Двата най-големи успеха на варненския футболен клуб Черно море са дистанцирани във времето с 90 години. Но и двата са постигнати след драми срещу столичния гранд Левски, което доказва непреходните футболни традиции у нас.

Варна, като пристанищен град започва развитието на играта много рано и в годините преди Втората световна война е основният съперник на София в битките за Царската купа и Държавното първенство. Владислав и Тича, от чието обединение по-нататък се създава Черно море, са основните съперници в морския град. Владислав е първият шампион от 1925 година, а Тича печели първия шампионат на Националната дивизия, игран по системата "всеки срещу всеки" през сезон 1937-1938.

Снимка 477025

Източник: www.barbarabadettipalumbo.com/Vladislav/

През 2015 година Левски прави много слаб сезон и завършва едва на седмо място, след като дори не успява да влезе в шестицата, която си оспорва титлата. Класирането за финал за Купата идва като спасителна сламка. То става след сладък късен успех срещу хегемона Лудогорец с гол на любимеца на феновете Аниете в последната минута на реванша на "Герена". "Сините" фенове дори забравят загубата като гост от Монтана с 0:2. която беше компенсирана с успех в реванша с 4:0. В този сезон и осминафиналите бяха в два мача, нещо което много рядко се среща при често променящия се регламент на Купата на България.

Черно море се промъква до битката за трофея след победи над Созопол, Славия, Локомотив (Г. Оряховица) и Локомотив (Пловдив). Варненският тим, независимо че финишира непосредствено след Левски, е считан за аутсайдер. Това се оказва предимство, даващо на момчетата на Никола Спасов възможност да играят необременени от напрежението за победа на всяка цена.

90 години по-рано Владислав и Левски определят първия шампион на България. Това става след големите скандали от 1924 година, когато след равенство между двата тима на полуфинала за Царската купа, така и не се стига до неговото преиграване. Футболните историци, в зависимост към чия страна клонят, търсят и до днес вината в съперника.

Напълно закономерно Левски и Владислав достигат до битката за титлата. Столичани смазват на полуфинала България-Победа 25 (Пловдив) с 4:0. Пловдивчани предишната година, само като Победа, достигат до неиграния финал и имат известни претенции, че е трябвало да бъдат обявени за шампиони. Владислав елиминира след служебна победа Асеновец (Сливен) и ден преди битката за трофея се справя с друг Левски, този от Дупница.

Снимка 477024

Източник: www.barbarabadettipalumbo.com/Vladislav/

Решителният мач за Купата през 2015 година е на 30 май и се провежда на стадиона красавец в Бургас. Независимо от неутралното място, столичният гранд играе все едно на свой терен. Хиляди фенове на Левски пристигат още предишния ден и създават неповторима атмосфера преди очакването за спечелване на първи трофей от 6 години. Малцина са тези, които си помислят, че има някакъв шанс варненци да спрат "синята лавина".

Снимка 477035

Източник: LAP.bg

В неделята на 30 август 1925 година мачът започва малко неочаквано Андрей Иванов от състава на гостите стреля в третата минута, топката се отбива от вратаря на Левски и влиза във вратата. 1:0 за Владислав. Това попадение предопределя развитието на срещата в посока непрестанни атаки на Левски в търсене на изравнителното попадение.

Снимка 477023

Източник: www.barbarabadettipalumbo.com/Vladislav/

На стадиона в Бургас Левски също започва вихрено. "Сините" са пожалени от рефера Ивайло Стоянов, като им е спестен червен картон в 20-ата минута. За сметка на това арбитърът посочва пътя към съблекалните на Стенио в 38-ата минута и варненци ще трябва да доиграят срещата с 10 човека. Шансовете им за краен успех вече клонят към нула.

В 72-ата минута Аниете открива резултата след много технично отиграване и хвърля в делириум "синьото море". Наставникът Стойчо Стоев решава в последните минути да убие мача, за да съхрани безценния резултат, въпреки численото предимство на терена. В 88-ата минута той дори прави тактическа смяна, изваждайки Аниете. Наказанието за неговия тим е жестоко.

Снимка 477037

Източник: LAP.bg

В добавеното време резервата Бакари успява да изравни и да вкара мача в продължение. Друга резерва Георги Божилов, влязъл само преди 6 минути, прави асистенцията след спечелване на висока топка. Черно море вече има шанса да играе най-малкото за дузпи. По трибуните мълчанието е пълно, защото идва ред на притеснението.

Снимка 477033

Източник: LAP.bg

През 1925 година натискът на Левски не дава резултат. Нещо повече, роденият в Албания италианец Егон Терцета бележи второ попадение около 75-ата минута. Голът донася първата Царска купа във витрината на Владислав. Тогава въпреки голямото съперничество на терена, след края на срещата футболистите са оставали приятели. Cлeд финaлa pъĸoвoдcтвoтo нa БHФC дaвa вeчepя зa двaтa тимa в cтoличния pecтopaнт "Cлaвянcĸa бeceдa", cъпътcтвaнa c peчи, пoздpaвлeния и нaздpaвици.

Снимка 477026

Източник: www.barbarabadettipalumbo.com/Vladislav/

 В Бургас продълженията протичат, както редовното време - с натиск на Левски. "Сините" губят с дузпи две години по-рано от Берое в Ловеч и желанието им е на всяка цена да избегнат подобен сценарий.

Драмата става пълна, когато Ивайло Стоянов не вижда дузпа при нарушение на Матиас Курьор в наказателното поле на варненци в 116-ата минута. Малко след това същият футболист прави незабравимия си рейд и с прецизно докосване вкарва втория, оказал се "златен" гол за варненския тим.

И така Черно море повтори подвига на Владислав 90 години по-късно. И отново достойният съперник на варненци беше столичният Левски.