Дете, чудо, гений, Моцарт на шахмата... Това са част от определенията за новия световен шампион Магнус Карлсен.

"Всички са верни и дори са малко, той наистина се отличава от останалите шахматисти, той е гигант на шахмата;, издаде своята "присъда" и Силвио Данаилов, който заедно с Веселин Топалов са българите с най-чести контакти с новия крал на шахмата.

Свен Магнус Ен Карлсен, както е пълното име на шампиона, детронира Вишванатан Ананд на мача в родния град на индиеца Ченай, след като две партии преди предвидените 12 той поведе с 6,5:3,5 точки. Така за първи път от 1937 г. след Макс Еве (Холандия) шахматист от Западна Европа е шампион.

"Извинявайте, че се получи такъв мач - обърна се шампионът към индийския народ, след като срази Ананд. - Тук ми оказахте много топъл прием, чувствах се комфортно, всяко мое желание бе изпълнено. За мача ключови бяха третата и четвъртата партия, които спечелих. След това взех инициативата и започнах да играя така, както умея. Зная, че мачът е предизвикал огромен интерес (б.а. - смята се, че само в Индия и Норвегия са го следили 100 милиона души) и се надявам да даде тласък за развитие на шахмата в целия свят. Къде и как ще празнувам? Не съм мислил още за това."

На своите сънародници се извини и Ананд: "Очевидно моят съперник доминираше. Преди началото мислех, че моите шансове зависят от това да издържа на напрежението в дългите партии и да не правя груби грешки. Но се получи точно това. Грешките ми обаче не са дошли от нищото, те са негова заслуга. Много съм разочарован от моята игра и се извинявам на моите привърженици."

Карлсен е роден на 30 ноември 1990 г. в Тьонсберг, сега живее Хаслум, близо до Осло. Има три сестри - една по-голяма и две малки, а цялата фамилия заедно с майката и бащата бе в Ченай да го подкрепя.

Това обаче се случва рядко, обикновено е сам на състезания, понякога само с баща си. Той се казва Хенрик Карлсен - инженер в нефтена компания и шахматист с личен коефициент ЕЛО около 2100 точки. Първите уроци му дава таткото, когато е на 5 г., но бъдещата звезда започва да играе в турнири на 8-годишна възраст. Увлича се от футбол, ски, тенис и баскетбол, обича комикси.

На 13 г. покрива нормата за международен майстор, а през април 2004 г. на 13 години 4 месеца и 27 дни става третият най-млад гросмайстор в историята на шахмата. Носител е на най-високата награда в шаха - "Шахматен Оскар" за 2009 г., 2010, 2011 и 2012 г. През януари 2013-а след победата си на турнира във Вайк ан Зее норвежецът постига личен коефициент ЕЛО 2872,3 т. - най-високия за всички времена.

Осем дни преди да навърши 23 г., Карлсен се превърна във втория най-млад шампион в историята след Гари Каспаров, който за първи път бе коронясан на 22 години и 210 дни. През януари 2010-а Карлсен стана едва седмият шахматист, оглавял световната ранглиста. Той е най-младият, преодолял границата от 2700 и 2800 точки в рейтинга ЕЛО, както и най-младият, оглавил световната ранглиста - на 19 години и 1 месец.

През 2013 г. сп. "Тайм" го постави списъка на 100-те най-влиятелни личности в света. Мениджър на шампиона от 3 години е норвежецът Еспен Агдещейн, който в Ченай преди мача заяви: "За марката "Карлсен" и да загуби, няма да бъде трагедия. Разбира се, ако победи, ще е огромен успех. Но все пак той е само на 22 г. Магнус има договори с 5 компании и те са дългосрочни. Тези фирми са уверени в него..."

Карлсен печели над 1 милион долара годишно от рекламни договори. Той се изявява и като манекен за дрехи на холандска компания, обвързан е и с норвежки таблоид. От мача за титлата норвежецът прибира 1,35 млн. долара от наградния фонд плюс още 100 хил. долара предварително заради съгласието си да играе в Индия, пише "Труд". Ананд печели 900 000 долара. Обявяват го за 16-ият световен шампион, но всъщност преди него 19 шахматисти са титулувани като първенци на планетата.