ЦСКА гостува утре в Кюстендил в поредния си протоколен мач от първенството. И докато съперникът Велбъжд от години е средняк в Югозападната В група, то в края на XX век визитите на армейците на този отбор бяха същински кошмар, а в някои от тях имаше и екшън сцени. Двубоите на стадион „Осогово" често бяха опръсквани буквално с кръв, а съдийските престъпления срещу ЦСКА бяха традиция. За сметка на това армейците напълно доминират в Борисовата градина, където от 10 мача (б.а. - 7 в А група, 2 за купи, 1 във В група) имат 10 победи срещу Велбъжд.

Първото гостуване на армейците в Града на черешите е на тогавашния Червено знаме Кюстендил на 10 октомври 1954 г. Тогава ЦСКА печели с 2:0 с голове на Димитър Миланов-Пижо и Панайот Панайотов-Гацо. Треньор на тима е Крум Милев, а точно през онзи сезон армейците печелят първата от 9-те си поредни титли - все още ненадмината доминация в родния футбол. Червено знаме Кюстендил пък завършва 12-ти, изпада и потъва в забвение за точно 50 години...

Завръщането на тима в елита донася радост на местната публика след 3 поредни трети места в А група, но и същевременно допринася за отравянето на цялостната обстановка в българския футбол.

Велбъжд печели промоция за А група през 1995 г. и от лятото собственик става Георги Илиев, който придобива клуба от Валери Ненов-Шамшала срещу 400 000 марки, а малко преди това отборът е

преименуван от
Велбъжд на
Левски Кюстендил.

Под ръководството на Илиев, който е роден в Града на черешите и чийто брат Васил е убит през април 1995 г., тимът се превръща във фактор в българския футбол. Георги Илиев е босът на могъщата по онова време застрахователна компания ВИС-2 (б.а. - Илиев прави дъщерна фирма с име ВАИ Холдинг), чието лого стои на екипите на тима от Кюстендил.

Първото гостуване на ЦСКА на новака в А група е на 30 август 1995 г. Двубоят завършва 0:0, като армейците са водени от Пламен Марков (сега изпълнителен директор на ФК ЦСКА). Те приключват сезона на 5-та позиция, като на полусезона треньор става Георги Василев. Левски Кн завършва на 8-мо място.

Не е тайна, че кюстендилци в онези години са в много близки отношения с адашите си от София. Случайно или не, ВИС-2 става рекламодател на Левски Сф през октомври 1996 г. и в продължение на две години логото на застрахователната компания е на фланелките на сините. Нещо повече, кюстендилци се хвърлят много здраво в мачовете си у дома срещу ЦСКА, докато визитите на Левски Сф често пъти преминават значително по-леко и мега-скандалите от мачовете с ЦСКА отсъстват.

Но да се върнем на визитите на армейците в Кюстендил. Следващото им гостуване в града също е спокойно. Срещата е на 5 април 1997 г. в сезона на златния дубъл на ЦСКА - титла и купа под ръководството на Георги Василев. Армейците печелят срещу Левски Кн с 1:0 с гол на Петър Жабов в 44-ата минута. Кюстендилци пак завършват 8-ми, като това е и единственият сезон, в който тимът е в А група и ЦСКА става шампион.

След неубедителните първи два сезона на Левски Кн, амбициите на Георги Илиев се покачват. И проблемите за ЦСКА започват. Първият скандален двубой в Кюстендил е на 4 октомври 1997 г. Армейците печелят с 2:1 с гол в самия край на двубоя на Бончо Генчев. Преди това Бойко Величков открива за Левски в 26-ата минута от измислена дузпа, а Георги Йорданов-Ламята изравнява от фаул в 28-ата. През целия двубой реферът Светослав Славов надува „правилно" свирката в посока на домакините и съвсем очевидно им удря приятелско рамо. Кюстендилци пък пропускат 4-5 стопроцентови положения за гол. В крайна сметка усилията на рефера и тези на играчите на домакините се оказват недостатъчни. В 90-ата минута при една от редките контраатаки на ЦСКА Бончо Генчев е изведен сам срещу вратаря и праща топката в мрежата. Така

червените измъкват
победата в последната

минута, въпреки че кюстендилския тим доминира почти изцяло в двубоя, а успоредно с това е подпомаган и от реферската бригада.
На трибуните тогава е шефът на съдиите Борислав Александров. И именно председателят на реферската комисия го „отнася" заради загубата. Той е бит на стадиона от дебеловрати охранители на Георги Илиев, като след двубоя е с посинено лице и аркада. Но потърпевшият обяснява, че се е „спънал по стълбите и паднал"...

