Гросмайстор Антоанета Стефанова раздели 5-6-о място на завършилия вчера пети турнир по шахмат от веригата Гран при за жени в грузинския град Лопота. В последния 11-и кръг българката постигна реми с черните фигури с на 23-ия ход с Харика Дронавали (Индия) и събра актив от 6 точки.

Победата с много силна и постоянна игра през целия турнир завоюва световната шампионка Хоу Ифан (Китай). В последния кръг тя постигна нова победа над Нафиса Муминова от (Узбекистан) и събра 9 точки. Нейният резултат е впечатляващ - 7 победи и 4 равенства при нито една загуба.

Второто място на цели 2 точки от победителката разделиха Ю Венюн (Китай) и Елина Даниелян (Армения) с по 7 точки.

хоу ифан
Хоу Ифан

След изиграването на 5 турнира от веригата Гран при за тази година Антоанета Стефанова заема 12-о място с 200 точки.

Във веригата са поканени да участват 18 от най-добрите шахматистки в света. В нея са включени 6 турнира, като всяка шахматистка има право да си избере да участва в четири от тях. За крайното класиране се вземат трите най-добри резултата. За първо място се дават 160 точки, за второ - 130, за трето -110, за четвърто 90 и надолу през 10 точки до последното място. При поделено място се поделят и точките.

Стефанова приключи участието си във веригата, тъй като вече игра в четири турнира. Нейният актив е от 6-8-ото място в Дилижан, 6-7-ото място в Хантимансийск и 5-6-ото в Лапота. Най-слабият й резултат, който отпада е от 10-ото й място в Ташкент.

Начело в генералното класиране е Хъмпи Кунеру (Индия) с 370 т., пред Хоу Ифан с 365. Интересното е, че и двете шахматистки са спечелили еднолично по два турнира и имат по един слаб резултат. И двете имат по три участие. Така че последният турнир в Ерденет, Монголия от 24 август до 7 септември, в който ще участват и двете, ще се окаже решителен за определянето на крайната победителка.