Днес започва четвъртият турнир от веригата Гран При на ФИДЕ за 2013 г. в Солун (Гърция) с участието на най-добрия български шахматист Веселин Топалов, който заема 5-о място в световната ранглиста в момента. По програма турнирът трябваше да се проведе в Мадрид, но след отказа на испанците гръцката федерация "спаси" ФИДЕ, като се нае с неговото организиране.  Надпреварата ще продължи до 4 юни.

Турнирите от сериите гран при са 6. В тях са поканени да участват 18 водещи шахматисти, като всеки има право да участва в четири турнира. За крайното класиране се вземат трите най-добри резултата. За първо място във всеки турнир се дават 170 точки, 2 - 140, 3 - 110, 4 - 90, 5 - 80, 6 - 70, 7 - 60, 8 - 50, 9 - 40, 10 - 30, 11 - 20, 12 - 10. При равни позиции в класирането точките се разделят по равно.

Според правилата на веригата партиите са с контрола 120 минути за първите 40 хода, 60 минути за следващите 20 хода и 15 минути + 30 секунди за всеки ход след 61-ия. Шахматистите не могат да говорят помежду си по време на партията и да предлагат реми.

Първите двама в крайното класиране получават право да участват в претендентския турнир за шахматната корона през 2014 г. За крайното класиране се вземат само трите най-добри резултата на всеки шахматист.

Трябва да припомним, че за титлата ще спорят настоящият световен шампион Вишванатан Ананд (Индия) и претендентът Магнус Карлсен (Норвегия).

В Солун, освен Топалов, ще участват Александър Морозевич (Русия), Фабиано Каруана (Италия), Хикару Накамура (САЩ), Руслан Панамарьов (Украйна), Рустам Касимджанов (Узбекистан), Александър Гришчук (Русия), Гата Камски (САЩ), Василий Иванчук (Украйна), Лениер Домингес (Куба), Пьотр Свидлер (Русия) и Етиен Бакро (Франция).

След изиграването на първите три турнира Топалов е убедителен водач с 310 точки от две участия. Те са постигнати от едноличната му победа в Цуг и поделената победа с Гелфанд и Мамедяров в Лондон. Вторият турнир в Ташкент също беше спечелен от трима шахматисти: Карякин, Хао Ван и Морозевич.

След Топалов в класирането идват Мамедяров 240 (3), Морозевич 215 (2), Хао Ванг 210(2), Карякин 190 (2).

В първата партия българинът играе с белите срещу Александър Гришчук.