Китаецът Динг Лирен си върна инициативата в мача за световната титлата по шахмат, след като победи руснака Ян Непомнящий в 12-ата партия и изравни резултата в битката за трона - 6:6. Така оставащите две партии ще бъдат решителни за определянето на новия шампион.

Двубоят премина през доста обрати, като в началото Динг, който бе с белите, имаше леко предимство, но го пропиля до такава степен. Непомнящий бе много близо до победата, н направи грешка в 34-ия ход и даде решително предимство на Лирен. В 38-ия ход руснакът се призна за победен.

Китайка ще е световен шампион по шахмат

Лей Тинцзе ще играе за титлата със сънародничката си Цзю Вънцзюн

13-ата партия е в утре от 12:00 часа българско време. Титлата ще се разиграе в 14 партии с класическа контрола - 120 минути за 40 хода, след това 60 минути за 20 хода, както и 15 минути до края на партия с добавяне на 30 секунди за ход след 61-ия.

Победителят може да стане ясен предсрочно, ако един от двамата шахматисти спечели 7,5 точки. В случай на ново равенство ще се изиграе тайбрек от четири партии. Ако отново не бъде излъчен победител двамата ще играят блиц и т.нар. партия на смъртта.