Лидерът на българския шахмат Веселин Топалов, неговият секундант Иван Чепаринов и другите най-добри български шахматисти търсят в момента своето място под шахматното слънце. В швейцарския курорт Цуг се провежда третият етап от веригата „Гран При" с участието на 12 гросмайстори.

Фаворити по коефициент ЕЛО са Теймур Раджабов 2793, Сергей Карякин 2786, Фабиано Каруана 2772, Веселин Топалов 2771. На старта победи постигнаха Каруана срещу Раджабов и Морозевич срещу Касимджанов. Нашият Топалов завърши наравно с холандеца Аниш Гири.

Само преди няколко дни Иван Чепаринов зае четвърто място в отборното първенство на Русия със своя отбор „Ростов", като изпусна бронзовите медали по допълнителни показатели.

Шампион стана Санктпетербургската шахматна федерация. В първенството играха много от най-силните шахматисти в света - Сергей Карякин, Фабиано Каруана, Шахрияр Мамедяров, Александър Гришчук, Александър Морозевич, Василий Иванчук, Пьотър Свидлер, Гата Камски. Съотборници на Чепаринов бяха грузинецът Баадур Джобава, Сергей Жигалко от Беларус, роденият в Елиста Санан Сюгиров, който е многократен световен и европейски шампион за юноши.

Днес започва турнирът в памет на Алехин, който ще се проведе в два етапа - в Париж и Санкт Петербург с участието на Ананд, Аронян, Крамник, Свидлер, Гелфанд.