Световният шампион по шахмат Веселин Топалов и претендентът за титлата Владимир Крамник завършиха наравно в четвъртата партия от мача за световната титла по шахмат в столицата на Калмикия Елиста. Двамата направиха реми и във вчерашната трета среща.

Българинът бе с белите фигури и направи всичко възможно да запише първа победа в мача, тъй като до момента изоставаше в резултата - 2,5-0,5 в полза на руския гросмайстор.

Двамата шахматисти разиграха Меранска защита. Топалов започна много добре и имаше лек превес, като след 26-ия ход разполагаше с 68 минути за обмисляне на ходовете, срещу 40 минути за Крамник.

Постепенно обаче руснакът изравни играта след 33-ия ход изходът на партията започна да клони към реми. По този начин се оправдаха думите на селекционера Русия Сергей Долматов, че Крамник ще започне да играе по-предпазливо и целта му ще е да завърши реми.

"Сега на Крамник не му е необходимо да си поставя свръхцели. Той може вече да започне да записва ремита и няма да сбърка. А съвсем възможно е и Топалов да "изплува", но това вече е в сферата на догадките", коментира Долматов, цитиран от sport-express.ru.

По този начин резултатът след четвъртата среща вече е 3-1 в полза на Крамник. Утрешният ден (28 септември) е почивен, като петата партия между двамата шахматисти ще се играе в петък (29 септември).