Последният, осми играч в турнира на претендентите стана известен, след като Вишванатан Ананд потвърди своето участие. На практика той имаше най-голямата привилегия, защото съгласно регламента имаше това право като загубил мача за световната титла срещу новия шампион Магнус Карлсен.

Името на индийския гросмайстор отдавна е влязло в историята. След оттеглянето на Каспаров от шахмата Ананд доказа, че е най-добрият шахматист в света, печелеше мачове и турнири. През 2008 г. в Бон направо разгроми такъв сериозен съперник като Владимир Крамник. Въпреки успехите си, следвайки законите на историята, Ананд трябваше да даде път на нови звезди, да се оттегли поне от борбата за световната титла, както са го правили други легенди.

В тази връзка се появиха информации, че той няма да участва в турнира на претендентите и неговото място ще бъде заето от младия и темпераментен италианец Фабиано Каруана. Това не се случи и сега многобройните почитатели на Ананд очакват с интерес неговото представяне в Ханти-Мансийск. В подобна роля са били Ласкер, Ботвиник, които доста взискателно са проверявали своите по-млади съперници дали са готови да носят тежкото бреме на шахматната корона.

Кариерата на Ананд, известен като Тигъра от Мадрас, е богата на високи отличия - шампион на Индия за юноши, после и за мъже, световен юношески шампион, световен шампион на ФИДЕ, световен шампион по ускорен шах, световен шампион след обединението на двете версии на ФИДЕ и на ПША. Три пъти защити титлата си, след като победи в мачове Крамник с 6,5:4,5, Топалов с 6,5:5,5, Гелфанд с 8,5:7,5.

Шест пъти Ананд е бил носител на "шахматния Оскар", който се връчва всяка година на най-добрия шахматист в света.

Само Каспаров и Карпов са печелили това отличие

повече пъти. Статистиката показва, че Ананд има положителен баланс срещу много от най-добрите шахматисти - Крамник, Иванчук, Карпов, Топалов, Леко, Широв, Адамс, Гелфанд, Камски, Свидлер, Морозевич, Карлсен, Любоевич, Тиман... Трудни съперници за Ананд, поне според резултатите, са само Каспаров и Аронян. Интересното в биографията му е, че той тръгна към върховете на световния шах, когато все още играеха Тал, Спаски, Корчной, Ларсен, Портиш и имаше щастието да се срещне с тях.

Мачът между Ананд и Топалов в София поднесе незабравими преживявания на българските почитатели на шахмата. Освен Топалов и други българи са играли с индиеца - Кирил Нинов, Венцислав Инкьов, Кирил Георгиев, Крум Георгиев, Васил Спасов, Атанас Колев. Някои от тези партии Ананд е включил сред най-хубавите си. Въпреки загубите българската творческа следа остава в историята.

Балансът от срещите на Ананд с бъдещите му съперници

в турнира на претендентите е Ананд - Крамник 10:8 (67 ремита), Ананд - Топалов 15:13 (36), Ананд - Карякин 2:0 (8), Ананд - Свидлер 6:0 (20), Ананд - Мамедяров 1:0 (4), Ананд - Андрейкин 0:0 (1), Ананд - Аронян 2:7 (18).

Спечелените турнири от легендарния индиец са много - Вайк ан Зее, Манчестър, Реджо Емилия, Амстердам, Москва, Грьонинген, Дортмунд, Дос Ерманас, Тилбург, Хайфа, Монако, Сао Пауло, Бастия, Талин, Леон, Морелия, Линарес.

Най-точна характеристика на Ананд дават неговите достойни съперници, информира "Монитор". Ето мнението на Алексей Широв: „Изключително чувство за динамика, най-бързият и точен разчет". Не пести суперлативите и Пьотър Свидлер: „Много сериозна дебютна подготовка, блестящ практик, според мен, най-добрият защитник в света". Никой не може да предвиди на кое място ще се класира Ананд и колко точки ще спечели в предстоящия турнир на претендентите. Едно обаче е сигурно, че той ще изиграе партии, които винаги ще се помнят, защото го е правил много пъти срещу съперници от световния елит.