Норвежецът Магнус Карлсен защити титлата си на световен шампион по шахмат и си поднесе най-добрия подарък за своя 26-ти рожден ден.. В четирите партии по-бърз шах той победи в последните две партии и с краен резултат 3:1 спечели срещу претендента от Русия Сергей Карякин. Карлсен е световен шампион от 2013-а година.

С изключение на първата партия в останалите Карлсен имаше голямо превъзходство. Карякин игра с белите фигури в първата партия, която завърши наравно.

Във втората Карлсен имаше почти сигурна победа, но руснакът успя блестящо да се защити, възползвайки се от някои неточности на шампиона.

Третата партия практически реши изхода от двубоя. Карякин играеше с белите фигури и прогнозата дълго време беше 50%-50%. Руснакът загуби много време и в един момент времето, което му оставаше беше три минути, а това на Карлсен - десет минути. Липсата на време влоши позицията на Карякин и той изпадна в цайтнот и загуби.

В последната партия претендента трябваше да хвърли всичко за победата с черните фигури, за да може да остане в двубоя. Дълго време той беше прекалено пасивен според анализаторите и отново изразходва голямо количество от времето си. Това го затисна и опитния норвежец използва запаса си от време да неутрализира атаката на Карякин и да осъществи победба финална комбинация.

Магнус Карлсен изоставаше в мача, след като загуби осмата  партия. Той успя да се спаси с победа в десета и да форсира равенство 6:6 след редовните партии. Това наложи допълнителните партии по бърз шах, в които той беше по-добър.