Отборът на Уругвай надделя с минималното 1:0 във втора и за двата тима в група „А” на Копа Америка. Със спечелените 3 точки „урусите” частично измиха срама от тежкото поражение с 0:3 от Перу в първия си мач и запази напълно реални шансовете си за класирана на четвъртфинал в надпреварата.

За момента (преди изиграване на другия мач от групата Венецуела - Перу) начело на класирането са именно перуанците с 3 точки, следвани от Уругвай със същия актив, но по-лоша голова разлика. Трети е отборът на домакините от Венецуела, а на дъното е Боливия с 1 точка.

Първото полувреме не бе особено зрелищно, а чисти голови положения липсваха. Въпреки по-продължителното владение на топката от уругвайците, които отправиха 5 удара по посока на Галарсо, те така и не успяха да материализират преимуществото си.

Може би най-чистата възможност за откриване на резултата имаше Кристиан Родригес, който се озова очи в очи със стража на Боливия Галарсо, но вратарят предвидливо напусна наказателното си поле и успя самопожертвователно да избие топката в странично хвърляне.

Втората част започна по-интересно и още от самото начало възпитаниците на Оскар Табарес натиснаха съперника си. Претенции за дузпа „урусите” имаха в 52-ата минута, когато Кристиан Родригес бе изблъскън в наказателното поле на Боливия от Роналд Ралдес, но американският рефер реши, че защитникът е действал с рамо и назначи изпълнение на ъглов удар.

Положенията пред Галарсо се редяха едно след друго, за да дойде 59-ата минута, в която Уругвай вкара първия си гол в Копа Америка. Перес центрира по въздуха от дясно, Форлан свали топката на земята и Висенте Санчес реализира третия си гол с националната фланелка, промушвайки коженото кълбо под плонжа на вратаря Галарсо. Интересното е, че и трите си попадения във всичките 17 мача, които е изиграл Санчес са вкарани в същия турнир.

10 минути преди края в игра се появи Фабиан Естоянов, чийто дядо е българин и емигрира в уругвай по време на Балканската война. В заключителните минути обаче Боливия се активизира и футболистите на Ервин Санчес организираха масиран натиск в търсене на равенството. Малшансът и добрите изяви на Фабиан Карини обаче ги лишиха от така желания гол.

Стартови състави:

Боливия: Серхио Галарсо, Мигел Хойос, Роналд Ралдес, Хуан Мануел Пеня, Лорхио Алварес, Лионел Рейес, Роналд Гарсия, Жилберто Мохика, Хоселито Вака, Хуан Карлос Арче, Хайме Морено

Треньор: Ервин Санчес

Уругвай: Фабиан Карини, Карлос Диого, Диего Лугано, Андрес Скоти, Дарио Родригес, Диего Перес, Пабло Гарсия, Максимилиано Перейра, Кристиан Родригес, Диего Форлан, Висенте Санчес

Треньор: Оскар Вашингтон Табарес