Бизнесменът и председател на сдружението „ЦСКА Завинаги” Александър Чакмаков отговори на въпросите на вестник "Труд":

- Най-важният въпрос е: „Спасен ли е ЦСКА?" Имате ли отговор, г-н Чакмаков?

- След като не боравя с данни, няма как да го коментирам. Важен е, но не търсете отговора при мен.

- Какви са отношенията ви с Александър Томов?

- Кардинално са много добри. Сигурно е, че по никакъв начин не си пречим. И двамата искаме да помагаме на ЦСКА. Сдружението „ЦСКА завинаги" има за цел да подкрепя футболния клуб без значение кой е собственик. Вече изпълнихме част от ангажиментите за възстановяване на базата. Томов и хората му трябва да се концентрират върху отбора.

- Запознахте ли се с митичния Лоурънс Дейвис? Поканиха ли ви на среща с него?

- Няма за какво да се виждам и не са ме канили. Върша си моята работа.

- „ЦСКА завинаги" демонстрира с факти сериозните си намерения. С какво продължавате?

- Предстои да завършим още два терена за школата. Целта ни е през май сектор „Г" да бъде завършен и лицензиран. В същото време трябва да направим съблекалните за школата, които да са на мястото на бившите за лека атлетика. Трябва нов вход, нова ограда около игрищата, асфалтиране на алеята на „Българска армия", озеленяване... Задачите са безброй.

- Много хора се питат - безкористно ли правите всичко това?

- Никой от нас няма идея да си връща парите. Смисълът на „ЦСКА завинаги" е хора, които са съпричастни на идеята, да даряват средства за подобряване на базата. Един ден вероятно и за Панчарево, футболният клуб твърди, че за там има инвеститор и не търси съдействие.

- Нямаше ли вариант вие и вашите съмишленици да предотвратите катаклизмите от лятото?

- Бившите собственици никога не са търсили помощ. Истина е, че „Титан" вложи много пари, но ефектът го видяхме. Когато Александър Томов и Александър Тодоров се появиха, потърсиха съдействие. „Титан" имаше пари, а как ги е управлявал, е друга тема. По тяхно време дойдоха големи футболисти като Зику и Мораес. Много внимателно наблюдавах процеса по смяната на собствеността. Мисля, че не всичко е ясно по оста „Титан" - „Лира Инвестмънт". Но това е техен проблем. В един момент от „Лира" признаха за тежкото положение и помолиха за помощ. Ние се отзовахме.

- Възможно ли е феновете с СМС-и да помогнат наистина на каузата ви?

- Каузата не е на „ЦСКА завинаги", а на цялата „червена" общност. Видя се, че феновете са голяма сила и вярват в отбора си. Затова и ЦСКА е на първо място по посещаемост през сезона. Кампанията с СМС-и е по желание на запалянковци, а нашето сдружение го подпомага. Простата сметка показва, че ако в новогодишната нощ всеки човек, който носи ЦСКА в сърцето си, изпрати един CMC за клуба, може да се съберат средства за цялата реконструкция на сектор „Г". Ще дам пример - ако аз изпратя осем съобщения, то виртуално ще имам една седалка в сектора. Затова вярвам, че феновете на ЦСКА няма да пропуснат своята любов, докато пращат съобщения на близки и приятели. Както те, така и ЦСКА има нужда от крепко здраве. Изследвах модела на „Борусия" (Дортмунд), който беше пред фалит и стигна до титлата в Бундеслигата. Стана благодарение на феновете. С купуване на членски карти и фенартикули, които въобще не са експлоатирана територия в България и особено в ЦСКА. Големи фирми от рурската област подкрепиха „Борусия", мнозина рекламират на територията на стадиона, феновете имат бан кови карти, отстъпка в бензиностанции и магазини, защото са от „Борусия". Приеха за своя кауза спасяването на клуба и сега той е на върха в европейския футбол. Това е възможно и с ЦСКА. Всичко е прозрачно и затова доверието е пълно.

- Вие казахте, че „Българска армия" може да бъде напълно реконструиран и да кандидатства за мачове на „Евро 2020". Жив ли е този проект?

- Има начални разговори с инвеститор, но „ЦСКА завинаги" не е страна. Трябва съгласието на футболния клуб и държавата като собственик. Ако те решат да се кооперират със сдружението, веднага може да се задейства проектът. Но забравете, че процесът ще е бърз. Без значение дали базата е отдадена безвъзмездно или възмездно на един клуб, то той трябва да влага в нея. Само така може да очаква сериозни успехи. Водим и сериозни разговори с Министерството на отбраната.

- Имат ли възможност лидерите на „ЦСКА завинаги" да управляват клуба, ако Александър Томов развее бяло знаме?

- Досега сдружението показва своята сериозност и изпълнява обещанията си. За да отговоря на въпроса .трябва да се знае истинското финансово състояние на ЦСКА. Аз не знам какви са активите, какви са пасивите, в какви срокове трябва да се погасяват задълженията. Мисля, че ЦСКА може да генерира сам печалба от около 3-4 милиона лева годишно. Трябва да се прецени какво е необходимо след тази сума. Но да говорим за възможности, не е коректно. Никой от ЦСКА не е казал, не може да се справи.

- Колко пари сте вложил в проекта?

- Нека сумата си остане за мен. Лишенията са за моето семейство. В „ЦСКА завинаги" няма задължителни вноски. Всеки дава колкото има възможност. Вече има около 400 участници и сме събрали 700 000 лева. Звучи оптимистично.

- След като оцеля през лятото, възможно ли е ЦСКА пак да изчезне?

- ЦСКА никога няма да изчезне! Може да мине през чистилище като отнет лиценз, участие в по-долна дивизия. Може да има мъчителен оздравителен процес, а може и бърза развръзка с богат собственик. Но ЦСКА ще го има заради публиката, историята, за която много клубове в Европа мечтаят, и „червената" общност, която не позволи на клуба да изчезне през лятото.

- Как покойният ви баща и първи капитан на ЦСКА Нако Чакмаков приемаше събитията в последните години?

- Беше разочарован от всичко в последните години. Той беше работил за друга България, в която хората не трепереха за хляба си. Неговият ЦСКА биеше европейски шампион или поне играеше като равен с тях. Последният мач на баща ми извън България бе срещу „Нюкасъл". Направихме 2:2 през 1999 година и беше от приличните двубои. Но като цяло сърцето му бе изпълнено с мъка от събитията в ЦСКА.

- Какво е най-ценното нещо с емблемата на ЦСКА в дома ви?

- Баща ми даваше всичките си купи за музея. Искаше всички фенове да ги виждат. Пазя една фланелка от първия отбор на ЦСКА, скъсана е доста. Другият ми скъп спомен е снимка на баща ми с Юрий Гагарин от времето, когато беше треньор на „Омония" и отборът за първи път стана шампион на Кипър.

- Възможно ли е да помагате и на другите спортове на ЦСКА?

- Мислили сме и за това. Обсъжда се възстановяване на колоезденето, повече средства за волейбола и баскетбола. Но големите усилия са насочени към футболния ЦСКА.