Веселин Топалов удържа победа в принципния си дуел с Владимир Крамник. Партията беше съпроводена от любопитни подробности, разкриващи характера на руснака. Той използва времето, когато Топалов беше напуснал масата, за да се предаде и така да избегне стискането на ръката на победителя. Освен това обичайна практика е след партията двамата шахматисти да дадат съвместна пресконференция, на която се обсъждат най-интересните моменти от играта. Но Крамник не се яви на нея.

Както и в предишните партии между двамата, ключова роля изигра нова идея в дебюта. Тука "новинката" дойде на 8-ия ход: 8.Ое5!? (диаграма 1). Обичайното продължение в тази позиция е 8.Оd3. На пресконференцията Топалов коментира по следния начин: "Обективно моят ход е съмнителен. Но аз реших, че за една партия може и да мине". Последваха ходовете 8...c6 9.Оd3 g6 10.h4!? Това е продължение на идеята. "Моите секунданти бяха анализирали тази и подобни позиции и бяха стигнали до извода, че пешката на h4 може да бъде пожертвана", продължи българският гросмайстор.

Според руските специалисти решаващ се е оказал ходът на черните 13...а5? (диаграма 2). Но Топалов е на друго мнение: "Според мене тук вече белите имат обективно огромен превес. Стратегически положението на черните е безнадеждно".

"Има дебюти, които не могат да бъдат опровергани - продължи българинът. Но да спечелиш партия в тях е възможно. Тогава ти трябват точно такива идеи за един път. Дамският гамбит е много стабилен дебют. Аз исках да получа сложна борба и ми се струваше, че, ако съм добре запознат с позицията, то имам шансове за победа".

Интересното е, че в предишната партия по класически шах Топалов също надигра Крамник благодарение на сполучлива дебютна новинка. Това беше във Вайк-ан-Зее през 2008 г. Тогава "дебютната бомба" получи широк отзвук, както и името на автора й - Иван Чепаринов. А кой е автор на днешната новинка? - попитаха Топалов.

"Този път това съм аз - скромно вдигна рамене Топалов. Може би ще се изненадате, но аз също имам дебютни идеи. Струва ми се, че понякога се получават такива позиции, при които мога да спечеля срещу днешния си противник. Както между впрочем и срещу всеки друг. Възникват много възможности. На дъската се получава интересна борба, а не някаква позиционна структура, в която не трябва да се решават конкретни проблеми. Тук всеки ход е много важен.

Идеята се зароди в мене след края на мача ми с Ананд през 2010 г. Аз разбрах, че Виши смята да отиде на този вариант с черните. И просто дадох тласък на тази идея Ое5, h4... Но даже и сега не съм сигурен, че трябва така да се играе. След вчерашната ужасна партия, когато аз проспах почти всеки ход, идеята така да играя ми се струваше малко съмнителна. Все пак по време на партията реших да рискувам. Макар че имах резервни варианти за по-предпазлива игра. Но знаете ли, някак си ми омръзна да играя "правилни" дебюти" - завърши Топалов.

диаграма 3

диаграма 1

диаграма 2

диаграма 2