Ръководството на Черно море направи рокада на треньорския пост на тима, която се отрази повече от добре на играчите. Съставът записа поредица от успешни срещи под ръководството на новия наставник Ясен Петров. Темата "купа на България" все по често се коментира в съблекалнята на "моряците". Това е причината да потърсим президента на тима Красен Кралев, който да разкаже в каква посока върви отборът.

- Г-н Кралев, тимът на Черно море се възроди. Само новият треньор Ясен Петров ли е виновен за това?
- Основната заслуга е на Ясен Петров, който успя по свой начин да мотивира футболистите и така да ги извади от състоянието на апатия, в което се намираха. Основното предимство на Ясен са изключителният му интелект и човещина. С тези качества успя да създаде добра атмосфера в състава и всички виждаме резултатите. От разговорите, които съм провел с футболистите, мога да кажа, че в момента те се чувстват като един организъм, като едно цяло. Преди не беше така. Виждаме сега как играе съставът, въпреки че имаме липса на хора в някои линии.

- Защо се спряхте на него? Какво ви накара да го поканите да поеме Черно море?
- Млад и амбициозен специалист е. Смея да кажа, че в предишните отбори, в които е работил, не е имал тази свобода на действие, която има при нас. Ясен има пълната подкрепа на ръководството, акционерите и спонсорите. Когато има пълно взаимодействие между тези звена, нещата вървят. Това се вижда на терена.

- Какви слабости допусна Илиан Илиев, за да не вървят нещата през есента и началото на пролетния дял?
- Защо трябва да се връщаме назад? Не виждам смисъл да се коментира това. Ще кажа така: основният му проблем дойде от избора на партньори в треньорския щаб. Илиан Илиев също е човек с възможности, но не успя да ги разкрие. Може би липсата на опит го подведе в кризисния момент, в който бе попаднал тимът.  

- Какви са водещите параметри, на които трябва да отговаря един играч, за да бъде привлечен в Черно море?
- Искаме нашите играчи да имат манталитет на победители. Основната разлика между играчите от водещите отбори, или така наречените грандове, е в техния манталитет, а не в по-добрите им спортно-технически качества. Първите ни отбори печелят немалко срещи само с амбицията и желанието за игра на футболистите си, които демонстрират нужното самочувствие на терена. Ако успеем да внушим на нашите играчи подобна доза самочувствие, нещата ще са коренно различни.  

- Последният ви трансфер е Масена Моке. Всичко стана малко изненадващо. Как се стигна до договорката и Ясен Петров ли е в основата на неговото привличане?
- Стигна се до договор, защото ръководството, спортно-техническият щаб и спонсорите намерихме привличането му за нужно. Трансферът е факт благодарение на добрата преценка на всички в клуба. Моке ни бе предложен от агента му Емил Данчев. Смятаме, че Масена може да реши проблемите ни в атака, защото ние създаваме доста положения, но малка част от тях реализираме. Моке познава българския шампионат и бързо ще се адаптира, а и е свободен агент.

Играл е един сезон в Дубай, но нещата не са се развили добре. Сделката стана факт за две седмици. Мога да кажа, че привличането на Моке е част от нашата програма за развитие, която цели място в зона УЕФА от следващия шампионат. Сега пред нас се отвори и добра перспектива в турнира за купата на България и спокойно мога да обявя, че това е цел №1 пред нас. Много по-реално е да гоним финал за купата, отколкото да търсим място в шестицата.

- Защо в последно време хвърляте доста нерви по реферите?
- В сравнение с времето, в което шеф на съдиите бе Васил Жечев, когато във всяка среща ни се подиграваха, сега е доста различно. Дори и в мача с Нафтекс, след който коментирахме рефера, проблемът не бе в това, че е действал преднамерено, а понеже е слаб. Този съдия не може. Всички знаем, че има толериране и лансиране на определи арбитри, че се пробутват протежета на този и онзи, но нека да бъдат такива, които могат.

Нека се преценяват качествата им. Като не става за "А" група, да ходи да посвири малко в "Б" или по-надолу и като покаже качества, да го пуснат в елита. Арбитърът на нашия мач с Нафтекс грешеше и в двете посоки. В случая ние бяхме по-добрият тим на терена и създадохме повече положения и респективно бяхме повече ощетени.

- Докъде стига вашата търпимост към арбитрите? На срещата в "Царско село" вие и колегите ви, които издържат отборите в България, се разбрахте за времето до края на шампионата. Вие ли не издържате, или те бъркат толкова много?
- Всички, които бяхме на тази среща, се обединихме около мнението, че реферите ни имат качества, особено елитните. Въпросът е в това да бъдат оставени на спокойствие. Да няма върху тях натиск. Така и те ще правят по-малко грешки. Допустимо е да се греши, но не трябва да има тенденциозни грешки, породени от некадърност. Когато има такива, не трябва да си затваряме очите, а да ги кажем, за да се поучим. В мача с Нафтекс бихме, защото има разлика в класите на двата състава, но за глупостите на съдията трябва да бъде сезирана Съдийската комисия.

- Готови ли сте за предстоящото лицензиране на клуба по изискванията на УЕФА, или ще продължим да го правим в малко български вариант?
- Не смятам, че в Черно море ще имаме проблеми с покриването на изискванията. Въпросът около стадион "Тича" е интересен и не е от вчера. В първите години на демокрацията той е актуван като държавна собственост, а впоследствие е прехвърлен към Министерството на отбраната.

Военните нямат участие в изграждането му, но в момента е тяхна собственост. Имаме желанието да подобрим доста инфраструктурата на съоръжението. Преди време започнахме изграждането на трибуните на стадиона и в момента сме поставили половината седалки. Не е правена основна реконструкция от години. Как да влагаме средства, след като нямаме право да извършваме реконструкции на чужда собственост? От друга страна, военните нямат средства, за да инвестират в стадиона, и нещата висят.

За наливането на сериозни инвестиции не можем да говорим. Тук е мястото държавата да се намеси глобално за решаване на въпроса със спортните бази. За пример може да послужи начинът, по който община Варна разреши проблема със стопанисването на градския стадион. С решение на общинския съвет общината участва с апортна вноска (б.а. - стадион и прилежащи терени) при създаването на ново дружество заедно със стратегически инвеститор, който поема ангажимента да изгради отново стадиона. Това за мен е единственият пазарен механизъм, по който може да се реши проблемът със спортните бази.