди долара. Туньо и Емо имаха да взимат средно по 45 бона, но ръководството "забрави" да им изплати парите навреме. Легендите изчакаха повече от месец, след което обявиха, че няма да играят в полуфинала за купата с Литекс през април. Скандалите в този период нямаха край в Борисовата градина. Тогава Стоичков също се бе завърнал от Барселона, за да се подготвя за мондиала. Той и Трифон се изпокараха за капитанската лента и обстановката в тима стана нетърпима. ЦСКА загуби с 1:3 от ловчанлии, но заради случая "Кишишев" впоследствие спечели служебно. На финала с Левски, загубен с катастрофалното 0:5, Емо Костадинов игра. Не и Трифон, който бе решил да бойкотира до края мачовете на "армейците".

Милен Петков отказа да пътува за Англия

1999: За първи път в историята на ЦСКА футболист бойкотира европейски мач. Милен Петков отказа да се качи на самолета за реванша с английския Нюкасъл от турнира за купата на УЕФА. Причината - два неполучени транша от договора му в размер на 15 000 долара. Президентът Любослав Пенев, който през юли печели битката за президентското кресло, е оставил клуба на самотек. Част от футболистите му имат доверие и вярват, че съвсем скоро ще настъпят добрите времена. Но Милен Петков не е от тях... "Ходихме гладни. Направо имахме чувството, че ще припаднем. Жената всяка вечер ми мрънкаше кога ще ядем пак топъл хляб. Ама как да му скочим на Любо, като и той човекът се беше объркал", заяви година и половина по-късно нападателят Румен Христов, популярен като Пловдивския Ромарио.  

Лагерът в Германия бе пред провал

2003 година: В началото на юли отборът на ЦСКА е на подготовка в Трявна. Играчите чакат премии и заплати. Обещават им, че до края на лагера ще ги получат. Нищо подобно. След завръщането си в София повечето от тях отказват да се качат на самолета за Германия. Наставникът Стойчо Младенов настоява за спешна среща с шефовете. Такава е проведена. На футболистите им е обещано, че по време на лагера в Трапенкамп ще им бъдат изплатени парите.


2004 година: Идентичен случай. През януари футболистите не искат да пътуват за Канарските острови, където е планирана част от зимната подготовка.