След края на онзи мач играчите и треньорите на ЦСКА дълго време стоят в съблекалнята на стадион „Осогово" и не смеят да излязат оттам от страх също да не отнесат пердах. Армейците завършват сезона 3-ти, а Левски Кн - 6-ти.

Този сблъсък обаче е само началото на тежката серия гостувания на най-успешния български клуб в Кюстендил. Следващото е още по-скандално. На 11 април 1999 г. двубоят започва добре за ЦСКА - Валентин Станчев открива резултата в 10-ата минута. Но на почивката кръв оплисква втора поредна визита на армейците в Кюстендил. Този път вратарят Ивайло Иванов и капитанът Адалберт Зафиров са бити от неизвестни лица. Ясно е, че става въпрос за мутри на силоваците, управляващи клуба от Кюстендил. Червените с треньор Димитър Пенев (б.а. - Аспарух Никодимов води Левски Кн) отказват да излязат на терена за второто полувреме и мачът е прекратен, като рефер тогава е Атанас Узунов. И тук БФС взима повече от скандално решение - вместо да присъди служебна победа за ЦСКА, СТК анулира двубоя и не присъжда точки на отборите. Всичко това е направено, за да не се разгневи Георги Илиев, от когото в БФС треперят, а какво остава за съдиите.
В онзи период април - май 1999 г. армейците и Левски Кн се срещат общо 3 пъти. След двубоя за първенство, следва такъв за Купата на България. В първи сблъсък от 1/2-финалите червените печелят в Борисовата градина с 1:0 с гол на Румен Христов на 28 април пред 11 000 зрители. И следва нова визита в Кюстендил - на 12 май. За съдия е назначен Петър Янински, който ръководи срещата повече от скандално. Възпълничкият реферът всячески бута „правилния" тим към успеха, за да го прати на финал. Помощта му към Левски Кн е очевидна, но... недостатъчна. Резултатът е открит от Христо Марашлиев, още в 4-ата минута. Веднага след това домакините повеждат с 2:0 след доста спорна дузпа, вкарана от Михаил Михайлов в 55-ата минута. В самия край на срещата обаче идват минутите на двама младоци, които после ще напишат история в европейския футбол. В 85-ата Димитър Бербатов намалява за 2:1, а Стилиян Петров оформя крайното 2:2 в 90-ата. Така с общ резултат 3:2 армейците се класират за финала. В онзи сезон за първи и единствен път Велбъжд завършва преди червените в класирането - на 3-та позиция, а ЦСКА е 5-ти.

Въпреки откровените съдийски престъпления в Кюстендил,

домакините дълго
време не успяват
да победят ЦСКА.

Едва след като се преименуват от Левски на Велбъжд им „връзва". Първият и единствен успех на тима срещу армейците в цялата история идва на 4 март 2000 г. с 3:1. Михаил Михайлов открива в 26-ата минута, Методи Деянов изравнява в 39-ата, но нов гол на Михайлов в 50-ата и още един на Даниел Островски в 68-ата подпечатват успеха на Велбъжд. След този мач Димитър Пенев е уволнен от треньорския пост в ЦСКА, след като кръг преди това червените губят на „Армията" с 1:4 от Нефтохимик. Тогава червените са вицешампиони, а Велбъжд за втори пореден път е трети.

Последната визита на ЦСКА в Кюстендил изобщо е на 8 април 2001 г. Червените в лицето на един от шефовете си - Стефан Орманджиев, настояват двубоят да бъде ръководен от чуждестранен рефер, заради редовните съдийски аванти за домакините. Така е поканен Ерик Пула от Франция. Мачът завършва 1:1, като Иван Пасков-Прасковата открива за домакините, а Светослав Петров изравнява в края на срещата. Френският рефер пък не дава дузпа за домакините, след като топката среща ръката на Светослав Петров малко пред голлинията. Тогава за ЦСКА 70 минути играе настоящият старши-треньор Христо Янев, а помощникът му Владимир Манчев е на терена от началото до края.

След края на онзи сезон, в който ЦСКА е втори, а Велбъжд 3-ти, собственикът на кюстендилци Георги Илиев се скарва с общината и мести отбора в Пловдив под името Локомотив. Велбъжд пък потъва в небитието. Илиев в крайна сметка стана шампион на България - през 2004 г. с Локо, но година по-късно бе застрелян в Слънчев бряг.